ВСТУП ДО РОЗДІЛУ “У КРАЇНІ ГУМОРУ”. ЖАРТІВЛИВІ ВІРШІ. ГРИЦЬКО БОЙКО. ХВАСТУНЕЦЬ

Мета: продовжити ознайомлення учнів із життєвим і творчим шляхом Грицька Бойка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; формувати вміння аналізувати прочитане, висловлювати оцінні судження; розвивати зв’язне мовлення школярів, пізнавальні інтереси; виховувати почуття відповідальності за свої слова і вчинки.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Робота в групах. Гра “Дуель”

Учні в групах ставлять одне одному запитання за змістом рубрики “Повтори і

пригадай” (с. 113).

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ.

– Прочитайте його назву.

– Як ви вважаєте, про що йтиметься у творах цього розділу?

– Які за жанром твори ми будемо вивчати?

– Твори яких авторів будемо читати?

– З ким із них ми вже знайомі?

– А з ким познайомимося?

– Сьогодні ми ознайомимося з творчістю Грицька Бойка.

– Пригадайте твори Грицька Бойка. Які вони за настроєм?

ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Біографічна довідка

– Народився

письменник 5 вересня 1923 року в селі Оленівка на Донеччині в сім’ї службовця. Після закінчення сільської семирічки він учився в Оле – нівській рудниковій школі, яка знаходилась досить далеко. Тому хлопцеві щодня доводилося вставати о четвертій ранку, кілька кілометрів йти пішки до станції, а вже звідти їхати робочим поїздом до школи. І не здавалося, що важко, адже тяга до знань була безвимірною. Звісно, Грицько Бойко писав у своїх творах про рідний край – Донеччину, про героїчну працю шахтарів. Це збірки “Будем шахтарями”, “Ми з Донбасу”, “Шахтарочка”.

В інших творах він розповідав дітям про їхніх ровесників за рубежем: “Два хлопчики Сміти”, “Славків гість”, “Діти Чілі”. Є серед написаного Грицьком Бойком і п’єси-казки: “Космічна подорож” та “Про Андрійка і Терпця”. Популярним жанром у поета були також скоромовки-спотиканки та загадки. Вони змушують сміятися і думати, збуджують цікавість та увагу.

Із захопленням Грицько Бойко працював для дошкільнят. Для них він написав коротенькі веселинки та мініатюри. Вони не тільки бавлять малечу, а й несуть цікаві відомості про життя, природу, допомагають пізнавати довкілля.

Грицько Бойко – не тільки поет-гуморист, а й поет-перекладач. Для українських дітей він переклав твори С. Маршака, К. Чуковського, А. Барто, С. Михалкова, а також інших поетів.

Знаний Грицько Бойко і як поет-пісняр. Він написав понад 400 пісень, переважно для дітей. Відомі українські композитори А. Кос-Анатольський, А. Філіпенко, Ю. Рожавська, А. М’ясков поклали чимало його творів на музику. Великою популярністю користувалися його “Ніченька-чарівниченька” (композитор І. Поклад), “Вишневий цвіт” (композитор В. Верменич). Класикою стали створені ним з Аркадієм Філіпенком “На місточку” та “Соловейку, щебечи!”. Ці пісні записав з дитячим хором відомий в усьому світі співак з України Іван Семенович Козловський.

2. Фізкультхвилинка

Кіт збирався до роботи

Та завадили турботи:

Треба висушить хвоста,

Накрутити вуса,

Почесати живота.

І помити писок.

Цілий день такі турботи,

Що не встигнеш до роботи!

3. Опрацювання вірша Грицька Бойка “Хвастунець” (с. 114-115)

1) Виразне читання вірша вчителем.

– Чи сподобався вам вірш?

– Який настрій він викликав?

2) Словникова робота.

Читання кожної колонки згори вниз (“луною” за вчителем) і знизу вгору (“буксиром” із сусідом по парті)

Язик

Ящірка

Хвалько

Мерщій

Полюбляє

Хвалитися

Хвастунець

Спіткнувся

– Доберіть синоніми до слова мерщій (миттю, швидко).

– Серед поданих слів знайдіть спільнокореневі. (Хвалько, хвалитися)

3) Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша.

– У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?

– З якою інтонацією прочитаєте слова Толі?

– З якою – слова автора?

4) Виразне читання вірша учнями.

– Кого назвали у вірші хвастунцем?

5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

– Куди ішли діти?

– Що сказав Толя?

– Хто несподівано з’явився на дорозі?

– Якою була реакція Толі на появу ящірки?

– Як ви розумієте значення вислову “прикусити язика”?

Прикусити язика (жарт.) – утриматися від висловлювань; замовкнути.

6) Гра “Диктор телебачення”.

Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.

7) Гра “Добери риму”.

Молодець – … (хвастунець).

На став – … (сказав).

Не хвалюся – … (не боюся).

З дороги – … (під ноги).

У тривозі – … (на дорозі).

Навтік – … (язик).

Полюбляє – … (прочитає).

Є така – … (язика).

8) Робота за ілюстрацією.

– Розгляньте ілюстрацію до цього вірша.

– Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

– Який настрій вони створюють? Як передають характер персонажів вірша?

– Яким рядкам вірша відповідає ілюстрація?

– Які малюнки створили б ви за сюжетом вірша?

V. ПІДСУМОК УРОКУ

– З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

– Який характер цього твору?

– Який настрій панував сьогодні на уроці?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Читати виразно вірш (с. 114-115).

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 95

1. Робота над скоромовкою

Йшов журавлик на лужок,

Вбрався в жовтий кожушок.

Кажуть бджілка і жучок:

– Дуже гарний кожушок.

2. Гра “Склади віршик”

– Складіть віршик за поданими римами:

____ зернята

____ бились

____ курчата

____ поживились

____ питати

____ крука

____ набрати

____ наука

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 97

1. Робота над скоромовкою

Гра “Дощик”

Діти читають хором.

– Накрапає дощ (тихо).

– Дощ пускається сильніше (голосніше).

– Злива (голосно).

– Дощ слабшає (тихіше).

– Дощ припинився (читання припиняється).

Бобре, друже, друже бобре,

Міст зробив ти дуже добре:

Не бредуть бобри у брід,

Майстрові кричать: “Привіт!”.

2. Гра “Зроби веселинку”

ХУДОЖНИЦЯ

Малювала тигра внучка:

Замість тигра вийшла… (Жучка).

От Кіндрат, так Кіндрат!

Зуб зламав об… (мармелад).

Кіт-рибалка у човні

Мріє на світанні:

– От якби зловить мені

Карася в… (сметані).

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 98

1. Робота над скоромовкою

Гра “Дощик”

Діти читають хором.

– Накрапає дощ (тихо).

– Дощ пускається сильніше (голосніше).

– Злива (голосно).

– Дощ слабшає (тихіше).

– Дощ припинився (читання припиняється).

Помережить морозець Для Миколки комірець.

Намалює для Мар’янки Квіти маку і рум’янку.

2. Гра “Звуконаслідування”

– Забивайте цвяхи: Гбду! Гбдо! Гбде! Гбди! Гбда! Гбді! Гбді!

– Імітуйте кінський тупіт: Птку! Птко! Птка! Птки! Птке! Птки!

– Кидайте уявні тарілки партнерові: Кчку! Кчко! Кчке! Кчка! Кчки! Кчки!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ВСТУП ДО РОЗДІЛУ “У КРАЇНІ ГУМОРУ”. ЖАРТІВЛИВІ ВІРШІ. ГРИЦЬКО БОЙКО. ХВАСТУНЕЦЬ