Оригінальний переклад твору Гаррієт Бічер-Стоу “Хатина дядьки Тома”. Глава 20-21

ГЛАВА XX

Якось вранці, коли міс Офелія була, за своїм звичаєм, занурена в господарські турботи, біля сходів пролунав голос Сен-Клера:

– Кузина, зійдіть, будь ласка, сюди! Я хочу дещо показати вам.

– Що таке? – Запитала міс Офелія, спускаючись сходами з шиттям у руках.

– Я зробив одну покупку, спеціально для вас. Ось дивіться! – І з цими словами Сен-Клер підштовхнув до міс Офелії маленьку негритянку років восьми-дев’яти.

Такі чорнушки рідко зустрічаються навіть серед негрів. Вона стояла, склавши руки на животі, а очима,

які поблискували, немов намисто,

Так і стріляла з кутка в куток, дивуючись чудесам, якими рясніла вітальня її нового господаря. Напіввідкритий рот дівчинки виблискував двома рядами сліпучих білих зубів, на голові у всі сторони стирчало безліч кісок. Личко виражало урочисто-сумну строгість, а крізь неї

Прозирали хитрість і живий розум. Весь одяг дівчинки становило брудне, рване плаття, зшите із ряднини. Вона вражала дуже дивне

Враження. “Справжнє чортеня”, як висловилася потім міс Офелія.

– Огюстен! Навіщо ви її привели до мене? – Запитала ця поважна леді, не приховуючи свого крайнього

невдоволення.

– Як навіщо? Виховайте її, навчіть уму-розуму. Вона дуже забавна. Топсі! – Сен-Клер свиснув дівчинці, немов собаці. – Ану, заспівай нам пісеньку і станцюй.

Очата-намиста загорілися бешкетним вогником, і чорнушка заспівала пронизливим чистим голосом негритянську пісеньку, відбиваючи такт руками і ногами, пританцьовуючи, кружляючи, плескаючи в долоні, присідаючи, гортанно скрикуючи – і все це в тому незвичайному ритмі, яким відрізняються мелодії її народу.

Стрибок, за ним другий, заключний крик, що не поступається своєю протяжністю паровозному гудку, і танцюристка завмерла на місці, склавши руки і зобразивши всім своїм виглядом надзвичайну смиренність, вдаваність якої викривав тільки її лукавий погляд.

Міс Офелія не могла вимовити ні слова від несподіванки.

Сен-Клер, надзвичайно задоволений її розгубленим виглядом, знову звернувся до дівчинці:

– Топсі, ось твоя нова господиня. Слухайся її у всьому.

– Так, хазяїне, – промовила Топсі все з тїєю ж удаваною смиренністю і блиснула очима.

– Будь слухняною дівчинкою, Топсі, – продовжував Сен-Клер.

– Так, господар. – І Топсі знову блиснула очима, не згорнувши скромно складених рук.

– Огюстен, що це за вигадки! – Заговорила нарешті міс Офелія. – Ваш будинок і так кишить цими шибениками, від них буквально проходу немає. Вранці вийдеш з кімнати – один спить за дверима, інший задрімав на рогожі, оглянешся – з під столу стирчить ще чиясь чорна голова. Вічно виснуть на перилах, кривляються, скалять зуби, на кухні катаються клубком по підлозі. Навіщо ж ви ще цю привели?

– Повторюю: Топсі буде вашою вихованкою. Ви стільки говорите про те, як слід виховувати негрів, що я вирішив подарувати вам це дитя природи. Випробуйте на ній свої сили, наставте її на шлях істинний.

– Ні, ні, боже борони! З мене їх і так досить!

– Пізнаю справжню християнку! Вам і вам подібним нічого не коштує заснувати благодійне товариство і заслати якогось нещасного

Місіонера на все життя на край світу, але щоб прийняти до себе в будинок ось таку бідолаху – ні, на це ви нездатні! Адже вони брудні, гидкі і з ними занадто багато метушні!

– Так, це робота, гідна місіонера, – промовила міс Офелія, поглядаючи на дівчинку декілька прихильніше.

Сен-Клер знав, чим взяти кузину: міс Офелія ніколи не ухилялася від виконання свого обов’язку.

– Добре! – Сказала вона. – Хоча я все-таки не розумію, навіщо вам знадобилося купувати цю дівчинку. У вас в будинку стільки негренят, що всі мої сили і вміння могли б повністю піти на них.

– Кузіна, – сказав Сен-Клер, відводячи міс Офелію в сторону, – пробачте мене за дурну балаканину. Коли маєш справу з такою доброю людиною, як ви, вона зовсім недоречна. Слухайте, як все було.

Це дівчинка жила у двох п’яничок, господарів одного низькопробного трактиру, мимо якого я проходжу майже не щодня. Вони били її, і мені набридло слухати ці крики. Дівчинка дуже кумедна і, мабуть, кмітлива, над нею варто потрудитися. І ось я вирішив купити її і піднести вам. Нехай пройде вашу сувору школу. Подивимося, що з цього вийде. Я, як вихователь, – повна бездарність, але мені хочеться, щоб ви зайнялися нею.

– Що можу, зроблю, – сказала міс Офелія і підійшла до своєї нової підданою з великою обережністю, наче це був павук, але такий, який

Цілком заслуговував доброго ставлення до себе. – Вона страшенно брудна… і, здається, напівгола!

– Підіть з нею вниз, нехай її там вимиють і переодягнуть.

Міс Офелія і Топсі відправилися на кухню.

– Мало містеру Сен-Клеру своїх негренят! – Сказала Діна, вельми недружелюбно роздивляючись нове придбання господаря. – Не дозволю їй крутитися у мене під ногами!

– Фі! – Гидливо скривилися Роза і Джейн. – Від такої треба триматися подалі. І навіщо вона, чорношкіра, знадобилася містеру Сен-Клеру!

– Ну, ви там, тихше! – Гримнула на них Діна, яка прийняла останні слова на свій рахунок. – Самі чорномазі!

Ми не будемо ображати слух нашого читача, описуючи йому, до якого стану можна довести дитину, якщо не стежити за нею. Але міс Офелія була жінка тверда, рішуча, і вона власноручно, з героїчним самовладанням, приступила до малоприємної процедури обмивання Топсі. Особливого задоволення від цього міс Офелія не зазнала, але коли вона побачила на плечах і на спині у дівчинки рубці і шрами – незабутні сліди тієї виховної системи, яка до неї застосовувалася, – серце в неї затремтіло від жалості.

Нарешті туалет був закінчений. Топсі одягли у гарне плаття, волосся їй коротко підстригли, і міс Офелія із задоволенням сказала, що ось тепер це чортеня придбало більш-менш християнський вигляд. А в голові у неї вже визрівали плани, як взятися за виховання дівчинки. Сівши перед нею, вона прийнялася до розпитів:

– Скільки тобі років, Топсі?

– Не знаю, місіс, – відповіла чорнушка, блиснувши зубами.

– Не знаєш? Хіба тобі ніколи цього не говорили? А хто була твоя мати?

– Матері не було, – не перестаючи посміхатися, відповіла дівчинка.

– Не було? Як же це так? Де ти народилася?

– А я не народилася, – упиралася Топсі і скорчила таку гримасу, що всяка інша жінка прийняла б цю дивну істота за диявольське

Гніздо. Але міс Офелію, з її міцними нервами, здоровим глуздом і діловитістю, не так-то легко було збити з пантелику.

– Не можна так відповідати, дитино моя, – суворо сказала вона. – Я не жартую з тобою. Ну, кажи: де ти народилася, хто були твої батько і мати?

– Я ніде не народилася, – ще більш рішуче повторила Топсі. – Матері не було, батька не було… нікого не було. Жила я у работоргівця, разом з іншими хлопцями. А тітонька Сью за нами наглядала.

Дівчинка, очевидно, говорила щиро, і Джейн, розсміявшись, підтвердила її слова:

– Та ви хіба не знаєте, місіс? Торговці скуповують їх дешево зовсім маленькими, а потім продають на ринку.

– А в останніх своїх господарів ти довго жила?

– Не знаю, місіс.

– Ну все-таки: рік чи більше?

– Не знаю, місіс.

– Топсі, а тобі розповідали про бога?

Дівчинка кинула на неї здивований погляд і посміхнулася.

– Ти знаєш, хто тебе створив?

– Мене ніхто не створив, – пирхнувши, відповіла Топсі.

Слова міс Офелії, мабуть, здалися їй дуже забавними, бо вона додала, лукаво примруживши очі:

– Ніхто мене не створили. Я сама виросла.

Міс Офелія вирішила перевести розмову на більш практичну тему:

– А шити ти вмієш?

– Ні, місіс.

– А що ти вмієш? Чим ти займалася у своїх господарів?

– Носила воду, мила посуд, чистила ножі, прислуговувала гостям.

– А господарі були добрі?

– Нічого, добрі, – сказала дівчинка і з хитринкою подивилася на міс Офелію.

Та встала, вирішивши припинити цю малозрозумілу бесіду. Сен-Клер стояв ззаду, опершись на спинку її крісла.

– Як бачите, кузина, вона абсолютно невинна. Вам є до чого докласти сили.

Виховні методи міс Офелії, як і взагалі всі її погляди на життя, відрізнялися чіткістю і були в повній згоді зі звичаями, які

Панували в Новій Англії ще сто років тому, а тепер збереглися лише в самих глухих, не займаних цивілізацією місцях, де немає залізних

Доріг. У стислому вигляді вони викладалися так: вчіть дітей насамперед слухатися старших; вчіть їх молитвам, рукоділлю і грамоті. За кожну брехню – різки.

У родині так і вирішили, що нова негритянка надійшла в повне розпорядження кузини, і оскільки на кухні до Топсі ставилися

Зневажливо, міс Офелія обмежила сферу її діяльності своєю кімнатою. До цих пір вона сама стелила постіль, сама підмітала підлогу,

Відмовляючись від послуг покоївок, а тепер вирішила пожертвувати собою і навчити цій премудрості Топсі.

На наступний же день міс Офелія привела дівчинку в свої покої і стала присвячувати її в складні таємниці нового для неї мистецтва.

І ось Топсі, вмита, без косичок, що були колись радістю її життя, в чистому платтячку, туго накрохмаленому фартуху, з урочисто-сумної

Фізіономією, точно на похоронах, стоїть перед міс Офелією, шанобливо вислуховуючи її настанови.

– Отже, Топсі, зараз я навчу тебе стелити постіль. Я люблю, щоб вона була постелена акуратно. Будь ласка, запам’ятай, як це робиться.

– Добре, місіс, – сказала Топсі з глибоким зітханням і спрямувала на міс Офелію скорботний погляд.

– Дивись, Топсі. Ось це рубець простирадла, ось це його обличчя, це виворіт. Запам’ятаєш?

– Запам’ятаю, місіс. – І Топсі знову випустила зітхання.

– Добре! Простирадло треба застилати поверх валика для подушки – ось так, і підтикати її під матрац, тільки рівно, щоб ніде не було ні зморщечки. Бачиш, як я роблю?

– Бачу, місіс, – відповіла Топсі, уважно стежачи за її рухами.

– А підодіяльник будеш стелити вузьким рубцем до ніг і теж підіткнеш з цього кінця, – продовжувала міс Офелія. – Бачиш?

– Бачу, місіс, – повторила Топсі.

Нажаль, міс Офелія, поглинена своєю справою, не помічала того, що відбувається у неї за спиною! А між тим юна учениця, знайшовши хвилинку, схопила зі столу пару рукавичок і стрічку, спритно запхала все це в рукава і як ні в чому не бувало знову смиренно склала ручки.

– Ну, Топсі, тепер ти сама спробуй, – сказала міс Офелія і, знявши простирадла з ліжка, сіла в крісло.

Топсі з серйозним виглядом проробила все, що від неї вимагалося – постелила простирадло, підодіяльник, розгладила на них кожну зморшку, – і проявила при цьому таку зосередженість і спритність, що наставниця залишилася дуже задоволена успіхами своєї учениці. Справа вже добігала кінця, як раптом з рукава Топсі висунувся кінчик стрічки. Міс Офелія негайно ж вгледіла його і кинулася до злочинниці.

– Це що таке? Ах ти паскудне, зіпсована дівчисько! Стрічку вкрала!

Стрічку витягли з рукава, але Топсі, анітрохи не зніяковівши цим, втупилася на неї з непідробним подивом.

– Ох! Та це ж ваша стрічка, міс Фелі! Як же вона потрапила до мене в рукав?

– Топсі! Не смій брехати! Ти вкрала її, паскудне дівчисько!

– Та що ви, місіс! Я цю стрічку тільки сю хвилиночку побачила!

– Топсі, – сказала міс Офелія, – ти хіба не знаєш, що брехати гріх?

– Я ніколи не брешу, міс Фелі, – з гідністю заперечила Топсі. – Я вам чисту правду кажу.

– Дивись, Топсі, дочекаєшся ти прочуханки!

– Поріть мене хоч з ранку до вечора, міс Фелі, я все одно нічого іншого не можу сказати! – Топсі запхикала. – Не бачила я вашої стрічки! І

Як тільки вона до мене потрапила? Міс Фелі, напевно, забула її на ліжку, вона завалилась між простирадлами, а звідти прямо до мене в рукав.

Міс Офелію так обурила ця нахабна брехня, що вона схопила Топсі за плечі і почала трясти її що було сил. З іншого рукава випали рукавички.

– Ага! – Крикнула міс Офелія. – Будеш тепер відпиратися!

Топсі зізналася, що стягнула рукавички, але крадіжку стрічки продовжувала наполегливо заперечувати.

– Слухай, дитино моя, – сказала міс Офелія, – якщо ти у всьому щиросердно покаєшся, я не буду тебе сікти.

Топсі зізналася в крадіжці стрічки і рукавичок і запевнила господиню у своєму каятті.

– Ну добре! Тепер скажи: ти, напевно, ще щось вкрала? Адже вчора я дозволила тобі бігати по всьому будинку. Признавайся, так чи ні? Сікти тебе не будуть.

– Ох, міс Фелі! Я стягнула у міс Єви червоні камінчики, які вона носить на шиї.

– Ох бридка дівчисько! Ще що?

– Ще сережки у Рози – червоні.

– Цю ж хвилину принеси все сюди!

– Ох, міс Фелі, не можу… Я їх спалила.

– Спалила? Брешеш! Піди принеси їх, або я тебе висіку.

Топсі плакала, стогнала і каялася, що не може принести ні сережок, ні намиста.

– Я спалила їх, спалила! – Повторювала вона.

– Чому ж ти це зробила? – Запитала міс Офелія.

– Я негарна… бридка, ось чому! Я просто не можу втриматися.

У цю хвилину в кімнаті з’явилася нічого не підозрюючи Єва. На шиї у неї було коралове намисто.

– Єва! Де ти його взяла? – Вигукнула міс Офелія.

– Як де? Я весь день в ньому ходжу, – відповіла Єва.

– А вчора?

– І вчора теж. І, що забавніше за все, тіточка, я забула його зняти ввечері і так всю ніч в ньому і проспала.

Міс Офелія була абсолютно збита з пантелику, тим більше що тут, як навмисне, в кімнату ввійшла Роза, несучи на голові повну корзину

Випраної білизни і потрушуючи червоними кораловими намистом.

– Просто не знаю, що мені робити з цією дитиною! – Вигукнула міс Офелія. – Топсі, навіщо ж ти збрехала?

– Ви ж самі звеліли мені покаятися, міс Фелі, а мені більше ні в чому було каятися, – сказала Топсі, витираючи кулаками очі.

– Невже ж я домагалася від тебе визнання в тому, в чому ти невинна! – Вигукнула міс Офелія. – Це така ж брехня!

– Ох, місіс! Невже брехня? – Здивувалася Топсі.

Єва довго дивилася на неї, потім ласкаво сказала:

– Топсі, бідолаха! Навіщо тобі красти? У тебе тепер усе буде, що потрібно. Та я краще подарую тобі будь-яку свою річ, аби ти не крала!

Це було перше добре слово, яке дівчинка почула за все своє життя. Ласкавий голос Єви торкнув серце маленької дикунки, і в її круглих

Чорних оченятах блиснуло щось схоже на сльозу. Але вона тут же фиркнула і показала зуби у своїй звичайній усмішці. Так, вухо, яке звикло до докорів і брані, насилу сприймає ласку. Слова Єви здалися Топсі незрозумілими і смішними. Вона не повірила їм.

Що було робити з Топсі? Міс Офелія стала в тупик. Її колишні навички виявилися тут непридатними. Вона вирішила обдумати як слід свої подальші кроки і, щоб виграти час, замкнула Топсі у темну комору, вірячи в благотворний вплив таких методів на дитячу натуру.

– Просто не знаю, як мені бути, – зізналася вона Сен-Клер, – але без різок з цією дівчинкою не впораєшся.

– Ну що ж, січіть її, скільки вашій душі завгодно. Я даю вам повну свободу дій в цьому відношенні.

– Дітей необхідно сікти, – продовжувала мисс Офелія. – Я щось не чула, щоб когось виховали без різок.

– Правильно, – погодився Сен-Клер. – Робіть, як вважатимете за потрібне. Тільки майте на увазі ось що: цю дівчинку били кочергою, лопатою, камінними щипцями – всім, що потрапляло під руку, і оскільки вона звикла до такого звертання, вам доведеться застосовувати до неї особливо сильні заходи впливу.

– Таких дітей породжує рабство! – Вигукнула міс Офелія.

– Так, я це знаю, але вони існують, і з ними треба щось робити.

– Добре, я постараюся виконати свій обов’язок і не пошкодую на це сил.

Міс Офелія взялася за Топсі всерйоз, призначила певні години для занять з нею і насамперед стала навчати її читанню та шиттю.

Перше далося Топсі без жодних зусиль. Вона вивчила букви миттєво, точно по чарівництву, і незабаром могла читати легкі книжки. Але з рукоділлям справа йшла гірше. Моторна, як кішка, вертка, як мавпочка, дівчинка не могла примиритися з цим заняттям. Вона ламала голки, жбурляла їх нишком за вікно, обтикала щілини; вона плутала, рвала, бруднила нитки, непомітним кидком закидала їх абикуди з очей геть. Рухи у неї були швидкі, немов у фокусника, фізіономія абсолютно незворушна, і хоча міс Офелія прекрасно розуміла, що подібні нещастя не можуть сипатися одно за одним, зловити свою вихованку на місці злочину їй не вдавалося.

Незабаром Топсі стала помітною фігурою в будинку. Її талант до всякого роду блюзнірства, передражнювання, кривляння був невичерпний. Вона танцювала, перекидалася, співала, насвистувала, прекрасно наслідувала будь якому звуку. Всі діти, в тому числі і Єва, бігали за Топсі по п’ятах, коли вона була вільна від занять, і дивилися на її витівки, відкривши рот від подиву і захвату. Міс Офелії не подобалося, що Єва проводить стільки часу в суспільстві Топсі, і вона не раз просила Сен-Клера покласти цьому край.

– Дурниці! – Говорив Сен-Клер. – Не турбуйтеся за Єву. Дружба з Топсі принесе їй тільки користь.

– Але Топсі така зіпсована! Невже ви не боїтеся, що Єва набереться від неї поганого?

– Топсі може зіпсувати кого завгодно, тільки не Єву. Дурне скочується з неї, як роса з капустяного листя.

– Ви так в цьому впевнені? Я б не дозволила своїм дітям грати з Топсі.

– Нічого, нехай грає, – заспокоював її Сен-Клер. – Єва давно могла б зіпсуватися, а адже поки що цього не помітно.

Перший час слуги рангом вище поглядали на Топсі досить зневажливо. Але їм довелося змінити своє ставлення до неї. З часом виявилося, що з тими, хто ображав її, неминуче траплялися різні біди: то зникнуть сережки або інша улюблена дрібничка, то раптом

Якесь плаття виявиться в такому вигляді, що його більше і надіти не можна, то хто-небудь неждано-негадано наткнеться на відро з окропом або потрапить у всьому параді під струмінь помиїв, виплеснутих звідкись зверху. Розслідування всіх цих нещасних випадків закінчувалися нічим – винуватець не знаходився.

Топсі кожен раз викликали на домашнє судилище, але вона витримувала допит з непохитною серйозністю і розігрувала повну невинність. Всі знали, чиїх рук це справа, а прямих доказів не було, і почуття справедливості не дозволяло міс Офелії карати Топсі.

Прокази ці проходили так, що винуватиця їх завжди виходила сухою з води. Наприклад, розплата з покоївками Розою і Джейн відбувалася в ті дні, коли вони були в немилості у господині, що траплялося досить часто, і не могли розраховувати на співчуття з її боку. Коротше кажучи, Топсі зуміла довести всім у домі, що з нею краще не зв’язуватися, і врешті-решт її залишили в спокої.

Робота так і горіла у дівчинки в руках, і все, чому її вчили, вона схоплювала з вражаючою швидкістю. Після кількох уроків Топсі так

Призвичаїлася прибирати кімнату міс Офелії, що навіть ця вимоглива леді не знаходила до чого причепитися. При бажанні, яке, до речі сказати, з’являлося у Топсі не часто, вона, як ніхто інший, могла розстелити покривало на ліжку, збити подушки, обмести пил з меблів, прибрати кімнату. Але якщо міс Офелія, спостерігаючи за своєю вихованкою дня три-чотири, наївно припускала, що прибирання стало нарешті для Топсі звичною справою, і залишала її без нагляду, в кімнаті починалося щось неймовірне. Замість того, щоб стелити постіль, Топсі заривалася своєї кучерявою головою в подушки, попередньо знявши з них наволочки, і вилазила вся в пуху і в пір’ї, підіймалася на стовпчики ліжка і звішувалася звідти вгору ногами, розмахувала простирадлами, прибирала валик в нічну сорочку міс Офелії і розігрувала з ним всілякі вистави, показуючи собі в дзеркалі пики, наспівуючи і посвистуючи.

Одного разу міс Офелія залишила комод незамкненими (забудькуватість, абсолютно їй невластива!) і, повернувшись, застала Топсі в ту хвилину, коли вона кривлялася перед дзеркалом, накрутивши на голову її червону індійську шаль.

– Топсі! – Вигукнула міс Офелія, доведена до відчаю проказами дівчинки. – Чому ти так потворно себе ведеш?

– Не знаю, місіс. Мабуть тому, що я бридка дівчисько.

– Що ж мені з тобою робити, Топсі?

– Так висікти, звичайно! Колишня господиня постійно мене сікла. Я тільки після прочуханки і можу працювати.

– Але, Топсі, мені зовсім не хочеться тебе сікти. Ти й без цього можеш прекрасно все робити. Ну скажи, чому ти ухиляєшся від роботи?

– Ох, місіс, та я звикла до прочуханки. Мені вона тільки на користь.

Міс Офелія пробувала і цей засіб… собі на горе. Топсі кричала, стогнала, благала про вибачення, а через півгодини, всівшись на балконні перила і оточивши себе натовпом захопленою нею дрібноти, казала презирливим тоном:

– Хіба це кара? Та міс Фелі і комара не вб’є! Ось мій старий господар шмагав так шмагав! Шкіру клаптями з мене здирав!

По неділях міс Офелія вчила Топсі катехізму. Пам’ять у дівчинки була прекрасна, вона з легкістю повторювала за своєю вчителькою цілі

Фрази, приводячи її цим у захват.

– Невже їй потрібно заучувати напам’ять катехізис? – Запитав одного разу Сен-Клер. – Навіщо?

– Крім користі, це нічого не принесе. Дітям покладається вчити катехізис, – відповіла міс Офелія.

– Навіть якщо вони не розуміють в ньому ні слова?

– Спочатку не розуміють, зате, коли виростуть, вникнуть у все як слід.

– А я так до цих пір не вникнув, – зізнався Сен-Клер, – хоча в свій час ви витратили чимало праці, щоб вбити мені в голову цю премудрість.

Виховання Топсі тривало близько двох років. Міс Офелія не знала з ній ні хвилини спокою і під кінець навіть звикла до цих мук, як звикають до невралгії або мігреням.

Що стосується Сен-Клера, то він бавився Топсі, наче це був папуга або собачка. Впавши в немилість за свої витівки, вона ховалася за його стільцем, і він щоразу виручав її з біди. На гроші, які час від часу перепадали Топсі від господаря, вона купувала горіхів і льодяників і щедрою рукою обдаровувала ними всіх негренят в будинку, бо в чому іншому, а в скнарості дорікати цю дівчинку не доводилося. Серце у неї було добре, а бешкетництво служило їй тільки засобом самозахисту.

ГЛАВА XXI

У Кентуккі

Читачі, певно, не відмовляться подивитися разом з нами на хатину дядька Тома в кентуккійском маєтку і дізнатися, як живуть ті, з ким він так давно розлучився.

Літній день хилився до вечора, двері і вікна вітальні були розкриті назустріч зальотні вітерцю. Містер Шелбі сидів поряд з вітальнею, у великому залі, який тягнувся через весь будинок і виходив обома кінцями на веранди. Відкинувшись на спинку одного крісла і поклавши ноги на інше, він насолоджувався післяобідньої сигарою. Місіс Шелбі сиділа біля розчинених дверей, з вишиванням в руках. Вона зосереджено думала про щось і, мабуть, вибирала хвилину, щоб поділитися своїми думками з чоловіком.

– Ви знаєте, Хлоя отримала лист від Тома, – заговорила нарешті місіс Шелбі.

– Ось як! Значить, у нього завелися там друзі. Ну, як йому живеться?

– Судячи з усього, він потрапив в дуже гарний будинок. До нього там прекрасно відносяться, робота неважка.

– От і добре, я дуже радий за нього… щиро радий, – сказав містер Шелбі. – Наш Том так приживеться на Півдні, що, мабуть, не захоче

Повертатися сюди.

– Навпаки, він дуже турбується, запитує, коли його викуплять.

– Ось це мені важко сказати. Варто тільки наробити боргів, і з них, здається, ніколи не виплутаєшся. У мене таке відчуття, ніби я ув’язнув в трясовині. Сьогодні займаєш у одного, щоб розплатитися з іншим, завтра – у третього, щоб розплатитися з першим. Не вспієш перепочити, викурити сигару – підходять терміни різних векселів, позикових листів і тому подібного, які сиплються на тебе з усіх боків.

– Мені здається, друже мій, що поправити наші справи можна. Давайте продамо всіх коней, продамо якусь ферму і розплатимося з боргами.

– Перестаньте казати дурниці, Емілі! Ви найпрекрасніша дружина, іншої такої не знайдеться у всьому Кентуккі, але в справах ви нічого не розумієте, як, втім, і всі жінки.

– Може бути, – сказала місіс Шелбі. – Але чому б вам не поділитися зі мною своїми турботами? Дайте мені хоча б список ваших кредиторів і боржників, і я зроблю все, щоб звести кінці з кінцями.

– Досить, Емілі! Перестаньте мене мучити! Я і самому собі не можу дати точний звіт про свої труднощі, а ви так про них говорите, ніби це

Пироги тітоньки Хлої, які вона підрівнює і защипує з усіх боків. Ні, це все не вашого розуму справа!

Містер Шелбі навіть підвищив голос, не знайшовши кращого способу переконати дружину у своїй правоті.

Вона замовкла, придушивши зітхання. Відверто кажучи, характер у неї був набагато твердіше, ніж у чоловіка, і містер Шелбі марно не довіряв її жіночому уму, бо вона володіла великою практичною кмітливістю і чудово розібралась б в його справах.

Місіс Шелбі всією душею хотіла виконати обіцянку, дану Тому і тітоньці Хлої, і ця нова затримка дуже її засмутила.

– Невже ми не зможемо зібрати потрібну суму? Бідна тітонька Хлоя! Вона так сподівається на це!

– Дуже шкода! Я поквапився – не треба було давати їм жодних обіцянок. А тепер, по-моєму, найрозумніше було б сказати про це Хлої. Нехай звикає до думки, що Том не повернеться. Через рік-два він знайде собі іншу дружину, і Хлої теж варто було б подумати про іншого чоловіка.

– Містер Шелбі! Я вчила наших негрів, що їхній шлюб священний так само, як і наш, і тепер не наважуся дати Хлої подібної ради! Ви тільки подумайте, друже мій, хіба можна забувати обіцянки, які ми даємо цим беззахисним істотам? Якщо іншим шляхом гроші добути не можна, я буду давати уроки музики. Моїх заробітків вистачить на викуп.

– І ви підете на таке приниження, Емілі? Я не допущу цього!

– Приниження! Для мене набагато принизливіше, якщо люди перестануть вірити моєму слову.

– Я знаю вашу схильність до геройства і нездійсненних мрій, – сказав містер Шелбі, – але перш ніж йти на таке донкіхотство, треба як слід подумати, Емілі.

Їх розмову перервала тітонька Хлоя, що з’явилася на веранді.

– Будьте такі ласкаві, місіс… – Сказала вона.

– Ти що, Хлоя? – Запитала господиня, підводячись із крісла.

– Чи не бажа місіс поглянути на птицю?

Місіс Шелбі вийшла на веранду і з посмішкою подивилася на Хлою, яка зосереджено розглядала битих курчат і качок, розкладених в ряд на землі.

– Я думаю, не приготувати нам паштет з курчат?

– Мені, право, все одно, тітонька Хлоя. Роби, як знаєш.

Хлоя не рухалася з місця, неуважно повертаючи на долоні курча. Її думки були, очевидно, зайняті чимось іншим. Нарешті вона зібралася з духом, коротко розсміялася і заговорила:

– Господи, місіс! І навіщо тільки вам з господарем думу думати, де дістати гроші, коли вони у вас в руках! – І Хлоя знову розсміялася коротким смішком.

– Про що ти? Я не розумію, – сказала місіс Шелбі, не сумніваючись, що Хлоя чула її розмову з чоловіком від першого до останнього слова.

– Та ви самі подумайте, місіс! – Посміюючись, відповіла та. – Інші пани посилають своїх негрів на заробітки і отримують за це чималі гроші. Кому охота тримати таку ораву в будинку, адже її прогодувати чого варто!

– Що ж ти пропонуєш, Хлоя?

– Я, місіс, нічого не пропоную. А ось Сем каже, ніби в Луїсвіллі є один… бандітер, чи що, як їх там називають… і ніби йому потрібна

Хороший кондитер. Платню обіцяє покласти чотири долари на тиждень.

– Ну і що ж?

– Ось я і думаю, пора б вам, місіс, приставити Саллі до теперішньої справи. Я вже який рік з нею воджуся, дечому навчила. Якщо місіс

Відпустить мене на заробітки, ось вам і зайві гроші будуть. Я зі своїм печивом і пиріжками ні перед ким не осоромлюсь, і бандітер мною

Залишиться задоволений.

– Кондитер, Хлоя.

– Ну, кондитер! Ніяк я це слово не запам’ятаю.

– А що ж з дітьми буде – кинеш їх?

– Господи, місіс! Та хлопчаки-то вже підросли, працювати будуть, вони спритні. А дівчинка у мене даремно ніколи не вередує, з нею метушні трохи. Її Саллі до себе візьме.

– Луїсвілл далеко звідси.

– Та хіба мене цим залякаєш? Адже він вниз по річці? Може, і мій старий десь в тих місцях? – І, сказавши це, Хлоя запитально

Подивилася на місіс Шелбі.

– Ні, Хлоя, він ще далі, на кілька сотень миль.

Обличчя в Хлої витягнулося.

– Ну, нічого. Все-таки ти будеш ближче до нього. Добре, я тебе відпущу, а твої заробітки все, до останнього цента, підуть на викуп Тома.

Як хмара розцвічується сріблом, коли її торкнеться сонячний промінь, так освітилося зараз темне обличчя тітоньки Хлої. Вона буквально засяяла, почувши

Ці слова.

– Господи, місіс! Яка ж ви добра! Я сама про це думала. Адже мені нічого не треба – ні одягу, ні взуття. Я все до цента збережу. А скільки в році тижнів, місіс?

– П’ятдесят два, – сказала місіс Шелбі.

– Подумати тільки! І за кожен тиждень по чотири долари! Скільки ж це всього буде?

– Двісті вісім доларів.

– У-ух ти! – Здивовано й радісно простягла Хлоя. – А чи довго мені працювати, поки я зберу всі гроші?

– Років чотири, а може бути, і п’ять. Але тобі не доведеться відпрацьовувати всю цю суму, я і своїх грошей туди додам.

– Щоб місіс давала уроки? Та хто ж це потерпить? Господар правильно говорив – не до лиця вам таке заняття.

– Нічого, Хлоя, не турбуйся. Я не впущу честі нашої сім’ї, – з посмішкою сказала місіс Шелбі. – Коли ж ти думаєш їхати?

– Та я ще нічого не думаю. Правда, Сем везе туди стригунка на продаж, обіцяв і мене з собою прихопити. Я деякі речі зібрала… Якщо

Місіс буде завгодно, я завтра вранці і поїду з Семом. Мені тільки пропуск треба і рекомендацію.

– Добре, Хлоя, якщо містер Шелбі не буде заперечувати, я все зроблю. Але спочатку треба з ним поговорити.

Місіс Шелбі піднялася нагору, а Хлоя, радісна, помчала до себе в хатину готуватися до від’їзду.

– Містер Джордж, а ви нічого і не знаєте! Я завтра їду в Луїсвілл! – оголосила вона Джорджу Шелбі, коли той застав її за розбиранням дитячого одягу.

– Треба все переглянути, привести в порядок. Так, містере Джордж, їду… буду отримувати чотири долари на тиждень, а місіс буде збирати ці гроші на викуп мого старого.

– Фью! От здорово! – Вигукнув Джордж. – Коли ж ти їдеш?

– Завтра вранці, разом з Семом. А ви, містер Джордж, сіли б та написали б моєму старому про наші справи.

– Зараз напишемо, – сказав Джордж. – Ось дядько Том зрадіє, коли отримає від нас звісточку! Я тільки збігаю додому за папером і чорнилами.

– Тітонька Хлоя, а про стригунка теж треба написати, правда?

– Обов’язково, містер Джордж. Ну, біжіть, а я приготую чого-небудь закусити. Тепер не скоро вам доведеться вечеряти у вашої бідної старенької Хлої!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Оригінальний переклад твору Гаррієт Бічер-Стоу “Хатина дядьки Тома”. Глава 20-21