Народна казка. “Як гукнеш, так і відгукнеться” (ефіопська казка)
ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи
СТЕЖИНКАМИ КРАЇНИ КАЗОК НАРОДІВ СВІТУ
Урок 7
Тема. Народна казка. “Як гукнеш, так і відгукнеться” (ефіопська казка)
Мета: ознайомити учнів з ефіопською казкою; вчити пояснювати й обгрунтовувати вчинки героїв та їх мотиви; з’ясовувати своє та авторське ставлення до них; розуміти зміст прислів’їв та приказок, пояснювати, у якій життєвій ситуації доцільно вживати кожне з них; виховувати інтерес до читання.
Обладнання: мапа світу; картки для словникової роботи; підручник; робочий зошит.
ХІД
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань (робота в зошиті)
– Прочитайте визначення прислів’я та приказки на кульках.
– Чим прислів’я відрізняється від приказки?
III. Повідомлення теми й завдань уроку
– Соціально-побутові казки вважаються “наймолодшими” серед казок, вони складалися тоді, коли суспільство поділилося на багатих і бідних. У них здебільшого немає фантастичних перетворень, чарівної вигадки, найчастіше йдеться про реальне життя. Ці казки “населені” звичайними людьми, їхні герої – бідні селяни, ремісники, наймити, солдати
Сьогодні я пропоную вашій увазі ефіопську народну казку “Як гукнеш, так і відгукнеться”.
Послухавши її, спробуйте обгрунтувати вчинки героїв та їх мотиви; своє ставлення до них.
– Чому?
– Що спонукало?
– Які наслідки?
IV. Робота над новим матеріалом
1. Первинне ознайомлення зі змістом казки
2. Словникова робота
Складка
Натомість
Прибутки
Півбудинку
Скарб
Півосла
Зазіхає
Постановив
Навколішки
Завадити
– Знайдіть у тексті синоніми до слів сумний, радісний.
– Доберіть синоніми до слів натомість, завадити.
Зверніть увагу на написання слів півбудинку, півосла, навколішки.
3. Бесіда за змістом прочитаного
– Назвіть головних героїв казки.
– Визначте тип персонажів (позитивний, негативний).
– Розкажіть про спільне життя братів.
– Що допомагало їм у скруті?
– Поміркуйте, чому багатий брат став таким жорстоким. Чи міг він учинити по-іншому?
– Чому жадібність спалахнула в серці одного з братів? Підтвердьте свою думку текстом казки.
– Що ж призвело до зміни стосунків між братами?
– Чи справедливим був суддя? Підтверджуйте свою думку текстом казки.
– Як мудрий чоловік провчив свого жаднючого брата? Перекажіть.
– Знайдіть у казці прислів’я, поясніть їх значення і запам’ятайте.
– Якщо кинеш камінь угору, він упаде тобі на голову.
– Якщо зазіхнеш на чуже, втратиш своє.
– Якщо задумаєш зле діло, воно принесе спочатку нещастя іншому, а потім іще більше нещастя тобі самому.
– Доберіть характеристики літературним героям.
– Поясніть назву казки.
4. Робота над прислів’ями
– Хто як сіє, так і жне. (Угорське)
– Людина із жадібним серцем схожа на змію, що хоче проковтнути слона. (Китайське)
– Хоч як гадюку перевертай, однаково залишиться гадюкою. (Литовське)
– Хто на чуже зазіхає, своє втрачає. (Африканське)
V. Підсумок уроку
– Доведіть, що наведені прислів’я характеризують багатого брата.