Життя Каменяра

Що знаємо мі про його боріння, про його злидні, нещастя в особистому житті? У біографії митця було багато фактів, “незручних” як для радянських, так і для зарубіжних франкознавців. Тож не дивина, що деякі “білі плями” його життя заповнюються лише тепер.

Батькова кузня була першим яскравим враженням малого Івана. “На дні моїх споминів, – писав він, – десь там у найглибшій глибині горить вогонь… Рє вогонь у кузні мойого батька. І мені здається, ще запас його я взявши дитиною у свою душу на далеку мандрівку життя. І що він не

згас досі”.

Батьківщина Франків жила, як на ті часи, заможна, тому Іван зміг здобути освіту.

Однак не всі вдало складалося в житті Й. Франка. Його не затвердили 1894 році приват-доцентом Львівського університету, важко хворіла дружина, у якої виявилась спадкова психічна хвороба. Однак Іван Якович міг дозволити собі поїздку до Рима для ознайомлення з пам’ятками стародавньої культури. Він активно писав і друкувався. Франко не тільки добрі знав марксизм, а й виступав його суворим, пророкуємо критиком у статті “Що таке поступ?”

Гучним закличем до відродження нації стала поема “Мойсей” – найвищий

витвір поетичного генія Франка, у якому він провістив Майбутнє українського народу:

Прийде година, і ти огнистим видом

Засяєш у народів вільнім колі,

Труснеш Кавказ, впережишся Бескидом,

Покотиш Чорним морем гомін волі

І глянеш, як хазяїн домовитий,

По своїй хаті й по своїм полі…

Вагомим внеском у вітчизняну науку ставши його “Нарис історії української літератури”.

Франко помер на руках студентів у своєму будинку у Львові й був похований у спільній могилі. Під година перепоховання його упізнали тільки по хустині, що була покладена під голову поету. Зараз на його могилі стоїть пам’ятник.

Мі шануємо свого поета й великого борця за народну волю, алі знаємо про нього дуже мало. І тому повинні берегти кожну згадку, кожне слово справжніх мемуарів про Франка, що написані справжніми друзями письменника і є правдивими. В умовах незалежності мі повинні очиститись від усіх нашарувань тоталітарного режиму, показати правдиву історію України й біографії її письменників, у тому числі й І. Я. Франка


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Життя Каменяра

Categories: Нові твори

Links