Фрідріх Шиллер (1759-1805)

Видатний німецький поет і драматург Фрідріх Шиллер (1759-1805) народився в м. Марбахе Вюртембергского герцогства в сім’ї військового лікаря. Сім’я Шиллера багато мандрувала разом з полком, у якому служив батько, а після його відставки переїхала в Людвигбург. Батьки мріяли побачити сина богословом, і за розпорядженням герцога в 1773 році Фрідріха записали у військове училище на юридичний факультет; згодом він перейшов на медичний. “Академією” опікувався герцог Карл Євгеній, що жадав від викладачів і учнів суворої дисципліни. Заняття наукою

чергувалися з військовою муштрою. З родичами можна було зустрітися лише в присутності викладача. Ця установа була теперішньою в’язницею: за будь-яку провину карали різками, саджали на гауптвахту.

Найбільшою відрадою стала для юнака поезія. Фрідріх писав вірші, працював над п’єсою “Розбійники”, що в 1782 році була поставлена на сцені Мангеймского театру й мала величезний успіх. Її ж автор за розпорядженням герцога виявився на гауптвахті із забороною писати. Шиллер тікає в Мангейм і цілком віддається літературним заняттям. За поеми “Дурні ченці”, “Колісниця Венери” поета почали

переслідувати, заарештували на два тижні й заборонили писати. В 1787 році Шиллер оселився у Веймаре, де жив і працював великий Гете. Між ними зложилися дружні відносини. “Новою весною” називав Гете свою дружбу з молодим Шиллером. Дружба Шиллера й Гете збагачує їх обох. Гете згадував: “Сьогоденням щастям для мене було те, що я знав Шиллера. Хоча наші натури були різними, однак, ми прагнули до тому самому, і це налагоджувало між нами настільки тісні взаємини, що по суті, один з нас не міг жити без іншого”.

Шиллер живе в різних містах Німеччини. Пробує свої сили в журналістиці, пише теоретичні трактати, працює професором історії Йенского університету. В 1791 році письменник важко занедужав. Почалася боротьба за життя, що тривала майже півтора десятиліття. Умер Иоганн Фрідріх Шиллер 9 травня 1805 року. Добутку Шиллера на українську мову перекладали: Юрій Федькович, Борис Грінченко, Пантелеймон Кулиш, Олена Бджілка, Дмитро Загул, Борис Тен, Микола Лукаш і ін.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Фрідріх Шиллер (1759-1805)