Виклад книги Гейне “Нові вірші”. Продовження

Остання точка подорожі – Гамбург, тортові порт, місто німецьких користолюбців-буржуа (пісні двадцятий-двадцять шоста). Критика соціального життя Німеччини входить у нову фазу: включається тема викриття влади грошей. Торгаші

… Збирали гроші скрізь
І в найвіддаленіших зонах.
Прекрасну справу.
Чистий прибуток

Обчислений в восьми мільйонів. Герой відправляється на нічну прогулянку по місту. Тут він зустрічає богиню Гаммон, покровительку Гамбурга. Гаммон в поемі Гейне-Алегорія убогого і корисливого духу німецького філістерства.

Портретні деталі служать приземленню, зниження образу богині:

Ноги, що несуть потужний круп,
Дорійські колони…
Надлюдський зад викривав

Созданье вищої породи. Іронічно зображені спроби богині вселити поетові обивательська благодушність. У богині тут та сама мета, яку переслідували і підморгує йому смажена гуска (песньдевятая), і прусський орел, що терзали його печінка: змусити поета змиритися, відмовитися від бунту. Але примирення зі старим світом для нього неможливо. Пісню двадцять шосту Гейне присвячує картині агонії старого світу, пророчого передбачення огидних форм його опору

поступальному ходу історії:

Чумних диханням весь світ отруїти
Ще раз вона захотіла,
І черв’яки густою рідиною повзли
З почорнілого тіла.
То був шкуродерні убивчий сморід,
Задуха гнилі і мору;
Серед падали здихав там

Світив історичних зграя. У жодному іншому творі Гейне, Ніколи не давав спуску реакції, не висловлював з такою силою свій гнів, презирство, заперечення. Узагальнююче значення наведених рядок величезна. Недарма в роки Великої Вітчизняної війни уривок з пісні двадцять шостий не раз передруковувався у збірниках антифашистської поезії. Картина гниючого старого світу, намальована Гейне, сприймалася в ті роки як пряме зображення фашизму. Пісня двадцять шоста – Кульмінація; викриття реакції в поемі. Пісня двадцять сьомий, остання пісня поеми, – апофеоз торжества революції над реакцією. У цій пісні майже нетлюбімих Гейне іронічних зауважень, уїдливою глузування.. Вона патетична, революційно призовна. Гейне звертає її до нових людей, до людей боротьби і перемоги:

Цвіте молодь – вона зрозуміє
Чистоту і гордість поета.
Вона зросте в жизнетворной променях

Його серцевого світла. З новою силою звучить у цій пісні мотив революційного поета-революційної пісні – революції. З цим пов’язано і нагадування про Данте:

Ти знаєш безжалісний Дантове пекло,
Дзвенячі гнівом терцини?
Того, хто поетом на страту приречений,

І бог не врятує від безодні. Гейне порівнює свою поему з “Пеклом” Данте. Для цього, є підстави. Як і Данте, Гейне пройшов всі “кола пекла”, дав широкий сатиричне огляд сил німецької реакції. Як і Данте, він затаврував з притаманною йому пристрастю старий і смердючий старий світ. І поет впевнено кидає в обличчя цього світу заключну строфу:

Над буйно співаючим полум’ям строф
Не має влади ніхто у Всесвіті.
Так бережися! Чи в вогонь ми тебе

Скину рукою дерзновенної. Поема “Німеччина” – Справжній внесок Гейне у підготовку революції. У дні революційних подій 1848 р. Гейне був уже важко хворий. На цілих вісім років, до останнього дня свого життя, він виявився прикутим до ліжка, яку називав своєю “матрацній могилою”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Виклад книги Гейне “Нові вірші”. Продовження