“Чорна рада’ П. Куліша – першій український історичний роман
Створення в 40-х роках XІX ст. історичного роману “Чорна рада” було значною подією в історії української літератури. Джерелами твору була народна творчість та козацькі літописи. Події, змальовані в ньому, відбуваються після смерті Богдана Хмельницького, коли на Україні загострилася боротьба за гетьманування. Претендентами на гетьманську булаву виступають представники різних політичних орієнтацій, в тому числі й представник польсько-щляхетської – Павло Тетеря. На Лівобережній Україні козацька старшина, ворожа польській орієнтації,
Ця складна політична боротьба призвела до Чорної ради в Ніжині 1663 року, на якій було скинуто наказного (тимчасового) гетьмана Сомка і обрано Івана Брюховецького. В раді, крім козацької старшини, брали участь запорожці,
У цей час по Україні почалися повстанські рухи незадоволеного селянства. Значну роль у них відігравали міські ремісники, дрібне міщанство. Ці антифеодальні рухи були спрямовані проти заможної старшини і її ставлеників – гетьманів. Ворогування між окремими групами козацької верхівки, боротьба між претендентами на гетьманську булаву – все це було характерним для того часу. Такі історичні події лягли в основу роману “Чорна рада”.
Як художник Куліш зумів зобразити у романі багато правдивих картин з історц України. Якщо в творах багатьох попередників Куліша виступали переважно “герої” своєї хати, своєї оселі, свого села, то герої “Чорної ради” виступають на тлі широких суспільних процесів, історичних конфліктів, грізних подій.
Заслуга Пантелеймона Куліша – автора роману “Чорна рада” – в тому, що він познайомив широкі читацькі кола з маловідомою сторінкою в історії України – добою “післяхмельниччини”. Письменник відтворив дух епохи, визвольні прагнення народу, суперечливу поведінку його організаторів.
Роман “Чорна рада” був важливим явищем в нашій літературі, завдяки якому ми глибше і яскравіше узнаємо нашу історію.