“Айвенго” – історичний роман
Англійський письменник Вальтер Скотт (1771-1832) ще в дитячі роки виявив інтерес до історії своєї батьківщини, народних балад, сімейних легенд. Пізніше детально вивчав історію Шотландії, Англії, інших країн Європи. Цікавився фольклором, архітектурою. Славу В. Скотту як письменнику здобули історичні романи. За своє життя В. Скотт написав тридцять історичних романів. Дія роману відбувається в середньовічній Англії 1194 року, коли до Англії після тривалої відсутності повертається Річард І, якого називали Левовим Серцем. Король Річард веде боротьбу
“Айвенго” – один з найважливіших романів у Творчості Вальтера Скотта, письменника-романтика. Він присвячений боротьбі саксів проти поневолення та встановлення влади
Сильна, смілива, непокірна леді Ровена та ніжна, розумна, співчутлива, здатна до самопожертви Ребекка – справжні героїні свого народу. Ульріка не знайшла мужності вмерти після полону і скорилася поневолювачам, тому вона заслуговує лише на співчуття.
Горда і сильна красуня Ровена воліє вмерти, але ніколи не належати ворогам. Ребекка – вірна дочка свого народу. Покора та зрада Ульріки ламають їй життя, призводять до смерті. У романі описані звичаї та побут саксів, норманів, євреїв у середньовічній Англії, правила проведення лицарських турнірів, кодекс лицарської честі, культ Прекрасної Дами тощо.
Персонажами роману є англосаксонські володарі Седрик і Ательстан, син Седрика – юний лицар Айвенго, вихованка Ровена, норманські феодали і лицарі Фрон де Беф, де Буагільбер і де Мальвуазен, селяни-раби Гурт і Вамба, абат Еймер і монахи, король Річард Левове Серце, єврей Ісаак та його дочка Ребекка. Як справжній лицар Айвенго відзначається хоробрістю, чесністю, відданістю, відвагою, справедливістю, любов’ю до вітчизни та Прекрасної дами.
Блазень Вамба, раб Гурт, Робін з Локслі – носії кращих людських якостей: вільнолюбства, сміливості, справедливості, вірності, честі й гідності. Де Буагільбер, Фрон де Беф, де Мальвуазен – уособлення найгірших людських якостей. В зображенні В. Скотта норманські барони – пихаті, нахабні люди, для яких не існує ані законів, ані моралі. Найяскравіший з цих образів – лицар ордену храмовників Бріан де Буагільбер. Він дуже честолюбний. Для нього і релігія, і лицарський орден, і люди – засоби досягнення особистої мети.
У романі подані образи як реальних історичних осіб (Річард Левове Серце, принц Джон), так і вигаданих героїв (лицар Айвенго, леді Ровена, Ребекка, Седрик Ротервудський та інші. Король Річард – справжній лицар: сміливий, мужній, відчайдушний, чесний. Виступає не тільки як захисник інтересів баронів – норманів, а й корінного населення Англії – саксів, інтересів простого народу Англії. Він вміє чудово спілкуватися як із вищим світом, так і з простим народом. Проте, слава мужнього воїна була для нього дорожчою за славу мудрого правителя.
Рицарські турніри – найцікавіше і найпрекрасніше видовище того часу, яким захоплювалися усі: багачі, бідняки і дворяни. В середньовічній Англії вірили в чаклунство. Одну із героїнь роману, Ребекку, звинувативши в чаклунстві, погрожують спалити на вогнищі. У романі В. Скотт дає детальні описи трапез, одягу того часу, лицарських обладунків.
На сторінках роману оживає Історія однієї з європейських держав. Гострий сюжет постійно тримає читача в напруженні. В романі на першому плані такі вічні людські цінності, як чесність, шляхетність, мужність, вірність.
ГЕРОЇЧНЕ МИНУЛЕ В ЛІТЕРАТУРІ. ПЕРЕЛІК МОЖЛИВИХ ТЕМ
1. “Айвенго” – історичний Роман.
2. Відображення в романі В. Скотта “Айвенго” життя середньовічної Англії.
3. Ровена та Ребекка – дві різні долі (за романом “Айвенго”),
4. Пригодницькі інтриги в романі В. Скотта “Айвенго”.