Біографія Олександра Олеся
Олександр Іванович Кандиба (Олександр Олесь – літ. псевдонім) народився 5 грудня 1878 р. у м. Крига (тепер Білопілля) на Сумщині в заможній селянській родині.
Після закінчення сільської школи навчався в Дергачівському училищі. 1903 року він закінчив Харківський ветеринарний інститут, працював статистиком у земстві та ветеринарним лікарем на київських бойнях. 1912 року О. Олесь виїздив за кордон, до Австрії та Італії, де зустрічався з І. Франком та О. Кобилянською.
Поет радісно вітав Лютневу революцію 1917 р. У лютому 1919 р. О. Олесь у складі дипломатичної
Перша поетична збірка О. Олеся “З журбою радість обнялась” вийшла 1907 р. у Петербурзі. Поет вніс до української літератури нові образи і ритми. Відсутність повчального тону в поезіях О. Олеся сприймалася сучасниками як розрив із попередньою народницькою традицією.
Поряд із традиційними романтичними мотивами поет уживав символічну систему
Пізніше виходили друком збірки поезій, які автор позначав римськими цифрами: 1909 – ІІ, 1911 – ІІІ, 1914 – ІV, 1917 – V. Уже в третій збірці домінують мотиви страху й розпачу перед завтрашнім днем, журби та зневіри в можливостях людини, впевненістю, що людське життя є лише забавою в руках певних вищих сил, сліпого фатуму. О. Олесь вважається одним із зачинателів українського модернізму. Модерністська основа світовідчування поета проявилася у трагічному протиставленні мрій і реальності, минущого й вічного.
Лютневій революції присвячені вірші “Воля! Воля? Сниться, може?..”, “1 Мая”, “Лебідь”, “О слово рідне! Орле скутий!”, сповнені надії на відродження України. В еміграції вийшли збірки “Чужиною” (1919), “Кому повім печаль мою” (1931), в яких відчутні ностальгічні мотиви туги за батьківщиною, та сатирична збірка “Перезва” (1921). Написав О. Олесь багато віршованих казок для дітей та книжку “Княжі часи. Минуле України в піснях” (1930).
Він є також автором драматичних творів (“По дорозі в Казку”, “Золота нитка”, “Танець життя”, “Над Дніпром”, “Ніч на полонині”), прозових творів та перекладів з інших мов. Щирі та емоційні поезії О. Олеся, покладені на музику, стали популярними українськими романсами.