“Чому поему Івана Франка “Мойсей” називають справжнім заповітом українському народу?”

Незважаючи на те, що в поемі Івана Франка “Мойсей” описуються події і проблеми, з яким стикається народ Ізраїлю на шляху до своєї незалежності, всі чудово розуміють, що Іван Франко використовує образність. Насправді мається на увазі народ України, який за час життя цього великого українського письменника був ще дуже далекий від соборності в єдиній повноцінній державі.

Нерідко від літературних критиків можна почути, що цю поему дійсно називати тодішнім заповітом для українського народу. Я цілком можу з цим погодитися. У ній відображені

основні проблеми, з якими український народ повинен був зіткнутися на шляху до набуття своєї національної держави. Однією з таких проблем є проблема вождя. Як відомо, далеко не всі співвітчизники розуміли Мойсея, який був їх вождем. Вони визнавали його авторитет, але боротьба за свою землю – справа тривала і потребує часу. Людина в усі часи була слабкою сама по собі і без твердої ідеї. Точно так само в поемі Івана Франка послідовники Мойсея втомилися постійно перебувати в пошуках і тому стали втрачати віру в краще життя і в те, що ці ходіння приведуть до якогось позитивного результату. На жаль, почав втрачати
віру і сам вождь. Він так і не дочекався знаходження землі обітованої. Мойсей загинув, але його місце порожнім не залишалося. Смерть вождя тільки об’єднала людей і вже під проводом нового вождя вони змогли прийти до своєї мети.

Квінтесенцією змісту заповіту в поемі є її пролог, в якому Іван Франко прямо звертається до народу українському і задає йому кілька твердих питань. Чи справді Україна буде завжди залишатися роз’єднаною і перебувати в гірших умовах, ніж її сусіди? Невже вся та кров, яка була пролита нашими предками за незалежність, є марною і безглуздою і не матиме результату? Чи стане колись щирий українець повноправним господарем на своїй рідній землі? Думається, що цими питаннями та й самою поемою Іван Франко хотів закликати своїх співвітчизників до активності не тільки фізичної, а й розумової, адже незалежність і почуття національної гідності має панувати і в головах людей теж.

Незважаючи на те, що сьогодні наша країна нарешті отримала довгоочікувану самостійність, навряд чи можна стверджувати, що велична поема Івана Франка “Мойсей” повністю втратила свою актуальність. На жаль, сьогодні наша держава і її правителі все ще багато в чому залежать від волі правителів держав-сусідів. Тому, думається, сьогодні Іван Франко міг би задати своїй нації дуже схожі питання…


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 3.33 out of 5)

“Чому поему Івана Франка “Мойсей” називають справжнім заповітом українському народу?”