ДМИТРО ПАВЛИЧКО. ЯБЛУКО
Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Дмитра Павличка; ознайомити з його віршем “Яблуко”; вчити розкривати основну думку твору; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гриць малює олівцем
Гусеницю з горобцем.
2. Артикуляційна вправа “Чашечка”
Чашку чарівну я можу зробити,
З глини її не потрібно ліпити.
Вгору
Старанно в нього краї загинаю.
Соком наповню її чи водою –
Чашка чарівна завжди зі мною.
(Рот широко відкрити. Широкий язик підняти вгору. Потягнутися до верхніх зубів, але не торкатися їх. Утримувати язик у такому положенні протягом 10-15 секунд.)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання вірша Дмитра Павличка “Синиця”.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– З творчістю якого поета ми ознайомилися на попередніх уроках?
– Які почуття, переживання
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Відгадай загадку”
– Народжується з квітки,
Його всі люблять дітки,
Заліза в нім багато,
Рум’яне і хрустке.
Відповідайте швидко,
То що ж воно таке? (Яблуко)
2. Гра “Передбачення”
– Як ви вважаєте, про що йтиметься у вірші, який має такий заголовок?
– Промовте заголовок:
– із захопленням;
– з радістю;
– зі здивуванням.
3. Виразне читання вірша вчителем (с. 58)
– Про що йдеться у вірші?
– Які почуття викликав у вас прослуханий твір?
– Що ви уявляли, слухаючи його?
4. Фізкультхвилинка
5. Словникова робота
Читання колонок слів “луною” за вчителем
Тихцем | Щепа |
Недотепа | Засихає |
Розплатився | Камінцем |
Зеленокрила | Недостигли |
Щепа – прищеплене фруктове дерево.
– Доберіть синоніми до слів.
Недотепа – (дурень, нетяма).
Недостиглий – (недозрілий).
Розплатився – (віддячив).
6. Робота в парах
Читання вірша учнями в парах. Підготовка до виразного читання
– У якому темпі, з якою інтонацією читатимете вірш?
– Які рядки виділите голосом під час читання?
– Передайте інтонацією почуття, які володіли автором вірша.
– Яким настроєм пронизані рядки?
– Чи змінюється він?
7. Виразне читання вірша учнями
8. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
– Де висіло яблуко?
– Що вчинив герой вірша?
– Прочитайте рядки, у яких автор гірко шкодує за свій учинок.
– Знайдіть у тексті порівняння.
– Які образні вислови вживає автор у вірші?
– Як ви розумієте слова “…в душі горить, немов батіг совісті”?
9. Гра “Добери риму”
Висіло – … (заболіло).
Перебив – … (зробив).
Недотепа – … (щепа).
Злом – … (крилом).
Зеленокрила – … (вродила).
Тихцем – … (камінцем).
Галузь – … (зосталось).
Батіг – … (гріх).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
– Хто його автор?
– Яка головна думка цього твору?
– Який висновок ви зробили для себе?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 58). Намалювати до нього ілюстрації.