ДИВА В ПРИРОДІ. ІВАН СЕНЧЕНКО “ЗУСТРІЧ ІЗ ЗАЙЦЕМ”

II семестр

З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)

ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 2

Урок 61. ДИВА В ПРИРОДІ. ІВАН СЕНЧЕНКО “ЗУСТРІЧ ІЗ ЗАЙЦЕМ”

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання творів; формувати оцінні судження, вчити сприймати змальовані словами образи природи, відчувати образність художнього слова; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати бережливе ставлення до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

– Читайте швидко й чітко!

КЛЮЄ

КУРКА КРУПКУ

Курник

Кривенький

На горбку.

Гарненька

Курка

В курнику.

Не турбуйте

Курку!

Клює

Курка

Крупку.

Крупка

Дрібненька,

Курка

Рябенька.

Г. Бойко

2. Розпитування за складовою таблицею

3. Навчіться читати виразно!

– Прочитайте вірш декілька разів.

У ЛУЗІ

Заєць в лузі

Сіно косить,

А зайчиха

В скирту зносить,

А малесенькі зайчата,

Куцохвостики вухаті

Возять возом сіно

В хату,

Щоб було м’якенько

Спати.

А. Костецький

– Що читали? (Вірш)

– Чому так вирішили? (Римуються слова.)

III.

ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1. Робота в групах. Гра “Ти мені, я – тобі”

Учні ставлять одне одному запитання за змістом прочитаного вірша.

2. Конкурс на краще виразне читання вірша

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Відгадайте загадку.

– Я маленький, я вухатий,

Сірий, білий, волохатий.

Я стрибаю, я тікаю,

Дуже куций хвостик маю. (Заєць)

– Зайчик є одним з героїв обох віршів Олександра Олеся. Згадайте, як вони називаються. (“Ліс восени”, “Біга зайчик-стрибунець”)

– Що лякало зайця восени? (Жовтий лист.)

– Взимку? (Зима кидала в нього снігом, доганяла на помелі.)

– Сьогодні ми прочитаємо, як розповів про свою зустріч із зайцем письменник Іван Сенченко. Сподіваюся, вам буде цікаво.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра “Рибки”

Самостійне мовчазне читання оповідання учнями.

– Чи сподобалося вам оповідання? Що вас у ньому вразило?

Фізкультхвилинка

2. Словникова робота

1) Довідкове бюро.

Запона – завіса.

Смух – хутро, шерсть.

Фуркати – пролітати, утворюючи крилами характерні звуки; пурхати (про птахів).

Купина – кущ; багаторічна рослина зі схиленими квітками й довгим кореневищем.

Купина – горбик на луці чи болоті, порослий травою або мохом.

2) Читання слів “луною” за вчителем.

Мережана, куріп’ячу, пташиної, навшпиньки, мереживо, гойднулася, завбільшки, фуркнули.

3. Читання тексту учнями “ланцюжком”

4. Аналіз змісту розповіді з елементами вибіркового читання

– Де автор побачив куріп’ячу хатку?

– Яке значення має слово купина в прочитаному тексті?

– Прочитайте опис куріп’ячої хатки.

– Що прозирнуло крізь мережану запону пташиної хатки?

– Що здивувало оповідача?

– Що на нього дивилося?

– Яким був заєць?

– Хто був із ним разом у хатці?

– Знайдіть співзвучні за змістом рядки у вірші “Біга зайчик-скакунець” та в оповіданні Івана Сенченка.

Це цікаво знати!

Самець білої куріпки видає звуки, подібні до гавкання собаки.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

– Що вас найбільше вразило?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Намалювати малюнок до оповідання.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

ДИВА В ПРИРОДІ. ІВАН СЕНЧЕНКО “ЗУСТРІЧ ІЗ ЗАЙЦЕМ”