Бережи честь змолоду (за повістю “Капітанська донька”)
Твір Олександра Сергійовича Пушкіна “Капітанська донька” – історична повість. Присвячена вона подіям кінця 17 сторіччя, повстанню під керівництвом Омеляна Пугачова. А от епіграфом до цього історичного твору служить народне прислів’я: “Бережи честь змолоду”. І спадає на думку, що, розуміючи всю важливість визначних історичних подій у житті суспільства, на перше місце поет завжди ставив питання людської моралі: честь, порядність, обов’язок перед сім’єю, народом.
Кожен із героїв його повісті у слово “честь” вкладає
Так вважає і молодий офіцер Петро Гриньов. Коли Пугачов пропонує йому перейти до лав повстанців, Гриньов відмовляється, ризикуючи бути страченим, не хоче визнати він Пугачова царем Петром ІІІ. “Я природный дворянин и присягал императрице: тебе служить не могу”. Та для Гриньова слово “честь” набуває більшого значення, ніж для його батька.
Справою честі вважає він відстоювати свої почуття, добре ім’я своєї коханої. Без вагання
Зовсім інший Олексій Швабрін. Під час бунту пугачовців, знехтувавши честю офіцера, він без вагань переходить на бік повстанців, бо розуміє, що сили не рівні, а гинути за якусь фортецю вважає безглуздям. Як людина підла, нещира, він підозрює в непорядності інших. Обмовляє Машу, не зупиняється ні перед чим, тільки б змусити її вийти за нього заміж. Поняття честі і гідності людської для нього порожній звук.
Жити гідно, чесно в будь-які часи нелегко. Доказом цього є життєвий шлях Петра Гриньова, трагічна доля Омеляна Пугачова і життя самого Пушкіна. І мені здається, що, розповідаючи нам про життя своїх героїв, поет звертається насамперед до молоді.