КАЗКА ПРО РИБАЛКУ ТА РИБКУ
РОЗДІЛ І КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ
ОЛЕКСАНДР ПУШКІН
КАЗКА ПРО РИБАЛКУ ТА РИБКУ
Історія створення
Олександр Пушкін написав “Казку про рибалку та рибку” в Болдіно 1833 р. на підставі розповідей Орини Родіонівни, які ретельно записував. У російському фольклорі широко побутує казка “Жадібна баба”. Однак разом з тим поштовхом для написання “Казки про рибалку та рибку” стало також знайомство поета зі збіркою “Казки для дітей і родини” братів Я. і В. Грімм, де було вміщено казку “Про рибалку та його дружину” (нім.
Королівною. Вона виконує всі бажаніш, які передає бідний рибалка від своєї дружини (нова хата, кам’яний палац, жінка стає королевою, потім імператрицею і Римським Папою – це найвища посада в католицькій церкві). Проте останнє бажання (жінка захотіла стати Богом) риба-камбала не виконала й повернула рибалку та його дружину до їхнього первісного стану, коли вони були бідними. Отже, історія про надмірну жадібність є поширеною темою народних казок різних народів світу.
Робота з текстом
1. Скільки разів
2. Скільки бажань виконала золота рибка?
3. Як ви думаєте, з якими відчуттями звертався старий до рибки (сором, провина, повага, переляк та ін.)?
4. Чому старий нічого не попросив для себе в золотої рибки?
5. Кому ви співчували, читаючи казку? Чому? У який момент казки це відчуття було найсильнішим?
6. Про які риси характеру людей ідеться в казці?
7. Кому співчуває автор твору й кого засуджує? Як ви про це здогадалися? Знайдіть відповідні цитати.
8. Як змінюється образ старої баби?
9. Чому в кінці казки вона залишилася з розколотими ночвами?
1. Порівняйте, як звертаються герої казки один до одного: старий до рибки, рибка до рибалки, стара баба до свого чоловіка.
2. Визначте подібність і відмінність “Казки про рибалку та рибку” з народною казкою.
3. Які бажання старої баби збігаються в збірці братів Я. і В. Грімм і в казці О. Пушкіна? А в чому воли відрізняються?
Краса слова
Знайдіть і виразно прочитайте описи моря в “Казці про рибалку та рибку”. Зверніть увагу на постійні зміни кольору та стану моря від синього й спокійного до чорного й буремного. Як ви думаєте, чому змінюється морс? Що підкреслюють ці зміни?
Творче завдання
Поясніть зміст прислів’я Не у свої сани не сідай. Поміркуйте, кого з героїв казки воно стосується. Доберіть інші прислів’я до вчинків персонажів і подій казки.