Запечатаний янгол (переказ)

На заїзді ховаються від негоди кілька подорожніх. Один з них стверджує, що “будь-якого врятованого людини… ангел керується “, і його самого ангел водив. Наступна розповідь він вимовляє, стоячи на колінах, тому як все, що сталося – “справа вельми священне і страшне”. Маркуша, “незначний людина”, народжений у “старої російської вірі”, служить каменярем в артілі Луки Кирилова, самої чудової іконою в якій вважається зображення ангела. На Дніпрі артіль будує разом з англійцями кам’яний міст і три роки живе “мірственним”

духом і “преізящество богодане природи” відчуває. Але після того як неосвічений і нагадує “верблуда” Марою винаходить особливий спосіб розбивати прочнейшие болти, про старовірів йде слава.

Пімен Іванов, який, на відміну від “справжніх статечних старовірів”, не цурається спілкування з чиновниками, зустрічається з дружиною “не менш важливого особи”, яка просить у старовірів вимолити їй дочка. Пімен нічого старовірам не розповідає ні про це, ні про подальші дорученнях, але всі вони виконуються. Розплатившись з Пимоном грошима “на свічки і масло”, бариня висловлює бажання подивитися

на ангела-хранителя, і Пімену доводиться про все розповісти старовірів. На ранок після приїзду пані дружина Луки Кирилова, тітка Міхайліца, розповідає, що вночі ангел зійшов з ікони. У цей час чоловік пані, за якого Пімен “Молитва”, отримує хабар від “жидів”, але ті його обманюють і ще більше відданого тому вимагають. Бариня вимагає цих грошей у старовірів. Старовіри таких грошей не мають, і на їх житло нападають жандарми, “запечатують” ікони, в тому числі і лик ангела, сургучем, відвозять і звалюють в підвал. Ікона з ангелом придивляється архієрею, і її ставлять у вівтарі. Старовіри вирішують зберігача підмінити – “скрасти і роздрукувати”, а “до виконання цього рішучості” обирають оповідача цієї повісті і доброзвичайно отрока Левонтія.

Тим часом за Пімену раптом “пегота пішла”, а на старовірів нападає “сугуба туга”, а разом з нею хвороба очей, вилікувати яку зможе тільки ікона-охоронниця. Таке благочестя чіпає старшого серед англійців Якова Яковича, якому Маркуша пояснює, що художник з міста не зможе точну копію виконати, представити “тип особи небожітельний”. І ікона та Строгановського малюнка, а він сильно відрізняється від інших писань. А сьогодні “високого натхнення тип втрачений” і “в нових школах художества повсюдне растлеяніе почуття розвинене і суєті розум підкоряється”. “Писання не кожному дано зрозуміти, і зображена небесна слава дуже при цьому допомагає про гроші і всю славу земної думати не інакше як про гидоти перед господом”. Самі ж старовіри молять “Християнської кончини живота і доброго одвіту на страшному судилище”. Англієць та його дружина такими промовами настільки зворушені, що дають Маркуш грошей, і він з “среброуздим” Левонтіем вирушає на пошуки ізографа. Доходять вони до Москви, “древле російського суспільства преславної цариці”, але і нею не втішаються, вважаючи, що старина в Москві не на “Добротолюбіє й благочесті, а на єдиному впертості” грунтується.

А майстри в мистецтві охайні, всі один перед одним величаються або, “бандами сукупність”, по корчмах вино п’ють і своє мистецтво хвалять “з чванливої пихою”. На Маркуш нападає нудьга, а Левонтій боїться, що його “спокуса обдержать може”, і виявляє бажання побачити безгневного старця Памву і зрозуміти, якою є “благодать” панівної церкви. На всі протести Маркуші про те, що церковні “кофій” п’ють і зайців їдять, Левонтій відповідає своєю освіченістю. З Москви подорожні йдуть в Суздаль шукати ізографа Севастіана, і по дорозі, обраної Маркуш, втрачаються. Левонтій виглядає хворим і відмовляється йти. Але з’явився з лісу невеликий дідок закликає його встати і веде подорожніх у своє житло. Маркуша розуміє, що це і є Памва безгневний. Памва випускає душу з Левонтія, “як голуба з клітки”, і отрок вмирає. Маркуш не можна звинуватити старця: “нездоланний ця людина з таким смиренням”, але він вирішує, що “якщо тільки в церкві два такі людини є, то ми пропали, бо цей весь любов’ю одушевлений”. Коли Маркуша йде по лісу, йому знову є Памва і каже: “Ангел в душі живе, але відображений, а любов звільнить його”. Маркуша біжить від старця і зустрічає ізографа Севастіана, з яким повертається в артіль.

Щоб перевірити вміння ізографа, Яків Якович просить його написати ікону своїй дружині, Севастян дізнається, що англійка молиться про дітей, і пише ікону такий тонкістю “мелкоспопіческого” листи, про яку англійці не чули. Але скопіювати портрет англійки в перстень відмовляється, щоб не “принизити” свого мистецтва. Яків Якович просить владику повернути на час ангела в артіль, щоб позолотити на відображена ангела ризу і прикрасити вінець. Але архієрей віддає лише ризу. Севастіан пояснює англійцю, що необхідна справжня ікона. Той спочатку ізографа виганяє, але потім сам викликається вчинити крадіжку і домовляється, щоб, поки всеношна у архієрея йде, копію написали, стару ікону зі старої дошки зняли, підробок вставили, і Яків Якович зміг її знову на вікно поставити, як ніби нічого не бувало. Англієць бере з собою сильного духом ковача Маро, щоб той всю вину на себе взяв і “смерть зазнав”, якщо старовіри обдурять. Договір тримається на основі “взаімоверья”.

“Акція” проходить успішно, але Севастіан відмовляється накладати печатку на копію, і це доводиться зробити англійці. У цей час рушає лід, і, щоб вчасно переправитися на інший берег, Лука, під спів старообрядців, переходить річку по бруківці ланцюга. Марою бачить над ним свічення і охорону ангелами. На копії ікони зникає сургуч, і Лука кидається з повинною до архієрея, який відповідає, що старовіри “зі свого ангела друк плутощами звели, а інший сам з себе її зняв і тебе сюди привів”. Витребувані архієреєм старовіри “тіла і крові Спаса за збіднію долучаються”. А разом з ними і Маркуша, який після зустрічі зі старцем Памво “має потяг воєдино одушевити з усією Руссю”. На диво подорожніх з приводу зниклої друку Маркуша розповідає, що печатка англійки була паперової і випала. Про-тив того, що все трапилося звичайним манером, старовіри не сперечаються: “все одно, якими шляхами господь людини стягне, аби стягнув”. Маркуша вітає всіх з Новим роком і просить вибачення Христа ради за себе, нечему.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Запечатаний янгол (переказ)

Categories: Скорочені твори

Links