ГРИЦЬКО БОЙКО. ВИКРУТИВСЯ. ДЕ ІВАНКО?
Мета: актуалізувати й розширити знання учнів про творчість Грицька Бойка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; розвивати почуття гумору, вміння стежити за перебігом подій сюжету, висловлювати оцінні судження, узагальнювати; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Вже дзвінок сигнал нам дав:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Роботу швидше починаймо!
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Робота над скоромовкою. Гра “Дощик”
Діти читають хором.
–
– Дощ пускається сильніше (голосніше).
– Злива (голосно).
– Дощ слабшає (тихіше).
– Дощ припинився (читання припиняється).
Біля будки песик Бобик
Ліг на сонці, гріє лобик.
Раптом муха-цокотуха
Продзжчала біля вуха.
Бобик – бац! Пропала муха.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання вірша Грицька Бойка “Відпочити ніколи”.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми продовжимо ознайомлення з творчістю Грицька Бойка.
V.
1. Гра “Передбачення”
– Прочитайте заголовок з відповідною інтонацією.
“Викрутився”.
“Викрутився”!
“Викрутився”?
– Як ви вважаєте, про що йтиметься у вірші, який має такий заголовок?
2. Виразне читання вірша вчителем (с. 116)
– Чи сподобався вам вірш?
– Який настрій він у вас викликав?
– Які картини ви уявляли, слухаючи його?
3. Словникова робота
Читання слів “луною” за вчителем, потім – напівголосно в парах одне одному
Крізь | Лежав |
Холодну | Лікарів |
Стрівся | Водичку |
Провалився | Позавчора |
– Яке слово вжито у пестливому значенні? (Водичку)
– За допомогою якого суфікса воно утворене? (-ичк-)
– Прочитайте іменники, потім прикметник, дієслова.
4. Фізкультхвилинка
У садку зеленому
Яблук нарвемо.
В кошики великі
Ми їх складемо.
Ручки хай потрудяться –
Буде нелегко.
Вправними, бадьорими,
Дружними ростемо.
5. Гра “Бджілки”
Самостійне напівголосне читання вірша учнями
– Хто є головними персонажами вірша?
6. Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша
– У якому темпі, з якою інтонацією, силою голосу будете читати вірш?
– Як прочитаєте слова вчителя? слова Миколи?
– Де зробите паузу?
7. Виразне читання вірша учнями
– Чи вдало автор дібрав заголовок до вірша?
– Про кого сказано, що він викрутився?
– Про яку рису характеру хлопчика це свідчить?
8. Гра “Добери риму”
Миколу – (школу).
Річку – (водичку).
Хворів – (лікарів).
Позавчора – (учора).
Стрівся – (провалився).
9. Робота в парах
Читання в парах учнями усмішки Грицька Бойка “Де Іванко?”
– Хто є головним персонажами усмішки?
– Чому відповідь Томи викликає сміх?
– Чи повірив їй учитель?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З якими творами ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
– Хто автор цих творів?
– Який настрій панував на уроці?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти веселу розповідь про цікавий випадок зі свого життя.