“Кожна людина несе особисту відповідальність за зло, що панує у світі. За творчістю Федіра Достоєвського”
Творчість Федіра Михайловича Достоєвського тісно пронизана різноманітними ідеями та образами. Однією з таких ідей є ідея про особисту відповідальність кожної людини за те зло, яке панує в світі і суспільстві.
Навіть якщо розглядати цю ідею у відриві від творчості Достоєвського, з нею можна погодитися. Мало хто з людей про це замислюється, що кожен так чи інакше чинить зло. Адже буває зло не тільки прямим, а ще й непрямим. Наприклад, можна сильно когось образити, а потім ця людина, перебуваючи в розлюченому або засмученому стані, піде й вчинить
Якщо ж говорити в цілому про творчість Достоєвського й інші його твори, можна відзначити, що у нього дійсно існує багато дійових осіб в романах, які вчиняють зло. При цьому особисто у мене ці герої практично ніколи не викликали один лише винятковий негатив. Зазвичай навіть найбільш злого персонажа автор показує і з іншого боку, автор показує його слабкі сторони і намагається пояснити й обгрунтувати їх. Іноді це робиться таким чином, що до негативного герою починаєш відчувати навіть жалість. Зокрема, це можна говорити про харизматичного героя Ставрогіна з роману “Біси ” і князя Валковського з роману “Принижені і ображені”. Як мені здається, Федір Достоєвський дійсно вважав, що на кожну злу людину або навіть злочинця колись в його житті вирішальне значення справило суспільство, в якому він жив. Саме воно зробило його таким, яким він був.
Багата творча спадщина Достоєвського піднімає перед читачами велику кількість проблем і питань. Панування зла в світі, яке виражається в діяннях окремих людей, безумовно, не є однією лише провиною цих людей, адже їх становлення відбувалося в суспільстві, де вони перебували під впливом інших.