Особливості лірики Омара Хайяма
ПОЕЗІЯ СХОДУ ЕПОХИ СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ. ЛІ БО, ДУ ФУ, ОМАР ХАЙЯМ
Особливості лірики Омара Хайяма
Сучасники називали Омара Хайяма “перекладачем думок неба мовою людей”. Чим же заслужив поет таку високу оцінку?
Єдиною формою для своїх віршів Омар Хайям обрав чотиривірш. Така форма була поширена у народній поезії і мала назву рубаї. До нашого часу дійшло близь ко двох тисяч чотиривіршів, авторство яких приписується Омару Хайяму.
Саме у цих творах відкривається духовний світ поета – сміливої, розумної і допитливої людини, яка жила
Омар Хайям завжди прагнув знань, ніколи не соромився вчитися. Найбільше, що цінував поет у людях, було не багатство, а розум. Сучасники згадували, що він ніколи не плазував перед грішми, а схилявся лише перед мудрістю. Усе життя поет-філософ прагнув пізнати людину й зрозуміти сенс її буття.
Є в Омара Хайяма вірші, сповнені сумнівів, розчарувань, спричинених негараздаМИ, зрадами, людською ницістю. Але він зажди залишався великим гуманістом.
Хоча поет жив самотньо, серце його пізнало радощі кохання. Для Омара Хайяма
Високі й прекрасні істини відомі тільки небу. Але є люди, що прагнуть пізнані їх. Таких сміливців не зупиняють глузування натовпу, образливі вигуки, сірість І буденність життя, людська метушня. Вони здатні піднестися над усім цим, бо прагнуть довершеності, найперше – у власній душі. Кожний новий крок на цьому шляху наближає їх до Вічності.
Омар Хайям переборював негаразди свої і свого часу творчою уявою, глибиною мислення. Його твори і зараз приваблюють мільйони читачів.