До творчості Т. Шевченка і Івана Франко

До кого звертається Т. Шевченко в поезії “Сонце заходить, гори чорніють”?

Вірш “Сонце заходить, гори чорніють” написаний 1847 року на засланні, в Орській фортеці. У цьому вірші поет звертається до милої його серцю України, згадки про яку і втишують його душевні болі, і навівають печаль.

Яка подія стала поштовхом до написання вірша “І виріс я на чужині…”? Вірш Т. Шевченка “І виріс я на чужині…” належить до відомого циклу “Захалявні книжечки”. Створений він 1848 року під час перебування поета на острові Кос-Арал.

В основу твору лягли спогади поета про його поїздку до рідного села та інших сіл України після багаторічного перебування в Петербурзі, куди він потрапив ще підлітком. Те, що побачив тоді Шевченко на батьківщині, вразило його до глибини душі. З почуттям гострого болю розповідає поет про поневіряння своїх земляків у кріпацькій неволі.

Що заповідав поет українському народові у вірші “Заповіт” ? У цій поезії Т. Шевченко закликає народ до боротьби проти несправедливого суспільного ладу, “порвати кайдани”: “вражою злою кров’ю волю окропіте” Поет також висловлює палку віру у світле Майбутнє України,

її знедоленого народу, який, як сподівається Т. Шевченко, не забуде “пом’янути незлим тихим словом” свого мужнього співця.

“І. Франно – це розум і серце нашого народу” (М. Рильський ). Іван Франко посів визначне місце у літературі другої половини XIX сторіччя. (Залишив величезну літературну спадщину – поетичні, прозові, драматичні Твори, літературознавчі, історико-економічні та філософські праці. Йому належить велика кількість праць українською, польською та іншими мовами. Був перекладачем з чеської, французької та інших мов.)

Творчий шлях письменника. Закінчив початкову школу, вступив до монастирської школи ченців, де хлопця катували за будь-яку провину. Потім Дрогобицька гімназія, філософський факультет у Львівському університеті. Формування світогляду поета і літератора. (1874 року вперше друкує вірш ” Народна пісня ” у літературно-науковому журналі “Друг”. Вступає до “Академічного кола”, де його обирають бібліотекарем. Знайомиться з М. Драгомановим, який засуджував консерватизм у літературі. Очолює творчу молодь і входить до складу редакції журналу “Друг”. Франко включається до активної боротьби з австрійським урядом і польською шляхтою. 1877 року автора заарештовують разом з іншими членами редакції. Наступні арешти відбуваються 1880 і 1889 року. Продовжує займатися видавничою діяльністю. Видає журнал “Громадський друг”, а пізніше – “Дзвін”, “Молот”, “Життє і слово”.

Велика заслуга Франка. Перший в українській літературі виступив як палкий поборник організованої боротьби робітничого класу проти соціального та національного гноблення. Першим на Галичині писав твори робітничої тематики. 1887 року виходить перша збірка поезій “З вершин і низин”, потім ціла низка інших творів і збірок. Здобуває вчений ступінь доктора філософії. Дев’яності роки були досить плідними, у цей час він пише майже всі свої драматичні твори. Харківський університет 1906 року присвоїв великому Каменяреві ступінь доктора російської словесності. До останнього подиху Франко боровся за свободу і незалежність народу. (Помер 1916 року. Похований у Львові. 1964 року урочисто відкрито пам’ятник біля Львівського державного університету ім. І. Франка. Літературна спадщина письменника є значним внеском у розвиток української літератури і має велике історичне і пізнавальне значення.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


До творчості Т. Шевченка і Івана Франко

Categories: Нові твори

Links