Як же Пушкін поєднує романний простір з простором реальним?

Загальний нарис онегинской топографії також існує. Це “Коментар”, написаний Ю. М. Лотманом, де йдеться про те, наскільки значне місце у романі посідає навколишнє героїв простір, який є одночасно і географічно точним і несе метафоричні ознаки їх культурної, ідеологічної, етичної характеристики”. Жанр коментаря дозволяє автору, коротко зупинившись на принципах зображення Пушкіним простору в “Онєгіні”, показати, як змальовані Петербург, Москва і поміщицька садиба. Простір “Онєгіна” з боку емпірії дано тому хоча й докладно,

але вибірково, а метафоричні та інші її ознаки не підлягають відомству коментаря. Спробуємо коротко заповнити те й інше. Спочатку про те, як ми переживаємо реальний простір “Онєгіна” в цілому, а потім його географічні риси.

“Євгеній Онєгін” переживається з боку “видимого” простору як прекрасний і просторий світ. Епізодичні скупчення речей і предметів лише підкреслюють цю просторість, виділяючись формою “переліку” і іронічністю (перерахування “прикрас кабінету” Онєгіна, “домашніх пожитків” Ларін і багато іншого). Просторовий обсяг переважно розсунуть вшир і вдалину, горизонтальність

переважає над вертикальністю. Є і небо, і небесні світила – особливо значима місяць, – але оці видимі більш простори землі. Природне, історико-географічне, побутове простір “Онєгіна” – розпростерта мозаїка земних і водних поверхонь: лісів, садів, полів, лугів, долин, морів, річок, струмків, озер, ставків, міст, сіл, садиб, доріг і багато чого іншого. Простір “Онєгіна” своєї горизонтальністю висловлює безмежну розсунути, волю і стійкість – суттєві риси простору як такого.

Враження розсунутими цього простору досягається простими способами: в першу чергу, називанням частин світу або країн, в яких були або могли бути персонажі роману. Європа, Африка, Росія в ранзі частин світу – інше виділено всередині них. Земля облямована та прорізана водою: морями і ріками. Країни названі прямо: Італія, вона ж авзонов, Німеччина, Литва, – чи у власних столиць: Лондон, Париж, Царгород, – або через їх представників: грек, іспанець, вірменин, “молдаван”, “син єгипетської землі”, – або метонімічно: “Під небом Шіллера і Гете” і т. д. Росія як місце дії просторово дробиться набагато дрібнішими. Особливо детально виписані три міста: Петербург, Москва і Одеса, пов’язані з героями і сюжетом. Згадуються Тамбов, Нижній Новгород (Макарьевская ярмарок), Астрахань, Бахчисарай. У чернетках російських міст ще більше. Онєгін потрапляє на Кавказ, автор згадує Крим (“Тавриду”). Міста та інші місця, з’єднані земними і водними шляхами, створюють образ неоглядного простору Росії.

Однак міста – це не просто різні місця дії, не тільки географія. Ми маємо справу з міським світом, з особливим культурно-ідеологічним простором, який протиставлене простору села. Опозиція “місто-село” в “Онєгіні” має чи не головне ціннісно-смислове значення, що зайвий раз говорить про фундаментальності просторових відносин у художньому тексті. На переходах героїв через кордони культурних просторів туди і назад будується в “Онєгіні” все: і сюжет, і сенс.

Заданість роботи заважає заглибитися в подробиці опису простору села. До того ж багато що можна прочитати в “Коментарі” Ю. М. Лотмана. Зауважимо, однак, що, на противагу місту, село не надто виразно локалізована в географічному плані. “Село дядька” і садиба Ларіним звично асоціюються з Михайлівським і Тригірський, хоча багатьох читачів плутає вигук Онєгіна про Тетяну: “Як! з глушини степових селищ “. Все ж таки слід, мабуть, прийняти міркування Ю. М. Лотмана, коли він пише, що “Тетяна приїхала не з степової смуги Росії, а з північно-західної”, мотивуючи це слововживання Пушкіна і в’їздом Ларіним до Москви по петербурзькому тракту. Сім діб їзди цілком відповідають відстані від Псковської губернії до Москви. Впізнання в садибах героїв реальних Михайлівського та Тригірського, таким чином, робиться можливим, але не треба забувати, що ідентифікація неприпустима, оскільки герої і автор знаходяться в різних просторах.

Велике земний простір “Онєгіна” перетнуте річками та продовжено морями. Річки: Нева, Волга, Терек, Салгир, Арагві і Кура. Неназвана річка в садибі Онєгіна названа в авторській строфі, що не увійшла в остаточний текст: це Сороті. Моря: Балтійське (“Балтіческіе хвилі”), Адріатичне (“Адріатичні хвилі”) Чорне, Каспійське (в опущених строфах колишньої восьмий глави), неназвані південні моря (“полудневі брижах”). За ціннісно-смисловий наповненості простір моря в “Онєгіні” чи не більш значуще, ніж простору міста і села, в яких відбувається сюжет. У морських просторах сюжет лише готовий відбутися, але залишається нездійсненним. Автор збирається плисти “за вільним роздоріжжя моря”, Онєгін був готовий з ним “побачити чужі країни”, але подорож відміняється. Замість цього Онєгін їде в село, де починається любовна історія, яка інакше не відбулася б. Автор же міняє, та й то не хочеш, одні морські береги на інші. Зате образ моря в “Онєгіні” – це тіньовий образ свободи, романтичне простір можливості. Море співвідноситься з містом і селом так, як смислові “порожнечі” роману з віршами і прозою. Шум моря, завершальний роман, – шум онтологічної безперервності. “Сільський” роман за своїми несправджених снам виявляється “морським” романом.

Поетичне простір завжди олюдненого, зв’язується людськими відносинами. У “Онєгіні” Росія, Європа, Африка не відокремлені один від одного – це контрастні, але постійно і по-різному взаємодіють світи: “Під небом Африки моєї Зітхать по смутній Росії”; “І за Балтіческнм хвилях За сало й ліс возять до нас “,” Російським лікують молотком вироби легкої Європи “. Простору пов’язані один з одним так само, як і самі герої з оточуючими їх конкретними просторами.

Форми взаємозв’язку і взаємозалежності персонажів і простору в “Онєгіні” виключно різноманітні. Для Євгена вельми значною його приналежність до міського простору, для Тетяни – до сільському. Наповнені змістом переміщення персонажів зі “своїх” просторів в “чужі”, ще більш істотні їхні “шляху” в цілому. Не менш важливі й стосунки героїв з речами як просторовими атрибутами. Однак тут ми зупинимося на менш очевидних зв’язках героїв з простором.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Як же Пушкін поєднує романний простір з простором реальним?