Значення листа Тетяни до Онєгіна

Лист виявлявся ключем до роману – воно розкривало оновлений моральний мир Онєгіна, допомагало зрозуміти драму Тетяни. Самотній і зайвий у своєму середовищі, Онєгін після подорожі усе гостріше відчував потребу в іншій людині. Самітність, культивируемое романтизмом, насолода своїм стражданням обтяжували його після подорожі. Так він відродився до любові:

Ні, поминутно бачити вас,

Усюди випливати за вами,

Посмішку вуст, движенье око

Ловити закоханими очами,

Слухати вам довго, розуміти

Душею вся ваша досконалість,

Перед

вами в борошнах завмирати,

Бліднути й гаснути… от блаженство!

Як змінився Онєгін! З юності присвячений у таїнства “науки страсті ніжної”, він виявлявся “жертвою оман і неприборканих страстей”. Щиросердечне заціпеніння, характерне для Онєгіна перших розділів роману, робило його далеким “піднесеним почуттям”. Слідом за пушкінським Демоном “не вірив він любові, волі, на життя глумливо дивився”. А тепер до нього прийшла любов. Бути зі знайденим раптом людиною, розуміти досконалість душі іншого, його думки, його Думи, слухати йому, бажати вирватися й піти назавжди від невідступної

самітності в “вирі світла” – от у чому відчував потребу Онєгін. Він усвідомлював всю трагічну складність свого положення й положення Тетяни – вона була замужем, і він не міг не дорожити її честю й спокоєм. Але Мова йшла про життя, про життя їх обох, і він, нічого не приховуючи, молив зрозуміти його почуття, просив про допомогу, не сміючи відмовитися від раптом, що відкрилася можливості, щастя…

Зважившись вилити своє визнання в листі, Онєгін із тривогою передчував, що його сповідь можуть не зрозуміти: “Боюся, у благанні моєї смиренної побачить ваш суворий погляд витівки хитрості знехтуваної”. Передчуття не обдурило Онєгіна. Лист розкриває нам багату й прекрасну особистість Онєгіна. Як завжди, Пушкін лаконічний, але нескінченно ємко й змістовно його слово: Онєгін “як дитя закохане” у Тетяну. “Як дитя” – з усією безпосередністю, з усією чистотою й вірою в іншу людину. Любов Онєгіна до Тетяни – так, як вона розкрита в листі, – це спрага іншої людини. Така любов не могла відокремлювати людини від миру – вона міцно зв’язувала з ним. Тому так потрясають благання й цнотливі заклинання онегинского листа, що відкрили громадность і красу онегинского почуття.

Віднесемо уважно до кожного пушкінського слова останньої, заключної сцени роману. Онєгін входить і застає плачучу Тетяну за читанням свого листа:

ПРО, хто б німих її страждань

У цю швидку мить не прочитав!

Хто колишньої Тани, бідної Тани

Тепер у княгині б не довідався!

Декількома строфами раніше, при зустрічі з Тетяною на світському рауті, “і слідів Тетяни колишньої не міг Онєгін знайти”. Нині в плачучій княгині він довідається колишню Таню. Це вступ до “одповіді” не випадково. Пушкіна нагадує читачеві, що сьогоднішня Тетяна, Тетяна, що одержала листа Онєгіна, – це й “княгиня”, і “колишня Таня”. Княгиня, з новим досвідом, у якому головне – втрата довіри до людей, і колишня Таня – щира, що не вміє приховувати свої почуття, бути байдужої. Тільки після такого вступу про дві Татьянах, після того, як “проходить довге мовчання”, Тетяна, нарешті впоравшись із хвилюванням, заговорила:

Досить, устаньте.

Я повинна

Вам порозумітися відверто.

Онєгін, помнете ль ту годину,

Коли в саду, в алеї нас

Доля звела, і так смиренно

Урок ваш вислухала я?

Сьогодні черга моя.

Черга! Одним цим словом миттєво була разверста страшна прірва між двома люблячими людьми, що не можуть пробитися друг до друга. З Онєгіним заговорила княгиня:

Онєгін, я тоді моложе,

Я краще, здається, була,

И я любила вас; і що ж?

Що в серце вашім я знайшла?

Але вас

Я не виню: у ту страшну годину

Ви надійшли шляхетно,

Ви були праві переді мною.

Я вдячна всією душею…

Бєлінський уже давно зрозумів щирий зміст цих холодних слів: “Мовлення Тетяни починається докором, у якому висловлюється бажання мести за ображене самолюбство”. І далі іронічно: “Справді, Онєгін був винуватий перед Татьяною в тім, що він не полюбив її тоді, коли вона побут моложе й краще й любила його! Адже для любові тільки й потрібно, що молодість, краса й взаємність! От поняття, запозичені з поганих сентиментальних романів!”

Бєлінський у цих словах Тетяни побачив “і резонерство, і ображене самолюбство, і марнославство чеснотою, під которою замаскована рабський острах суспільної думки, і хитрі силогізми розуму, світською мораллю парализировавшего великодушні рухи серця”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Значення листа Тетяни до Онєгіна

Categories: Нові твори

Links