БІЛИЙ ВІРШ. ВОЛОДИМИР ЛУЧУК “БІЛИЙ ВІРШ”

II семестр

З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)

ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4

Урок 74. БІЛИЙ ВІРШ. ВОЛОДИМИР ЛУЧУК “БІЛИЙ ВІРШ”

Мета: ознайомити учнів з поняттям “білий вірш”; вчити розуміти прочитане, виділяти в ньому головне; розвивати образне мислення; розширювати уявлення учнів про навколишній світ; виховувати любов до прекрасного.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

На шафі – шапка, у шафі – шуба.

У Соні – шашки, у Саші – шишки.

2. Гра “Так чи

ні?”

Зіграти хочеться мені

З тобою, друже, в “Так чи ні?”.

Тобі питання задаю,

Готуй же відповідь свою.

Відповідай, коли мастак,

Єдиним словом – “ні” чи “так”.

Скажи, співає сом пісні?

Не гайся з відповіддю! (Ні)

Чи вміє плавати гусак?

Ну що на це ти скажеш? (Так)

Чи може стати у вогні

Вода холодним льодом? (Ні)

Скажи мені, червоний мак

В січневу пору квітне? (Ні)

А крокодили на сосні

Свої будують гнізда? (Ні)

Чи може вище гір літак

У вишину злетіти? (Так)

Узори пишні на вікні

Мороз малює взимку? (Так)

Чи правда, друже мій, що

рак,

Коли повзе, то задки? (Так)

Якщо не їстиме три дні,

Верблюд ходити зможе? (Так)

До забіяк і розбишак

Чи є в людей повага? (Ні)

Чи достигають навесні

Пшениця й жито в полі? (Ні)

Коли розсердиться їжак,

Слона він може вбити? (Ні)

Ріка біжить удалині,

Чи є у неї ноги? (Ні)

А чи буває сон у сні?

Чекаю відповіді! (Так)

Перекривив синицю шпак,

Таке буває, друже? (Так)

Скажи, морози крижані

Страшні для мавп тропічних? (Так)

Чи правда це, що вовк усмак

Наївся груш і яблук? (Ні)

А під кінець скажи мені –

Цікава гра у “Так чи ні”? (Так)

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра “У художньому музеї”

Діти виходять до дошки, де розміщена виставка їх робіт, коментують кожен свою роботу.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з творами Володимира Лучука.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виразне читання вірша вчителем (с. 78)

– Яке слово найчастіше зустрічається в цьому вірші?

– Які картини ви уявляли, слухаючи вірш?

2. Словникова робота

1) Довідкове бюро.

Огир – кінь

Кресати – сильно вдаряти, сікти.

2) Читання стовпчиків слів “луною” за вчителем.

Креше кожухи

Майструє борошно

Вдягнули крайнеба

Розпростер кмітливим

Фізкультхвилинка

Тихесенько котик крадеться,

Мишку, може, він діждеться.

Мишка з нірки вибігає,

Котик її доганяє.

Бігав, бігав – не догнав,

Спотикнувся та й упав.

3. Читання вірша учнями “ланцюжком”

4. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

– Чи можна назвати прочитаний вірш загадкою?

– Якщо так, відгадайте, хто такі білий огир, білий дід, біла баба; що таке біле сито, біле борошно.

– Які картини зумів намалювати поет за допомогою лише одного слова білий?

– Спробуйте знайти риму в прочитаному творі. Вам це не вдалося зробити.

– Зауважте: вірші без рими називають білими.

– Послухайте ще один білий вірш.

Білі вірші, як білі ночі,

Що не закінчуються з сонцем,

Що є присутні у кожнім світлі

Кожної зірки на небосхилі.

Білі вірші, як білі квіти,

Що білим снігом падають влітку,

Встеляють землю пухнастим килимом,

Чистим малюнком прикрашають світ.

– З чим автор порівнює білі вірші?

– Чому саме такі порівняння обирає поет?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

– З якими віршами ознайомилися?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Замініть рядками з “Білого вірша” подані речення (с. 78).

Сніг ішов усю ніч і вкрив усе довкола. Мороз скував кригою річку. Іде сніг.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

БІЛИЙ ВІРШ. ВОЛОДИМИР ЛУЧУК “БІЛИЙ ВІРШ”