Золотий ключик, або Пригоди Буратіно

Давним-давно в якомусь містечку на березі Середземного моря столяр Джузеппе дарує своєму другові шарманщик Карло говорить поліно, яке, бачте, не бажає, щоб його тесали. У бідній комірчині під сходами, де навіть вогнище й той був намальований на шматку старого полотна, Карло вирізає з поліна хлопчиська з довгим носом і дає йому ім’я Буратіно. Він продає свою куртку і купує дерев’яного синочка абетку, щоб той міг вчитися. Але в перший же день по дорозі до школи хлопчик бачить ляльковий театр і продає абетку, щоб купити квиток.

Під час представлення

в балаганчик сумний П’єро, задерикуватий Арлекін і інші ляльки несподівано дізнаються Буратіно. Представлення комедії “Дівчинка з блакитним волоссям, або Тридцять три потиличника” зірвано. Господар театру, він же драматург і режисер Карабас Барабас, схожий на бородатого крокодила, хоче спалити дерев’яного порушника спокою. Тут простодушний Буратіно нагоди до розповідає про намальований вогнище у тата Карло, і раптово подобрілим Карабас дає Буратіно п’ять золотих монет. Головне, просить він, нікуди не переїжджати з цієї комірчини.

На зворотній дорозі Буратіно зустрічає двох жебраків

– лисицю Алісу й кота Базиліо. Дізнавшись про монети, вони пропонують Буратіно відправитися в прекрасну Країну Дурнів. З закопаних там на Полі Чудес грошиків нібито виростає до ранку ціле грошове дерево. По дорозі до Країни Дурнів Буратіно втрачає своїх супутників, і на нього в нічному лісі нападають розбійники, підозріло схожі на лисицю і кота. Буратіно ховає монети в рот, і, щоб витрусити їх, грабіжники вішають хлопця на дереві вниз головою і видаляються.

Вранці його виявляє Мальвіна, дівчинка з блакитними волоссям, разом з пуделем Артемоном втекла від Карабаса Барабаса, тиснете бідних лялькових акторів З чисто дівочим ентузіазмом вона береться за виховання необтесаного хлопчаки, що закінчується його водвореніем в темний комору. Звідти його виводить летюча миша, і, зустрівшись з лисицею і котом, довірливий Буратіно нарешті добирається до Поля Див, чомусь схожого на звалище, закопує монети і сідає чекати врожаю, але Аліса і Базиліо підступно напускають на нього місцевих поліцейських бульдогів, і ті скидають безмозкого дерев’яного хлопчика у річку. Але чоловічок, зроблений з поліна, потонути не може. Літня черепаха Тортіла відкриває Буратіно очі на жадібність його приятелів і дарує йому золотий ключик, який колись впустив у річку чоловік з довгою бородою.

Ключик повинен відкрити якусь дверцята, і це принесе щастя. Повертаючись з Країни Дурнів, Буратіно рятує переляканого П’єро, також втік від Карабаса, і приводить його до Мальвіни. Поки закоханий П’єро безуспішно намагається втішити Мальвіну своїми віршиками, на узліссі починається страшний бій. Хоробрий пудель Артемон разом з лісовими птахами, звірами і комахами луплять ненависних поліцейських собак. Намагаючись схопити Буратіно, Карабас приклеюється бородою до смолистої сосни. Вороги відступають.

Буратіно підслуховує в трактирі розмову Карабаса з торговцем п’явками Дуремаром і дізнається велику таємницю: золотий ключик відкриває дверцята, заховану за намальованим вогнищем у комірчині Карло Друзі поспішають додому, відмикають дверцята і тільки встигають захлопнути її за собою, як у комірчину вриваються поліцейські з Карабаоом Барабаса. Підземний хід приводить наших героїв до скарбу – це дивовижної краси… театр. Це буде новий театру, без режисера з батогом-семіхвосткой, театр, в якому маріонетки стають справжніми акторами. Всі, хто ще не втекли від Карабаса, перебігають в театр Буратіно, де весело грає музика, і голодних артистів чекає за лаштунками гаряча бараняча юшка з часником. Доктор лялькових наук Карабас Барабас залишається сидіти в калюжі під дощем.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Золотий ключик, або Пригоди Буратіно

Categories: Твори з української літератури

Links