Формування особистості американського школяра (за романом Дж. Селінджера “Над прірвою у житі”)

Творчість американського письменника Д. Селінджера припадає на середину XX століття, але його твори близькі і зрозумілі сучасній молоді. Селінджера дуже хвилювала проблема становлення молодої людини, її складного духовного світу.

Роман “Над прірвою у житі” цілком присвячений аналізу життя і вчинків головного героя, юнака Холдена Колфілда, що намагається знайти своє місце в житті. Більше за все на світі Холден боїться стати таким, як усі дорослі. Він уже був виключений із трьох коледжів за неуспішність. Холден не хоче учитися лише

для того, щоб “працювати в якій-небудь конторі, заробляти безліч грошей і їздити на роботу в машині або в автобусах по Мадісон-авеню, і читати газети, і грати в бридж усі вечора, і ходити в кіно…”. Життя більшості забезпечених американців не прийнятливе для Холдена, тому що воно, на його думку, несправжнє й ілюзорне. Підліток багато читає, намагаючись у книгах знайти відповіді на свої питання. “Взагалі, я дуже неосвічений, але читаю багато”, – сповідається Холден. Але все рівно сутички з реальним життям не уникнути, і Холден конфліктує з учителями, батьками, однокласниками. Він дуже соромливий, образливий,
нелюб’язний, найчастіше буває просто грубий, насмішкуватий. Такий характер складається у Холдена через душевну самотність, через те, що його життєві цінності не збігаються з критеріямц дорослих. Холдена обурює “показуха” і відсутність найелементарнішої людяності. Навкруги брехня і лицемірство: брешуть у привілейованій школі, запевняючи, що виховують добрих людей. Бреше вчитель Спенсер, заявляючи, що життя однакове в усіх людей. Намагаючись піти від брехні, недовіри між людьми, Холден будує власний світ.

Поїздка в Нью-Йорк зіграла величезну роль у формуванні Холдена як особистості. Він із подивом помічає, що сутенерство, проституція, насильство й брехня співіснують із милосердям і добротою. Дві черниці, що зустрів Холден у поїзді, не тільки учать дітей, але і збирають милостиню для бідних. Холден багато думав над цим, поступово розуміючи, як важлива осмислена ціль у житті. “Ці дві черниці не виходили в мене з голови. Я усе згадував цю стару солом’яну корзинку, із якою вони ходили збирати лепту, коли в них не було уроків”, – із смутком думав Холден, розуміючи, що його знайомі ніколи не наважаться на таке життя. Холден мріє врятувати дітей від прірви дорослого життя, де на вищий рівень піднесені неправда, насильство, недовіра. “Моя справа – ловити дітлахів, щоб вони не зірвалися в безодню. Розумієш, вони грають і не бачать, куди біжать, а отут я підбігаю і ловлю їх, щоб вони не зірвалися. От і вся моя робота. Стерегти дітей над прірвою у житі”, – таке заповітне бажання Холдена Колфілда. Холден стає терпиміший і розсудливіший, він формується як особистість.

Роман Селінджера вийшов у світ в 1951 році і через кілька місяців посів перше місце в списку американських бестселерів. У наш час цей роман став класикою не тільки американської, але і світової літератури. Становлення особистості, формування морального світу підлітка – ці проблеми завжди хвилювали людей.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Формування особистості американського школяра (за романом Дж. Селінджера “Над прірвою у житі”)