ДОБРЕ ВІРНИХ ДРУЗІВ МАТИ. С. ЖУПАНИН “БДЖІЛКА І СВІТЛЯЧОК”. “ДО ПЕРШОГО ДОЩУ” (за В. Осєєвою)
Мета: вдосконалювати навички правильного свідомого читання, збагачувати словниковий запас; розвивати вміння зв’язно відповідати на запитання, творчість, спостережливість; виховувати почуття дружби.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Даринка дарує Діні дині.
2) Робота над чистомовкою.
За-за-за – там іде коза.
Зу-зу-зу – ми ведем козу.
Зи-зи-зи – сіно відвези.
Са-са-са – ось летить оса.
Су-су-су – ми побачили косу.
Си-си-си
Це-це-це – кругле яйце.
Єць-єць-єць – сірий заєць.
2. Читання текстів В. Чухліба “Голубий дощик”, Г. Бойка “Дощик, дощик”
3. Робота над загадками
– Зимою спить,
Літом бринить,
Понад садами літає,
Солодку росу збирає. (Бджола)
– Ліхтарик маленький Влітку вночі
Блимає в кущі. (Світлячок)
III. РОБОТА ЗА “ПІСЛЯБУКВАРЕМ” (с. 76-78).
1. Опрацювання вірша С. Жупанина “Бджілка і світлячок”
1) Самостійне напівголосне читання вірша учнями.
– Чи цікаво було вам читати цей вірш?
2) Вибіркове читання.
– Чи хвилювалися
– Прочитайте рядки, де написано, як світлячок заспокоював бджілку. Передайте голосом та інтонацією доброту, ніжність.
– Прочитайте речення, яким закінчується вірш. Поясніть, як ви розумієте ці слова.
3) Робота в парах.
– А у вас є друзі? Що означає дружити?
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання сторінки “Читай і збагачуй свої знання і вміння” (с. 77)
1) Читання складів.
– Швидко читайте, правильно вимовляйте!
Звуки, , – вимовляйте злито, як один звук.
2) Читання слів у стовпчиках.
– Прочитайте слова вголос спочатку повільно, а потім – швидко.
Дзвін | Дзьоб | Джем |
Дзвінок | Дзьобик | Джміль |
Дзвіночок | Дзьобати | Джерело |
Дзвінкий | Дзьобнути | Бджола |
Дзвеніти | Дзьобатий | Бджілка |
3) Робота в парах.
– Відведіть погляд і пригадайте прочитані слова. Перевірте свою пам’ять: назвіть слова сусіду по парті.
4) Робота над скоромовкою Л. Вознюк.
– Повправляйтеся у швидкому і правильному читанні скоромовки. Прочитайте кілька разів.
3. Опрацювання сторінки “Читай і світ пізнавай”. читання оповідання за В. Осєєвою “до першого дощу” (с. 78)
1) Читання оповідання вчителем.
2) Аудіювання.
– Як звали дівчаток?
Оленка і Марійка
Марійка і Тетянка
– Що трапилося, коли дівчатка йшли вулицею?
Почався дощ
Загримів грім
– Що запропонувала Тетянка?
Відкрити парасольку
Накритися Марійчиним плащем
– Що сказала вчителька?
Як тобі не соромно!
Ваша дружба до першого дощу.
3) Читання оповідання учнями.
– Про що попросила Тетянка подругу, коли почався сильний дощ?
– Чому Марійка відмовила? Як треба було вчинити?
4) Робота в групах.
Діти складають продовження цього оповідання і висловлюють свої думки щодо поведінки обох дівчаток.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чи сподобалися вам опрацьовані твори?
– Чого вони вас навчають?