МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ. КИМ ХОЧЕШ БУТИ, ХЛОПЧИКУ, В ЖИТТІ?
Мета: продовжити ознайомлення учнів з творчістю М. Т. Рильського; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане, робити висновки, узагальнення; розвивати зв’язне мовлення учнів, творчу уяву; виховувати доброту, людяність.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гра “Дощик”
Діти читають хором.
– Накрапає дощ (тихо).
– Дощ пускається сильніше (голосніше).
– Злива (голосно).
– Дощ слабшає (тихіше).
–
Йшов журавлик на лужок,
Вбрався в жовтий кожушок.
Кажуть бджілка і жучок:
– Дуже гарний кожушок.
2. Гра “Склади прислів’я”
Робиш добро – не кайся,
Все добре переймай,
Не одежа красить людину,
З ким поведешся,
Того й наберешся,
А добрі діла,
А зла уникай.
А робиш зло – на зло й сподівайся.
– Поясніть, як ви розумієте ці прислів’я.
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання вірша М. Рильського “Дитинство”.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
– Послухайте вірш та спробуйте відповісти на запитання, що означає бути справжньою людиною.
Запам’ятай, моя дитино, з юних літ
На все життя, щоб знала, як прожити.
Людина для добра приходить в світ
Й покликана завжди добро творити.
Нелегко це, хто що б не говорив,
Й не кожному зробити це вдається.
Бо в світі стільки смертних є гріхів,
Що доброта не завжди йде до серця.
Та ти людина, і тому учись
Добро творити, людям співчувати.
До цього світу пильно придивись,
Злим помислам навчися лад давати.
Йди з добротою – це собі затям,
Із ласкою, прихильністю, привітно.
Й не розлучайся з добрим почуттям,
Хай доброта в душі суцвіттям квітне.
Вправа “Мікрофон”
Учні висловлюють свої міркування з приводу того, що означає бути справжньою людиною.
– Сьогодні ми прочитаємо вірш Максима Рильського, у якому він теж намагається дати відповідь на це запитання.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання вірша вчителем
– Чи сподобався вам вірш?
– Які почуття він у вас викликав?
Над чим примусив замислитися?
2. Словникова робота
Читання колонок слів “буксиром” за вчителем та одне одному в парах
Життя останній
Відганяє виряджаючи
Пересторогу непогасна
Благословляючи зрівняться
– Як ви розумієте слова благословляючи, пересторога, непогасна”?
– Перевірте тлумачення цих слів у підручнику.
3. Робота в парах
Читання вірша учнями в парах. Підготовка до виразного читання вірша
– У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
– Де зробите паузи?
– Звертайте увагу на межі речень.
– Які слова виділете голосом при читанні?
4. Виразне читання вірша учнями
5. Фізкультхвилинка
6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
– До кого поет звернувся із запитанням?
– У якому реченні виражене де звертання? Прочитайте.
– Чому автор порівнює хлопчика з Котигорошком?
– З яким запитанням автор звернувся до хлопчика?
– Яку відповідь він почув?
– Чому автор уважає слова хлопчика найкращою відповіддю на своє запитання?
– До чого він закликає сина?
– У яких рядках поет пояснює, що означає бути справжньою людиною?
7. Гра “Диктор телебачення”
Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
8. Гра “Добери риму і придумай свою”
Котигорошки – … (трошки).
Дитя – … (життя).
Дорогу – … (пересторогу).
Сам – … (словам).
Зрівняться – … (праця).
Крило – … (зло).
Сина – … (людина).
9. Гра “Голосування ногами”
Діти встають у дві шеренги: права шеренга – “я вважаю, що твердження правильне”; ліва шеренга – “я вважаю, що твердження неправильне”.
– Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне – тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?
– Хто його автор?
– Над чим нас примусив замислитися М. Т. Рильський?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити вірш напам’ять (с. 114).