Вільгельм Рабі: прозаїк тонкий і іронічний

Вільгельм Раабе (1831-1910), прозаїк тонких і добросердих, сумних і іронічний, ближче інших німецьких письменників XIX в. підійшов до постановки моральних проблем загальноєвропейського значення. Він показав настання буржуазної цивілізації на залишки патріархальних вдач, що розбещує вплив грошей, напружені пошуки морального змісту життя.

Як відзначав німецький літератор і філософ Ф. Меринг, Раабе “зовсім далекий… обмежений, що злобує філістерський дух”. Він затверджував у своїй Творчості ідеал цільної, не знаючих компромісів, далекої

духу власництва людської особистості. Він шукав такого героя в середовищі маленьких людей, співаком яких і був. Предметом його зображення була сфера приватного життя звичайних людей; у ній він бачив відбиття зростаючої влади буржуазних порядків і в ній же, у моральних силах “маленької людини”, шукав протиотруту проти злих сил користі й бездушшя.

Раабе почав свій творчий шлях в 50-х рр., у похмуру пору після поразки революції 1848 р. Свій час він сприймав як час загальної апатії. На його очах відбулося об’єднання Німеччини під тиранічною владою Пруссії, канцлер Бісмарк розгорнув політику “заліза

й крові”. Уже самим інтересом до приватного життя маленьких людей Раабеде-монстрировал, наскільки далекої всій його істоті була подібна політика. Письменник не соромився зізнатися, що не здатно зрозуміти “происходящей навколо сум’яття”, але й не дозволяв собі поринати в похмурий настрій, упевнений, що “якщо як варто помізкувати”, можна відвоювати “тихі веселощі… у будь-яких складних і заплутаних життєвих негод”.

Раабе і його улюблені герої не хочуть визнавати цінностей буржуазної цивілізації, протиставляючи їм цінності душі й природи. Але Раабе змушений все-таки визнати історичну приреченість настільки улюбленого їм миру. “Поглядом доброзичливої й м’якосердої людини Раабе побачив, яке багатство почуттів таїться в „малом світі” і, перш ніж дати йому окончателвно піти в небуття, обдарив його теплим світлом предзакатного сонця”, – писав про Раабе Ф. Меринг.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Вільгельм Рабі: прозаїк тонкий і іронічний