ВСТУП ДО РОЗДІЛУ. ОЛЕКСАНДР ПУШКІН. КАЗКА ПРО ЦАРЯ САЛТАНА… (Уривки)

Мета: ознайомити учнів з новим розділом “Літературні казки зарубіжних письменників”, з “Казкою про царя Салтана…” видатного російського поета О. С. Пушкіна; зацікавити учнів змістом казки, привернути увагу до засобів створення поетичних образів, розширювати словниковий запас учнів; розвивати навички виразного читання, кмітливість, пам’ять, логічне мислення, уяву учнів, уміння обгрунтовувати свою думку; виховувати доброзичливе ставлення до оточуючих, бажання творити добро; засуджувати жорстокість, заздрощі, ненависть.

Хід

уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Гра “Здогадайся: хто це?”

– Відгадайте, про кого йдеться.

– Донечка, хазяєчка, вертуха, внучка, помічниця, рукодільниця – … (дівчина).

– Сильний, злий, зубатий, сірий, хижий – … (вовк).

– Ходить, жує, бекає – …(вівця).

– Літає, плаває, клює, гелгоче-…(гуска).

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Робота в групах. Гра “Дуель”

Учні в групах ставлять одне одному запитання за змістом рубрики “Перевір свої досягнення”. Оцінюють відповіді одне одного.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

1. Вступна бесіда

– Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ.

– Прочитайте його назву.

– Які твори будемо вивчати в цьому розділі?

– Які твори письменників ми вже вивчали?

2. Гра “Продовж речення”

– Вивчаючи твори цього розділу, я навчуся…

– Я дізнаюся…

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра “Бджілки”

Самостійне напівголосне читання учнями вірша Ліни Костенко “Затишно дітям в пазусі казок…”

– Яких казкових героїв згадує поетеса у своєму вірші?

– Які з цих казок ви читали?

– Які хочете прочитати?

2. Конкурс знавців казок зарубіжних письменників

– Старенька бабуся у лісі жила,

Гостинці для неї онука несла.

Хто дівчинку ту по дорозі зустрів?

Як казка ця зветься? Хто б відповів? (“Червона Шапочка”)

– Якось у школу із книжкою

Прямував дерев’яний хлопчисько,

І потрапив якось сам

В полотняний балаган.

Як називається ця книжка?

А як зветься сам хлопчисько?

От підказка, друзі, вам:

Його дівчинка Мальвіна

Називала… (Буратіно).

– Допоможе завжди вам,

І птахам, і дітлахам.

Він під деревом сидить,

Добрий лікар… (Айболить).

– Працювала я у хатці,

Танцювала у палаці.

Є така у мене звичка –

Десь губити черевички. (Попелюшка)

– Він веселий й незлобливий,

Цей хороший дивачок.

З ним господар, хлопчик Робін,

І товариш – П’ятачок.

До прогулянок він ласий,

Є на мед чутливий нюх.

Зветься плюшевий ведмедик,

Всім відомо,.. (Вінні-Пух).

– Хто моторчик свій заводить?

З даху в гості хто приходить?

І на свято він дістався –

Скажем дружно: “Здрастуй,… (Карлсон).

– Народилась я в горошині,

В шкаралупі я жила,

Але якось раз мене

З вікна Жаба понесла.

В старої миші я була,

І з кротом зустрічалась я.

І ластівочка мене на крилах

До тюльпану принесла. (Дюймовочка)

3. Фізкультхвилинка

4. Гра “Рибки”

Самостійне мовчазне читання учнями статті “Олександр Пушкін”

– Де народився видатний російський поет? У якій сім’ї?

– До кого він ставився з особливою любов’ю?

– Які віршовані казки створив О. С. Пушкін?

– Які з них ви читали?

– Які хочете прочитати?

– Сьогодні ми прочитаємо уривки з “Казки про царя Салтана…” у перекладі Наталі Забіли.

5. Опрацювання першої частини “Казки про царя Салтана…” О. С. Пушкіна

1) Виразне читання першої частини вчителем.

– Чи подобається вам казка?

– Назвіть персонажів казки.

2) Словникова робота.

Читання тлумачень слів аршин, сваха, обмова у підручнику (с. 138).

3) Читання першої частини учнями “ланцюжком”.

4) Аналіз змісту першої частини з елементами вибіркового читання.

– Що робили сестри під вікном?

– Про що мріяла кожна з них?

– Хто слухав сестер?

– Що вирішив цар?

– Куди поїхав цар після весілля?

– Який наказ він залишив молодій цариці?

– Хто народився у цариці?

– Що зробила молода мама?

– Чому сестри і сваха захотіли погубити царицю?

– Що вони зробили?

– Який лист написали цареві?

– Як цар відреагував на лист?

6. Фізкультхвилинка

7. Опрацювання другої частини “Казки про царя Салтана…” О. С. Пушкіна

1) Словникова робота.

Читання тлумачень слів зорить і дозор у підручнику (с. 139-140).

2) Гра “Рибки”.

Самостійне мовчазне читання казки учнями

– Які нові персонажі з’явилися в казці?

– Хто такий Гвідон?

– Що ви можете сказати про княгиню?

– Хто такий Чорномор?

3) Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.

– Як удалося врятуватися цариці з немовлям?

– Хто дав князеві ім’я Гвідон?

– Як цар Салтан оголосив про своє рішення їхати до Гвідона в гості?

– Які слова свідчать про те, що Гвідон з нетерпінням чекав на гостей?

– Кого він побачив на палубі?

– З якими почестями зустрічав царя Салтана?

– Яке диво побачили гості біля городської брами?

– Що вразило їх на широкому дворі?

– Як цар зустрів царицю?

– Що робили ткачиха й повариха?

– Чому цар помилував їх?

– Прочитайте кінцівку казки.

8. Робота за ілюстраціями

– Розгляньте ілюстрації до цієї казки.

– Кого художники зобразили на ілюстраціях? Які кольори вони використали?

– Який настрій вони створюють? Як передають характер персонажів казки?

– Яким рядкам казки відповідають ілюстрації?

– Які малюнки створили б ви за сюжетом казки?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Який твір ми вивчали?

– Хто його автор?

– Чого вчить нас казка?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати уривки з казки (с. 135-142).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ВСТУП ДО РОЗДІЛУ. ОЛЕКСАНДР ПУШКІН. КАЗКА ПРО ЦАРЯ САЛТАНА… (Уривки)