Зв’язок “Слова о полку Ігоревім” з героїчним епосом світової літератури

Героїчний епос різних народів відбивав не лише культуру, аідеали, патріотичні почуття, уявлення. Література Середньовіччя донесла до нас не так багато пам’яток про героїчне минуле.
Але якщо зіставити “Слово о полку Ігоревім” з “Піснею про Роланда” та поемою Шота Руставелі “Витязь у тигровій шкурі”, то можна побачити багато спільного. Усі ці твори образно передають картини битв, піднесено зображують героїв, ідеалізують їх подвиги. Поняття воїнської честі і слави теж близьке у цих творах. Так, Ігорю належать слова: “Краще

потятим бути, ніж полоненим бути”; Ролан-ду: “Швидше смерть, ніж сором!”; Автанділ, герой поеми “Витязь в тигровій шкурі”, вимовив: “Ліпше смерть, достойна слави, аніж зганьблене життя”. Навіть прості воїни у “Слові…” шукають собі “честі, а князю слави”. .;•.
У “Пісні про Роланда” війна з маврами вважається ознакою патріотизму, у “Слові…” воїни йшли на половців боронити рідну землю. З іноземними поневолювачами бореться вірменський герой Давид Сасунський, герой однойменного твору, на боротьбу з завойовниками бере своїх воїнів киргизький герой Манас.
Тож,
героїчний епос Середньовіччя свідчить про патріотичні переконання героїв усіх народів.
Історична доля Руської землі – тема, яка хвилювала не лише автора твору, а і багатьох його сучасників. Неодноразово прості люди, не дочекавшись допомоги від своїх феодалів, самі виступали на боротьбу з ворогом. Але їх боротьба була місцевого значення, вони захищали свої поля, свої наділи. Тому в поемі виражаються загальнонародні інтереси і погляди щодо оборони рідної землі.
У творі засуджуються феодальні чвари, які несуть смерть і руйнування. Кожний феодал мав своє військо для захисту свого наділу від сусіда. Недаремно згадує автор часи Олега Гориславича, коли “сіялося і виростало усобицями, гинуло добро Даждьбожого внука”. Автор звинувачує князів у тому, що поки вони “самі на себе крамолу кували, то поганії самі, з побідами набігаючи на Руськую землю, хапали дань – по бранці од двора”.
У творі звучить заклик до миру між русичами: ” вкладіте свої мечі пощерблені”, бо зброю слід гартувати не на свого брата, а на ворога. Тим більше, що в Київській Русі Є достатні сили до опору ворогові. Автор, ніби продовжуючи “золоте слово Святослава”, звертається до співвітчизників:
Вступіте, господарі, в золоті стремена
За обиду часу нашого,
За землю Руськую…
Отже, центральна ідея “Слова о полку Ігоревім” – заклик до єднання у боротьбі з ворогом.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Зв’язок “Слова о полку Ігоревім” з героїчним епосом світової літератури