Філософія історії – Скарбниця філолога РОМАН-ЕПОПЕЯ “ВІЙНА І МИР”

Лев Толстой 1828 – 1910

Скарбниця філолога

РОМАН-ЕПОПЕЯ “ВІЙНА І МИР”

Філософія історії

Багато з розділів “Війни і миру” присвячені викладу філософії історії Толстого, хоча більш справедливим було б весь роман назвати розгорнутим філософським міркуванням письменника про закономірності людської історії та універсальні закони буття. Історичний процес розглядається автором роману-епопеї як процес життя, його стихійний, не підвладний волі конкретних людей розвиток. Однак у чому ж причина історичних подій, “руху”

історії? Письменник пов’язує питання про хід історичного процесу з проблемою свободи і необхідності. За Толстим, офіційна наука не пояснила багатьох “парадоксів” історії (хрестові походи, Варфоломіївська ніч, Французька революція), оскільки не брала до уваги зв’язок, який існує між відносною свободою людини й зумовленою необхідністю історичного процесу. Людина є вільною (і навіть особисто відповідальною) у виборі вчинку, але водночас залежною від численних причин і подій. “Складання множини воль і свідомостей”, сукупні дії людей виступають як рушійна сила історичного процесу, який сам
є вираженням ідеї “необхідності”, “визначеності”, “зумовленості”. Такий історичний фаталізм Толстого містив очевидне применшення ролі особистості в історії, але разом з тим “загострено” виражав думку про “соборну” єдність народу як головну рушійну силу. Ці теоретичні положення відбилися у змалюванні війни й висвітленні дій Кутузова й Наполеона в романі.

Подробиці. Філософським змістом наповнено багато символічних образів роману “Війна і мир”. Так, з толстовською ідеєю вічного розвитку пов’язане видіння “живого глобуса”, що примарився П’єру Безухову уві сні під час перебування в полоні. Поверхня кулі складалася з щільно стулених між собою крапель. Щохвилини краплі росли, зливалися, стискалися, зникали й знову з’являлися на поверхні. У цій метафорі “плинності”, “загальної єдності” просвічує також філософська ідея “єднання” людей як головної мети історичного процесу. Толстой виокремлює три форми “єднання”: сім’я, народ, людство.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Філософія історії – Скарбниця філолога РОМАН-ЕПОПЕЯ “ВІЙНА І МИР”