ІВАН ФРАНКО. СИПЛЕ, СИПЛЕ, СИПЛЕ СНІГ
Мета: розширити знання учнів про творчість І. Франка; розвивати техніку читання, образне мислення, мовлення, творчість, уяву, фантазію, вміння працювати з віршованим текстом, відповідати на запитання за змістом твору; розширювати читацький кругозір; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідної землі.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Промовляння скоромовки з диригуванням у такт мовлення
(Вказівний палець правої руки рухається вгору-вниз; рух – слово.)
Тато тут, тато там,
Тато,
Мама тут, мама там,
Мама, мама тут і там.
Тато тут, мама там,
Тато, мама тут і там;
2. Конкурс поетів “Закінчіть риму” (усно, на швидкість)
– А тепер лежить під пледом,
П’є гарячий чай із… (медом).
– Що це робиться? Поясни!
Тільки вчора було влітку,
А сьогодні – … (восени).
– Цей дзвіночок – як намет.
Тільки дощ – як… (кулемет).
– Осінь брами свої замикала вночі,
Загубила у небі журавлині… (ключі).
– Задощило. Захлюпало. Серпень випустив серп.
Цвіркуни й перепілки припинили… (концерт).
III. ПЕРЕВІРКА
Робота в групах. Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання з пам’яті опису степу.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з поетичною спадщиною І. Я. Франка.
– Відгадайте загадку.
– Я падаю на ваші хати.
Я білий-білий, волохатий.
Я приліпаю вам до ніг
І називаюсь просто… (сніг).
– Чи пам’ятаєте ви, як падає сніг?
– Розкажіть про свої відчуття.
– Сьогодні ми прочитаємо вірш Івана Франка, у якому він передав свої відчуття під час снігопаду.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання вірша вчителем
– Чи сподобався вам вірш?
– Який настрій він у вас викликав?
– Які картини поставали у вашій уяві, коли ви слухали вірш?
2. Фізкультхвилинка
3. Словникова робота
Читання колонок слів “луною” за вчителем, потім – у парах одне одному
Жура | Важче |
Меркне | Безодні |
Коріння | Міріадами |
Одностайні | Найглибшого |
– Прочитайте тлумачення слів міріади, одностайні, жура у підручнику (с. 46).
– Доберіть антонім до слова важче. (Легше)
4. Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша
– У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
– Як передасте його настрій?
5. Виразне читання вірша учнями
6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
– Якими словами поетові вдалося передати снігопад, який довго триває?
– З чим він порівнює сніжинки?
– Якими словами передає сум у своїй душі?
– Які вирази вжиті в переносному значенні?
– З якою метою їх ужито?
7. Гра “Диктор телебачення”
Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
8. Гра “Добери риму”
Безодні – … (холодні).
Доля – … (поля).
Отупіння – … (коріння).
Налягає – … (погасає).
9. Робота за ілюстрацією
– Розгляньте ілюстрацію до цього вірша.
– Що художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
– Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?
– Яким рядкам вірша відповідає ілюстрація?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що сподобалося на уроці найбільше?
– Що здалося складним?
– Чого навчилися?
– Які побажання ви можете висловити одне одному?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 46).