Економіко-географічна характеристика Півдня США

Територія Сполучених Штатів Америки ділиться на три великих економічних райони: промислова Північ, що була рабовласницький Південь і колонизуемий Захід. Такий поділ у свій час виявив В. И. Ленін. У моїй роботі наведена економіко-географічна характеристика Півдня.

Ця територія в основному лежить у субтропічному поясі, хоча зустрічаються помірний (Штати Кентуккі й Виржиния) і тропічний (південна частина Флориди й Техаса) . По ступені зволоження, Південь, ділиться на три зони: волога (на схід від долини ріки Міссісіпі) , слабко посушлива (центральна

й східна територія Техаса) і посушлива (захід Техаса) . У цілому, клімат досить сприятливий і сприяє вирощуванню таких теплолюбних культур, як бавовник, маслини, цитрусові й т. д.

Рельєф Півдня здебільшого представлений низовиною, в основному зосередженої навколо долини ріки Міссісіпі, що захоплюють Флориду й південь і південний схід Техаса; також у районі штатів Теннисси, Кентуккі, Північної й Південної Кароліни й Виржинии проходить Аппалачинськая гірська система. Слід зазначити, що на заході Техаса пустеля.

Говорячи про Південь не можна не ськазати про його транспортне положення, особливо

про широку мережу нефте – і газопроводах, тому що саме тут перебувають найбільші басейни нафти й газу, розташовані як на суші, так і шельфние родовища в прибережній частині Мексиканської затоки. Також на Півдні досить багато залізниць службовці для перевезення кам’яного вугілля. Автомобільний транспорт, як і на всій території США, мережа якого посідає перше місце в усьому світі, розповсюджений рівномірно по всій території Півдня. Зараз автомобільний транспорт у США витиснув залізничний, тому що вантаж дістається від дверей до дверей, відсутня перевантаження й більш безпечно) . Нарешті, Південь – немаловажний морський порт США, з такими портами, як Х’юстон, Корпус Кристи, Саут-Техас, Бомонт, Новий Орлеан, Тампа; які перевозять вантажі в Європу, Аляську й Мексику. Опираючись на це, можна ськазати, що транспортна частка Півдня в країні велика.

Авіаційно-ракетна промисловість розвинена на сході (Хантсвилл, Атланта, Орландо, Майами) , також ракетобудування у Форт-Уерте. У Х’юстоні перебуває Джонсонськая станція по спостереження за польотами НАСА.

Щільність населення в цьому регіоні. у порівнянні з Північчю досить невелика: 10 – 50 чоловік на 1км2. Найбільші міста – Х’юстон і Даллас (більше 1 млн. жителів) . У середньому відношення між міськими жителями й сільськими дорівнює відповідно 70/30 (у відсотках) на Півдні.

Дуже цікавий національний ськлад Півдня. Хоча він однорідний – американці, багато хто з них починають згадувати національність своїх предок. Ситуація наступна – у Техасі дуже багато мексикано-американців, багато чого запозичено: назви міст, їжа, культура й т. п. У його південній і північній частині, крім мексикано-американців, також живуть і колумбийци, аргентинці, венесуельци, перуанці, чилійці й кубинці. У Флориді, як відомо з історії, багато іспано-американців, тому що ця територія раніше преналежала Іспанії; і, нарешті, Луизиана – куплена у Франції. Там багато жителів називають себе франко-американцями. Також не можна забувати про негритянське населення, адже в минулому багато штатів Півдня – рабовласницькі. Віросповідання особливо не виділяється в цьому регіоні – протестанти, католики й баптисти.

Перейдемо до характеристики природних ресурсів Півдня. США посідає перше місце в Західному світі по запасах кам’яного й бурого вугілля, а також урану, друге – по запасах міді, цинку, шосте місце по запасах нафти й залізної руди. Південь багатий нафтою й газом. У ньому розташувалися 3 великих басейни – Пермський (північний захід Техаса) , Мексиканського затоки й Західна внутрішній (північ Техаса, Оклахома) , але лихо цих родовищ у тім, що вони виснажуються. Буре вугілля тільки на сході Текхаса в Техаському басейні. Кам’яне вугілля – частина Західного басейну в Оклахоме й частина Аппалачського. Інші – у малих кількостях: фосфорити біля Тампи й Чи-Лементу; алюміній у Литл-Долі й калійні солі в Карлсбаде (схід Техаса) . Можна ськазати, що природні ресурси Півдня в основному одноманітні. Диапозон корисних копалин украй вузький.

Зате на Півдні рясні водні ресурси – адже саме тут протікає головна річкова артерія країни – ріка Міссісіпі. Ріка дуже впливає на життя регіону: транспорт, енергія (ГЕС) і зрошення земель. Слід зазначити ріку Рио-Гранді, що є, по-перше, життєво-важливої для Техаса й, по-друге, границею між США й Мексикою. Велика частка пасовищ у цьому регіоні, також як і оброблюваних земель. Тільки на самому півдні Флориди не використовують землю. Незначні запаси лісу (на півдні Аппалач) , більшість якого вторинний. У цьому регіоні можна зустріти 3 види електростанцій – атомні (АЕС) , гидро (ГЕС) і теплові (ТЕС) , цікаво також, що саме на Півдні, а точніше в Арканзасі, була побудована перша АЕС у США. Якщо брати в цілому, то можна ськазати, що Південь забезпечений у природних ресурсах, хоча і є недостач деяких.

Що стосується промисловості, то тут присутні наступні галузі: харчова, текстильна, чорна й кольорова металургія, авіаційно-ракетна, суднобудівна (Новий Орлеан) , електронна (Даллас, найбільша фірма по виробництву електроніки Texas Instruments) , автомобілебудування (Майами) , хімічна. Раніше, у часи рабовласництва, бавовна й текстильна промисловість були головним фактором доходу. Тепер текстильна промисловість пішла зі США в країни третього миру. Хоча бавовна вирощується дотепер поруч із Ель-Пасо (Техас) . Головні центри промисловості Півдня: Даллас, Х’юстон і Атланта.

Говорячи про сільське господарство Півдня, треба відзначити, що більша частина зайнята м’ясним і молочним тваринництвом, птахівництвом, вирощуванням таких зернових культур, як пшениця й кукурудза, а також і технічних культур: арахіс, тютюн і бавовник. Лівий берег Міссісіпі зайнята овощеводстом і садоводстом, також як і Флорида (вирощування цитрусових) . Сама долина Міссісіпі використовується для бавовництва; у самогоого початок ріки вирощують цукровий очерет. Північно-східні штати зайняті вирощуванням тютюну, що є важливою галуззю сільського господарства в США. Сільське господарство на Півдні представлено наступними специализациями: цукровий очерет, бавовна, овочі й фрукти (східне узбережжя) і кукурудза й соя. Чотири з дев’яти специализаций в одному районі ознака високорозвиненого сільського господарства в країні.

Підбиваючи підсумок, хочеться ськазати, що Південь США є найбільш контрастним економічним районом, де поряд із центрами нефте – і газовидобутку, нафтохімії Техаса, заводами військово-промислового комплексу й аерокосмічної індустрії в Техасі й на Флориді тут перебувають і менш розвинені штати (Міссісіпі, Алабама й т. д.) Незважаючи на це, є багато чого для запозичення в, так званого “колишнього рабовласницького Півдня” .


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Економіко-географічна характеристика Півдня США