Особливості стилю роману “Робінзон Крузо”. Створення власного тексту-стилізації документальної прози
Уроки зарубіжної літератури 6 клас
Урок 36
Тема: Особливості стилю роману “Робінзон Крузо”. Створення власного тексту-стилізації документальної прози.
Якщо б мене спитали, що я вважаю досконалим стилем і мовою, то я б відповів… ту, що була б зрозуміла всім.
Д. Дефо
Мета: з’ясувати рівень засвоєння учнями знань біографії Даніеля Дефо та змісту його роману; удосконалювати навички учнів вирізняти документальну прозу з-поміж інших жанрів; формувати вміння створювати власний текст на кшталт запропонованої моделі; збагачувати
Обладнання: примірники кросворду, 3 тексти різних стилів для порівняння, чисті аркуші паперу, фонограма музики П. Чайковського “Баркарола” (“Пори року”).
Тип уроку: розвиток мовлення.
Хід уроку
1. Мотивація навчання.
Учитель озвучує тему уроку, пропонує її записати й висловити свої ідеї та передбачення щодо того, що буде відбуватися на уроці.
2. Розгадування кросворду.
По горизонталі:
1. Сатиричний жанр на політичну тему, майстром якого був Д. Дефо.
2. Річка в Південній Америці, біля гирла
3. Назва старовинного роду, з якого походила мати Робінзона Крузо.
4. Видатний англійський драматург, за часів життя якого предки Д. Дефо емігрували до Англії.
5. Одна з мов, якою володів Д. Дефо.
6. Країна, у якій народився Робінзон Крузо.
7. Прізвище моряка, який став прототипом Робінзона Крузо.
8. Прізвище лорда, який урятував Д. Дефо від ув’язнення.
По вертикалі:
1. Спосіб швидкого записування за допомогою умовних знаків та скорочень, яким досконало володів Д. Дефо.
2. Країна, у якій жив Робінзон Крузо перед другою морською подорожжю.
3. Особа, релігійні чи політичні погляди якої розходяться з офіційними.
4. Графство, родом з якого були предки Д. Дефо.
Відповіді. По горизонталі: 1. Памфлет. 2. Оріноко. 3. Робінзон. 4. Шекспір. 5. Латина. 6. Англія. 7. Селкірк. 8. Харлі.
По вертикалі: 1. Стенографія. 2. Бразилія. 3. Дисидент. 4. Фландрія.
3. Виконання тестового завдання.
Тестове завдання
З’ясуйте, яке зі слів відповідає запропонованому лексичному значенню.
001 Робота на кораблі, що виконується всіма разом за командою “всі нагору”:
1 2 3 4 5
Камбуз драйв аврал кубрик бурса
002 Коливальні рухи судна, що пливе під дією вітру, хвиль:
1 2 3 4 5
Колисання метелиця пропасниця крутійство хитавиця
003 Високий стовп для вітрил на судні:
1 2 3 4 5
Щогла бовван стирчак стерно керманич
004 Косе трикутне вітрило, що його встановлюють перед передньою щоглою:
1 2 3 4 5
Фіранка клівер антрекот скутер автохтон
005 Морська міра віддалі, що дорівнює 1652 метрам:
1 2 3 4 5
Сажень аршин льє фут миля
006 Плавучий знак, який указує на небезпечні для судноплавства місця:
1 2 3 4 5
Автохтон лій буй альтанка свічадо
007 Металевий чи дерев’яний брус, що прикріплюється до щогли:
1 2 3 4 5
Рецидив тартак рея пакт секатор
008 Прибережний водний простір поблизу порту, придатний для стоянки суден на якорі:
1 2 3 4 5
Курс акваторія верф рейд ментор
009 Людина, яка відрізана від цивілізації і мусить самотужки боротися за виживання:
1 2 3 4 5
Робінзон тарзан гулівер одіссей мауглі
010 Рівень розвитку матеріальної культури та суспільства:
1 2 3 4 5
Централізація гуманізм ієрархія канібалізм цивілізація
011 Розвиток, перехід від нижчого до вищого, досконалішого стану:
1 2 3 4 5
Апогей прогрес перигей рецидив регрес
012 Жанр художньої літератури; великий, складний за будовою твір, у якому широко охоплені життєві події певної епохи, багатогранно й у розвитку змальовані характери персонажів:
1 2 3 4 5
Оповідання новела повість роман поема
Правильні відповіді до тестового завдання:
– 3 007-3
2 – 5 008-4
3 – 1 009-1
4 – 2 010-5
5 – 5 011-2
6 – 3 012-4
4. Перевірка правильності виконання тестового завдання.
5. Стилістичний аналіз текстів.
Учням пропонуються три різних за емоційним забарвленням тексти одного змісту, серед яких слід розпізнати той, що належить перу Даніеля Дефо.
Текст № 1
Повернувшись додому, я з великою приємністю міркував про родючість цієї долини та її красу. Я думав про те, як добре вона захищена від вітрів, скільки в ній води й лісу, і дійшов висновку, що вибрав для свого житла одне з найгірших місць на острові. Природно, я почав задумуватись про переселення. Треба було тільки підшукати в цій квітучій, багатій на плоди долині придатне місце й зробити його таким же безпечним, як моє теперішнє житло.
Ця думка міцно засіла в моїй голові, і деякий час я тішився нею, спокушений красою долини. Але, обміркувавши питання пильніше, я зважив, що тепер я живу на березі моря і тому маю хоч маленьку надію на якусь сприятливу для мене нагоду; що та сама лиха доля, яка викинула мене на цей острів, може занести на нього й інших нещасливців. І хоч такий випадок був маловірогідний, але замкнутися серед горбів та лісів у центрі острова значило б ув’язнити себе довіку і зробити для себе визволення не лише малоймовірним, а й цілком неможливим.
Текст № 2
Радіючи від побаченого, ледь не пританцьовуючи, я повернувся додому.
Яка прекрасна та навдивовижу родюча була ця долина! Замість холодних штормових поривів вітру – легкий легіт, який дарує прохолоду в спекотні дні. На кожному дереві – надзвичайно смачні плоди. Справді, моє житло було розташоване в райському куточку! Та оскільки мені стало зовсім нудно, я подумав про переселення. Дарма що моє нинішнє житло було не дуже захищене, я зовсім не переймався: місця для більш надійної халупи вистачить, адже я, на щастя, один – однісінький на цьому чудовому острові!
Звісно, переселення – це дуже важливо, але я, маючи піднесено – грайливий настрій, махнув рукою на зміну помешкання та, не довго думаючи, ліг відпочити на піщаному узбережжі. Ніжні морські хвилі час від часу лизали, немов пестливе цуценя руку, мої босі ноги, а яскраве полуденне сонце вкривало бронзовою засмагою мою білу як молоко шкіру. Я, як ніколи, був абсолютно щасливий! Здавалося, сама доля вирішила дати мені шанс після всіх поневірянь побувати на такому захоплюючому острові!
Текст № З
Ледве-ледве переставляючи ноги, роздратований та, як побитий собака, жалюгідний, я доплентався додому. Виявилось, що я якогось біса вибрав для житла найгірше місце в цій тричі проклятій долині: воно з усіх боків обдувалося вітрами, припаси води та лісу були мізерними. Я розумів, що до величезної купи моїх неприємностей додалася ще одна: доведеться тепер перетягувати свій мотлох у більш безпечне та родюче місце.
Ця думка кровожерливим кліщем впилася в мій змучений відчаєм мозок, і я вже навіть не намагався її відганяти. Мене пригнічувало все навколо: недолугі плоди, що звисали з невідомих, а тому чужих порід дерев, невблаганна близькість навіженого моря, але найбільше – байдужість. Мені вже було все одно:
Знайде мене хто-небудь серед цих нікчемних горбів та лісів чи я назавжди залишуся тут один, як вовк – самітник. Доля (хай їй грець) в черговий раз познущалася над моїм безпритульним тілом, а душа моя вже давно скам’яніла. І де тепер ваш бог?
6. Створення учнями тексту – стилізації документальної прози Даніеля Дефо з використанням 6 слів (на власний вибір), що були правильними відповідями тестового завдання (у класі в цей час звучить музика П. Чайковського).
7. Читання власних стилістичних версій тексту з авторського крісла.
8. Підведення підсумків, оголошення оцінок за урок.
9. Домашнє завдання.
1. Читати далі роман “Робінзон Крузо”.
2. Виписати в зошит афористичні вислови Робінзона.
3. Під час читання складати цитатний план характеристики Робінзона.