Храм Артеміди Ефеської

“Храм Артеміди Ефеської – це справжнісінький дім богів, споруджений на землі. Хто раз його побачив, той міг переконатися, що небо й земля помінялися там місцями і що рід безсмертних богів переселився з неба на землю”. Так починає римський учений Філон опис будівлі, про яку весь стародавній світ одностайно твердив, що вона найпрекрасніша у світі.

“Мисливець із. золотим веретеном”, “богиня мужньої думки” – так називає Гомер Артеміду, прекрасну й вічно молоду богиню, яка влаштувала свою оселю в Ефесько-му храмі. Вона була

дочкою Зевса, найвищого грецького бога, верховного володаря над богами й людьми, мешканця високого Олімпу. Одночасно з нею народився й її брат Аполлон, бог світла й сонця, опікун муз і несхибний стрілець, найпрекрасніший із усіх богів. Культ Артеміди тривав багато століть.

Сто десять метрів завдовжки й п’ятдесят п’ять метрів завширшки була ця оселя богині, обрамована з усіх1 боків двома рядами колон. Разом із внутрішніми було там сто двадцять сім колон. І яких колон! По-перше, були вони не з вапняку, як у більшості грецьких храмів, а з мармуру, родовище якого відкрили поблизу якраз тоді, коли почалося будівництво.

Друга особливість цих колон – їхня форма і, головне, оздоблення капітелей, Ефеський храм був першою монументальною грецькою спорудою, де відкинули дотеперішній суворий і важкий дорійський стиль і застосували зграбніший і вишукані-ший, який назвали іонійським.

Над покрівлею піднімалися чотири наріжні скульптури у вигляді мармурових биків більш ніж натуральної величини. У самому центрі храму стояв вівтар із кедровою статуєю богині. Скульптурне оздоблення храму, як і архітектура, являло собою вершину мистецтва. (За В. Замаровським)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Храм Артеміди Ефеської

Categories: Твори з української літератури

Links