ВИЩЕ УКРАЇНИ ТІЛЬКИ НЕБО. ПЕТРО ОСАДЧУК СТЕЖКА

Мета: розкрити учням красу і своєрідність поезій Петра Осадчука; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; навчати уявляти описані картини, розмірковувати над текстом; розвивати спостережливість, творчу уяву, чуття поетичного слова, асоціативне мислення; виховувати любов до рідного краю.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Прийшов Прокіп – кипить окріп,

Пішов Прокіп – кипить окріп,

Як при Прокопові кипить окріп,

Так і без Прокопа

кипить окріп.

2. Гра “слово у слові”

– Складіть нові слова із літер слова електростанція. (Трос, танці, станція, секрет, сорт, торт, крос, кіт, рота, літак…)

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Конкурс знавців щедрівок.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Який розділ ми зараз вивчаємо?

– З творчістю яких українських поетів ми ознайомилися в цьому розділі?

– Послухайте уривок з вірша.

ДІД МОРОЗ

Дід Мороз не раз мені

Снився серед ночі:

Щоки в нього крижані,

Із льодинок очі.

Дід Мороз лише дихне –

Мерзне все довкола,

Тільки

гляне – і мене

Холодом проколе.

Але тато пояснив,

Усмішку сховавши:

– Сняться тим холодні сни, Хто розкритий завжди…

– Який настрій викликав у вас цей вірш?

– Яким ви уявляєте автора? Тата?

– Це уривок з вірша, який належить перу українського поета Петра Осадчука. Сьогодні ми ознайомимося з його творчістю.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Біографічна довідка

– Народився Петро Ілліч Осадчук 2 грудня 1937 р. в селі Острівець Городенківського району на Івано-Франківщині в сім’ї хліборобів. З дитинства зростав напівсиротою (коли помер батько, хлопчикові було одинадцять років, старшому братові – шістнадцять, молодшому – чотири). Мати сама виростила трьох синів.

Педагогічні здібності та робота на освітянській ниві допомогли йому просто і цікаво писати для малих читачів.

2. Опрацювання статті про поета (с. 116-117)

Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання статті учнями

– Як поет визначив сенс свого життя? Як ви розумієте ці слова?

– Які збірки написав поет для дітей?

Фізкультхвилинка

3. Опрацювання вірша Петра Осадчука “Стежка” (с. 117)

1) Читання вірша учнями в парі одне одному.

– Який вірш за настроєм?

– Яку картину ви уявляли, читаючи вірш?

2) Словникова робота.

Читання стовпчиків слів “луною” за вчителем, а потім – у парах одне одному

Заллю

Згодом

Прудко

Шибку

Дзвенів

Щодуху

Молодчина

В супрязі

Учитель називає пояснення якогось із поданих слів, а учні визначають, якому слову воно належить.

Дуже швидко (прудко).

Разом, спільно об’єднавшись (в супрязі).

Пізніше, потім (згодож).

Скло в рамі вікна, дверей (шибка).

3) Робота над виразністю читання вірша.

– Який основний тон виберете для читання вірша?

– У якому темпі будете його читати?

– З якою інтонацією прочитаєте слова дощу?

4) Виразне читання вірша учнями.

5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

– Як хлопчик тікав від дощу?

– Хто прийшов йому на допомогу?

– Чому він дякував стежці?

– Чому розізлився дощ?

– Як поет описав дощ?

– З приводу чого хлопчина висловлює жаль?

6) Гра “Знайди риму”.

До хати – за п’яти

Водою – з тобою… і т. д.

4. Робота за ілюстрацією

– Подивіться на ілюстрацію до цього вірша.

– Можемо ми віднести її до всього твору чи до якоїсь його частини?

– Що художник зобразив на картині?

– Що він намалював у центрі картини? Удалині?

– Які фарби обрав? Який настрій вони створюють?

– Опишіть картину, використовуючи рядки з вірша.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?

– Хто є автором цього вірша?

– Що нового ви дізналися про українського поета Петра Осадчука?

– Чого ми повинні в нього вчитися?

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірш. Описати: 1-ша група – хлопчика; 2-га група – стежку; 3-тя група – дощ.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ВИЩЕ УКРАЇНИ ТІЛЬКИ НЕБО. ПЕТРО ОСАДЧУК СТЕЖКА