Духовний світ старого Сантьяго (за повістю “Старий і море”)
Літературну “зірку” Хемінгуея знали навіть ті, хто ніколи не читав його творів. За твір “Старий і море” Ернесту Хемінгуею було присуджено в 1953 році Нобелівську премію. Історія-притча про старого Сантьяго перетворилася під пером майстра на шедевр, а картини моря і “технологія” рибацької праці поєднались у творі з глибоким філософським підтекстом про людське життя.
Головний герой – старий Сантьяго. Він був “худий, замучений, його потилиця була прорізана глибокими зморшками, а щоки були покриті коричневими плямами”.
Коли стомлений старий лягає спати, йому сниться Африка його юності, “золоті її береги, височенні білі гори. Дуже часто в його снах з’являються далекі країни і леви, які виходять на берег”. Усе життя старого пов’язане з морем. Щоб себе прогодувати, спочатку потрібно добре порибалити. Бувало й такс, що старий повертався з моря ні з чим. Але наступного
Серед морського безмежжя він часто згадує маленького хлопчика, який допомагає йому знести вітрило, підготувати човен. Старий Сантьяго має добре серце. Він любить море, згадує про нього з ласкою і ніжністю. Любить птахів і риб.
Яких тільки пригод не траплялося із старим на морі. Це не тільки порожні рибацькі сіті, а й боротьба з акулами. Постійно у своїх думках він розмовляє з рибою. “Я з тобою ніколи не розлучусь, поки не вмру”, каже старий Сантьяго. Він називає себе “незвичайним старим”.
У важкій праці, у поєдинках з акулами його ніколи не залишають думки про хлопчика Маноліно. Йому завжди хотілося, щоб він був поруч з ним. І після тих довгих днів, проведених у морі, в страшній боротьбі з акулами, старий повертається додому. Скільки болючих ран завдала йому ця боротьба! Коли Маноліно побачив його зранені руки, го заплакав.
Хлопчик завжди старався робити старому тільки приємне. Він розумів, що Сантьяго важко і самотньо. В розмовах вони ділилися своїми враженнями про морс, про рибалку, про всі пригоди, які з ними траплялися. Маноліно хотів навчитися у старого бути хорошим рибалкою. Для нього Сантьяго був прикладом мужності, сміливості, майстром своєї справи.
На прикладі взаємин старого і хлопчика розумієш, що добро має більшу силу, аніж зло. Хороших людей на світі більше. Тому і в наш час багато людей завжди готові прийти на допомогу старим людям. Поки існує добро, людям буде житися легше і краще, навіть у цей важкий час.