Ліричний “документ” Першої світової (за поезією Г. Аполлінера “Зарізана голубка й водограй”)

ІЗ ЛІТЕРАТУРИ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ XX СТ.

P. М. РІЛЬНЕ, Г. АПОЛЛІНЕР, Ф. Г. ЛОРНА

Ліричний “документ” Першої світової (за поезією Г. Аполлінера “Зарізана голубка й водограй”)

Поезію Г. Аполлінера “Зарізана голубка й водограй” дослідники називають літературною пам’яткою Першої світової війни. Твір увійшов у другу частину збірки “Каліграми. Вірші Миру і Війни”, написану під враженнями від бойових дій Першої світової. 1915 року Аполлінер іде добровольцем на фронт, де одержує тяжке поранення в голову. Після демобілізації

повертається в Париж і продовжує активну творчу діяльність.

Твір побудований за принципом антитези: з одного боку, природне життя – голубка, водограй, люди, а з іншого – кров і насильство.

Поезія “Зарізана голубка й водограй” сприймається не тільки як ліричний твір, а й як ліричний “документ” Першої Світової. Таке враження складається завдяки переліку імен знайомих та друзів поета, які зазнали страждань через війну. Бій Даліз Реналь, Де Брак де Макс Жакоб Дерен, Кремніц та інші – це ті, до яких поет звертається з одним запитанням “де ви?”. Ліричний герой вірша знає про смерть деяких

з друзів, доля інших йому невідома. Отже, звертаючись до них, він передає не лише свої почуття скорботи, а й відтворює настрій покоління, яке дістало в літературі назву “втраченого”: розгубленість через втрату ідеалів і неможливість визначити нові. Молоді хлопці, які не повернулися з війни, повірили у гучні гасла, які приховували страшну правду війни, суттю якої є кровопролиття. Але ніщо не може виправдати їхню смерть. Тому у творі немає жодної спроби романтизувати війну. Головними почуттями ліричного героя стають скорбота та співчуття постраждалим. Ідеєю вірша є осуд війни.

Розкрити головну думку твору допомагають використані поетом образи-символи.

Водограй у творі уособлює потік сліз, пролитих за загиблими на полях війни. Яскравим символом є олеандр. У народі його вважають деревом війни, тому що воно отруйне і має криваво-червоні квіти. Дотримуючись традиції, поет використав образ-символ олеандрів у такому самому значенні. Ще одним образом – символом, що розкриває глибину скорботи за загиблими, є голубка. Усім відомий малюнок Пабло Пікассо, який зображує голуба миру. Зарізана голубка символізує не тільки втрачений з особливою жорстокістю та варварством мир, а й відсилає до християнської традиції, яка асоціює голубку зі Святим Духом. Аполлінер вважав, що саме йому Перша світова завдала страшного удару. Навіть сонце – ще один образ-символ – поранене. А це означає, що шкода, яку завдала війна, загальнолюдська, має світовий масштаб.

Написавши цю поезію, Аполлінер зміг не тільки передати жахливі наслідки війни, а й емоційний стан свого покоління. Але урок, наданий цим твором, стосується усіх поколінь.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Ліричний “документ” Першої світової (за поезією Г. Аполлінера “Зарізана голубка й водограй”)