“Які міста України могли стати столицею Європи”

Якщо говорити про те, наскільки гідними є великі українські міста для того, щоб стати столицею Європи, то я впевнений, що будь-який з них може легко впоратися з цією функцією. Але зам моїм власним впевненням, найкраще на цю роль підходить Львів – красиве старовинне місто, яке нічим не гірше найкрасивіших міст Європейського Союзу. То ж розповім я саме про Львів.

Львів – стародавнє місто, засноване князем Данилом Галицьким, є одним з найкрасивіших міст України. В офіційних письмових джерелах місто Львів вперше згадується в XIII столітті

у складі Галицько-Волинського князівства, а вже в XIV столітті місто лева було завойоване польським королем Казимиром Великим. На високому пагорбі, що підноситься над старою частиною міста, в минулі часи знаходилася потужна оборонна споруда – високий замок, від якого зберігся лише фрагмент стіни. Замкову гору в даний час туристи використовують як оглядовий майданчик – звідси відкривається панорама старої частини міста, з якої піднімаються в небо високі дзвіниці церков і костелів, а з іншого боку можна розрізнити сучасні житлові квартали Львова. Середньовічний готичний Львів був повністю знищений в 1527
році. До наших днів в старій частині міста зберігся архітектурний ансамбль XVI століття, серед якого важливе місце займають будівлі, побудовані в стилі ренесанс. Для їх будівництва з Італії приїжджали найкращі архітектори того часу, а розвитку міста сприяв польський магнат Ян Замойський.

Серед пам’яток Львова особливе місце займають пам’ятники двом поетам – українцю Тарасу Шевченку та поляку Адаму Міцкевичу. До визначних пам’яток Львова належить будівля Національного оперного театру імені С. Крушельницької, побудованого в 1900 році і відреставрованого в 1984 році. Інтер’єр театру багато прикрашений бюстами відомих композиторів, поетів і письменників. Серцем старого міста можна назвати Ринкову площу з прекрасно збереженими по її периметру особняками знаті. Тут знаходяться стара Ратуша, яку можна назвати безмовним свідком різних історичних подій, а також 44 кам’яних будівлі, побудовані в різних стилях – ренесанс, ампір і бароко. Ці будинки побудовані на місці середньовічних готичних будівель, на старих фундаментах, а підвали збереглися від колишніх будівель.

Найцікавішим пам’ятником архітектури Львова є легендарна “Чорна Кам’яниця”, побудована в кінці XVI століття в стилі ренесанс. Будівля спочатку не була чорною, вона почорніла в ході історії в результаті окислення будівельного каменю. Будівля спочатку була двоповерховою, а потім до неї різними господарями були прибудовані третій і четвертий поверхи. Старий Львів тоді з усіх боків був обмежений потужними оборонними стінами, місця для будівництва будинків не вистачало, тому навіть особняки аристократії були побудовані впритул один до одного. У будівлі “Чорної Кам’яниці” знаходилася перша аптека в місті. Викликає інтерес і Палац Корнякта багато прикрашений будинок на Ринковій площі. У минулі часи цей шедевр належав не аристократії, а грецькому купцеві, його фасад прикрашений скульптурними композиціями лицарів, а також незвичайними театральними масками. Особливо красивою будівля виглядає з двору – витончені легкі білосніжні аркади нагадують архітектурний стиль спекотної Італії.

Цікаві і сакральні споруди Львова, якими наповнена вся стара частина міста. Вони свідчать про релігійну толерантність – поруч розташовані православні, католицькі та уніатські храми, вірменська церква та єврейська синагога. Шедеврами сакрального зодчества є і побудована в XIII столітті церква Святого Миколи, і Успенська церква XVI століття з каплицею Всіх Святих, і греко-католицький собор святого Юри, і середньовічний Кафедральний собор, який під час реставрації втратив багато елементів готики і прикрашений новими елементами модного в той час стилю бароко. До пам’ятників архітектури належать і інші релігійні споруди – Вірменський собор і монастир, Домініканський костел, Бернардинський костел і монастир, Костел єзуїтів, церква Преображення Господнього, Костел Святого Мартіна, Костел Івана Хрестителя, каплиця Боїмів, каплиця Кампіанів, церква Петра і Павла.

Відпочиваючи у Львові, варто відвідати і Міський Арсенал, будівля якого нагадує невелику фортецю із суворим фасадом. Він знаходиться саме в тому місці, де в часи середньовіччя проходила оборонна стіна, яка оточувала місто. Первісна будівля Арсеналу, побудована в 1554 році, була в 1704 році зруйнована військами шведського короля Карла XII, але через два роки фортифікація була відновлена. Зараз в Арсеналі знаходиться музей, експозиція якого охоплює холодну і стрілецьку зброю різних часів. Від системи стародавніх фортифікаційних споруд до наших днів дійшли Порохова вежа XVI століття і будівля Королівського арсеналу, в якому нині перебуває архів. А навпроти Арсеналу знаходиться пам’ятник першодрукареві Івану Федорову, поряд з яким розташувався стихійний книжковий ринок.

До визначних пам’яток Львова відноситься і палац Потоцьких, який вже давно став музеєм, і палац Любомирських, і Будинок учених, в якому колись знаходилося казино шляхти, і Музей пива, і музей-аптека. Всі музеї і пам’ятки міста з древньою історією неможливо перерахувати – до Львова потрібно приїхати, і крок за кроком освоювати всі його куточки. Львів відомий і як культурна столиця України, а символом літерного слова можна назвати Будинок Просвітництва, розташований в побудованому в 1763 році будівлі. Починаючи з середини XIX століття, тут видавалися видання українською мовою. Личаківське кладовище також є однією з визначних пам’яток міста, на його території знайшли останній притулок знамениті і відомі люди, письменники, поети, художники, творча інтелігенція. На кладовищі проходять екскурсії, що включають розповіді про життя і творчість похованих тут людей.

На території Львівської області знаходиться кілька середньовічних замків, до яких відносяться Олеський замок, Замок Свірж, Підгорецький замок, Замок Старе Село. Цікаві і невеликі міста області зі збереженою старовинною забудовою – Мостиська, Белз, Бібрка, Жовква. Заснована в 1597 році магнатом Станіславом Жолквскім, Жовква зберегла багато пам’ятників архітектури – старовинний замок, міську ратушу, Глинські ворота, Звіринські ворота, Костел Святого Лаврентія і Костел ордену Домініканців, ансамбль монастиря Василіанів і старовинну синагогу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

“Які міста України могли стати столицею Європи”