Записки божевільного (стисло)

Титулярний радник Аксентіп Іванович Поприщін, 42 роки, веде записи протягом 4 з гаком місяців. У день вівторка 3 жовтня 1833 Поприщін відправився на службу в одне з відділень Петербурзького департаментомта, в надії отримати від скарбника вперед грошей з платні. По дорозі бачить чарівну дочку директора департаменту. Ненароком підслуховує розмову двох собачонок Меджіа і Фідедькі, що належать двом проходять повз дамам. Спочатку він дивується, що може розуміти собачу мова, але потім знаходить цьому досить наукове пояснення, в газетах читав про подібні

чудеса, десь риба спливла і щось сказала, десь корови чаю попросили. Єдине, чому він потім ще більше здивувався, так це коли одна собачка сказала другой, що писала їй. Він вирішив піти за ними, і дізнатися, що вони “таке думають”.

Живуть вони у 5му поверсі будинку Звсркова, що у Кокушкіна мосту. На наступний день Поприщін був у начальника в кабініті. Там зустрічає донька директора, подає їй впав на підлогу хустку. Начальник так і не з’явився. Аксептій Іванович відправил додому, де здебільшого лежав на ліжку. Вечером ходив до її під’їзду, і чекав довго, “не вийде сісти в карсту, щоб подивитися ще разок,

але ні, не виходьла”. Протягом місяця всі помічають пристрасть Поприщина. Він тайно проникає в будинок його превосходительства і розмовляє з песиком Меджіа про пані. Вона ухиляється від розмови. Він вирішив на наступний день відправитися в будинок Звєркова, бупрісить Фідель, і, якщо вдасться, перехопити листи, які пісала до неї Меджіа. 12 листопада Поприщін відправився в будинок Звєркова. Йому відкрила дівчина, яка в той раз гуляла з собачкою. Він побачив козуб, перерив солому, знайшов там маленькі листочки, і втік.

Дівчина подумала, що він божевільний. У цей же день йому не вдалося прочитати записки, так як Мавра (куховарка) убиралась. На наступний день він тільки зміг прочитати листування. З неї він довідається про нагородження директора департаменту черговим орденом, про догляді за його донькою Софією якогось камерюнкера Теплова, і про саму себе, виродку. Софі сміється над ним. Ці записки собачонок повні згадок про безліч випадкових персонажів, на зразок Бобова, схожого у своєму жабо на лелеку, плі Лідине, яка впевнена, що у неї блакитні глаза, а вони зелені. Він так розлютився на ці записи, що розорвал їх на шматки. 5 грудня Поприщін читає в газеті про спробу скасувати іспанський престол у зв’язку зі смертю короля. Він довго думает про це. У квітні він робить відкриття, що він король Іспанованні. Спочатку він оголосив Маври про те, хто він. У департамент не пішов, три тижні прогуляв службу. Потім прийшов, почав работати з паперами. Коли з’явився директор, всі почали вставати, а він не став. На папері, де підписується директор дедепартамент, зробив велику підпис: “Фердинанд VIII”. “Нужно було бачити, яке побожне мовчання запанувало; але я кивнув тільки рукою, сказавши:” Не потрібно ніяких знаків піддашшчсства!” Н вийшов”.

Попріщнп відправився в Директорський квартиру лаке’н не хотів його пускати, але він пробрався до Софії до вбиральні, вона як раз в цей час сиділа перед дзеркалом.

Попріщнп відправився в Директорський лаке’н квартиру не хотів його пускати, але він пробрався до Софії до вбиральні, вона як раз в цей час сиділа перед дзеркалом. Він не сказав їй, що він іспанський король, але повідомив, що її чекає щастя велике, і вони будуть разом, незважаючи на підступи ворогів. Сказав і пішов. “Ходив інкогніто по Невському проспекту”. Хотів справити собі мантію, але кравця замовити не наважився. Тому решив зробити мантію самостійно з нового віцмундира, який одягав всього лише два рази. Мантія готова, але Попріщйн не одягає її, тому що ще не зважився представитися до двору. “До цих пір немає депутації з Іспанії.

Без депутатів непристойно. Ніякого не буде ваги мою гідності. Я очікую їх з години на годину “Попріщпна дивує повільність депутатів, він навіть ходив на пошту дізнаватися, не прибули чи іспанські депутати. Далі в щоденнику слід запис, що Попріщйн в Іспанії, у Мадриді. До нього вранці з’явилися депутати іспанські. Опіписують свої враження про Іспанію, що дивна земля, в первиття кімнаті побачив багато людей з поголеними головами Дивним йому здалося обходження канцлера, який втолкнул його в невелику кімнату і сказав: “Сиди тут, і якщо ти назвеш себе королем Фердинандом, то я пз тебе виб’ю це полювання “, потім канцлер ударив кілька разів палицею Поприщина. Той вирішив, що це лицарський звичай при вступлення у високе звання, і вирішив зайнятися державними справами. Так само Аксентій Іванович зробив “відкриття”, що Китай та Іспанія одна і та ж земля, і що тільки за невігласству їх вважають за різні держави. Наступний запис датується січнем. Попріщйн ніяк не може зрозуміти, що це за земля така Іспанія. Йому виголили голову, він кричав про свої небажання бути монархом. Аксентію Івановичу закрадається думка, що він потрапив у руки інквізіціі. 25 січня великий інквізитор прийшов у кімнату і почав кликати Попріщпна, що сховався під стілець. Потім його знайшли і палицею вигнали з під стільця.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Записки божевільного (стисло)

Categories: Скорочені твори

Links