Чубай Грицько

Григорій Петрович Чубай народився 23 січня 1949 року у с. Березини Червоноармійського р-ну Рівненської обл.. Закінчив Козинську середню школу. Ще школярем друкувався у республіканському журналі. Намір вступу до Київського університету у 1967 році закінчився на здачі документів, за антирадянську крамолу, яку жартома проголошували в університетському гуртожитку сімнадцятирічні абітурієнти, був навіть недопущений до вступних іспитів, зате отримав майже по життєво приставлених до себе “опікунів КДБ”, котрі не спускали з нього свого всюдисущого

ока, навіть і після смерті. Всі спроби вступити до українських вузів були марними. Переважно на останньому іспиті Грицько отримував “двійку”, у творі, який був написаний ним при вступі до Львівського університету все-таки була знайдена помилка у вживанні “у” чи “в”, про що ще можна було і посперечатися. Але, як мовиться, музика грає тому, хто платить…

Працював деякий час на Рівненському радіо, поки не “засікли”, у 1968 році приїхав до Львова вже з готовим “Вертепом”. Тоді ж В’ячеслав Чорновіл називає його видатним поетом України.

Арешти 1972 року не обминули і Грицька.

Обшук в будинку дружини Галини на Погулянці. Кількаденне перебування в КДБ по вул. Миру спричинили до глибокої депресії, а виснажлива фізична праця вантажника – до розладу здоров’я. Важкі матеріальні умови змусили Григорія Чубая працювати деякий час і на будовах Сибіру, що майже цілковити зруйнували його і без того розхитане здоров’я.

У 1979 році Григорій Чубай блискуче здає іспити до Літературного інституту ім.. М. Горського, що у Москві, котрий на відміну від рідних українських вузів одразу збагнув, якого студента буде мати. Вчився у семінарі А. Жигуліна, що назвав його найсильнішим у своєму потоці.

Виклику на весняну сесію Григорій не дочекався. Він помер студентом третього курсу…Був прекрасний сонячний день 16 травня 1982, день, котрого не побачив Грицько Чубай.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Чубай Грицько