Оберіг
Оберіг Наші давні предки обожнювали природу і вірили в існування добрих і злих сил у ній. Намагаючись захиститися від зла, люди створили для себе цілу систему оберегів. Що це таке? Берегиня, обереги – це давні добрі символи. З їхньою допомогою народ зберіг свою родовідну пам’ять, історію, культуру.
За давніми уявленнями предків, світ складався з трьох частин: небесна частина з божествами, що жили на ній, а також світилами – сонцем, місяцем і зорями; земна – з людиною і землею, на якій вона жила; підземна-з духами зла, смертю, душами померлих
За цими ж принципами людина будувала своє житло. Дах – небесна частина, середня частина – власне житло і нижня, яка містилася в землі. Вікна – це очі хати, через які людина підтримувала зв’язок з божеством, а поріг – це межа між людським світом і світом померлих.
Людський світ має потужну добру силу – вогонь у печі, який іде від сонця. Щоб зло не проникло в людський світ, над вхідними дверима вирізували символи-обереги: кола, розетки, хрести. Люди мали й інші обереги. Наприклад, рушник. На ньому вишивали магічний знак – Дерево життя. Над ним зображувалися зірки, символізували
Ще один оберіг – це хліб. Він має круглу форму – форму сонця. Як сонце дає життя всьому, так і хліб живить усіх людей. Жодне свято не проходило без хліба. При відвідуванні новонародженого йшли з хлібом, на весіллі не обходилися без хліба – солі, благословляли молодих хлібом, проводжали в останню путь знову ж таки хлібом.
Завжди людину, яка приходила до хати, пригощали хлібом. Це означало, що вона вже не має морального права приносити, цій хаті зло. Крім хліба-солі, велику магічну силу, як вважали, мала вода. Особливо шанували і користувалися непочатою водою з криниці. Дівчата використовували її для чар, немовлят купали саме в такій воді.