Відповіді на білет № 18 ДПА-2013 9 клас “Світова література”

1. Охарактеризуйте Просвітництво як ідейний рух і літературну епоху (головні ідеї, найвідоміші представники).

Просвітництвом в Європі Називається ідейна течія освіченої частини населення Європи у другій половині XVII – XVIII ст. Головними ідеями Просвітництва були:

– ідея гуманізму, природного права кожної людини на визнання цінності її особистості, на щастя, незалежно від її походження, народності, раси.

– осуд соціальної нерівності людей, експлуатації людини людиною. Антифеодальні настрої.

– ідея перебудування суспільства

на засадах розуму та науки. Розум для просвітників – це активне знаряддя перетворення, а не пасивне вмістилище ідеально правильних знань, даних Богом, як розглядали його класицисти.

– критика церкви, религійних заборон та забобонів, критичний перегляд загальноприйнятих духовних та інтелектуальних цінностей.

– засудження політичної тиранії.

– ідея освіченого абсолютизму – правителі країн мають дбати про розвиток науки та освіти серед населення (“союз королів і філосософів”)

Просвітництво в літературі Зробило безцінний вклад у розвиток такого жанру, як роман. Жанри європейського

філософського роману та драми започатковані саме просвітниками. У центрі літературних творів, написаних просвітниками – образ інтелектуального героя, часто діяча мистецтва чи науки, який прагне реформувати світ або бореться за гідне місце в житті. Твори просвітників Наповнені пропагандою книгочитання та освіти. Герої висловлюють авторські ідеї кращого устрію суспільства. Автори часто приводять об’ємні розмірковування своїх персонажів, їхнє листування з приводу проблем економіки, естетики, релігії та церкви, політики, педагогіки та ін.

Видатні представники Просвітництва в літературі: Вольтер, Шарль Луи де Монтеск’є, Дені Дідро, Жан-Жак Руссо, Олівер Голдсміт, Михайло Ломоносов. Просвітництво в Україні представляли випускники Києво-Могилянської академії. Видатний український просвітник – це Григорій Сковорода.

До Культурних надбань доби Просвітництва слід віднести стримке розповсюдження газет, початок видання журналів та енциклопедій, а також поява громадських клубів, де проходили дебати з важливих суспільних питань. Це академії, наукові товариства, масонські ложі, гуртки, світські і мистецькі салони та кав’ярні.

2. Визначте своєрідність зображення теми кохання в “Книзі пісень” Франческо Петрарки. Прочитайте напам’ять сонет (за вибором учня).

“Книга пісень” або “Канцоньєре” Франческо Петрарки – це шедевр ліричної поезії, присвяченої великому коханню поета, коханню до Лаури. В книзі більше як 350 віршів, серед яких 317 сонетів “На життя і смерть Мадонни Лаури”.

У своїй любовній ліриці поет милується коханою, її ангельскою зовнішністю, небесною чистотою: “…погляд ніжний, чарівний вид; постать горда…” Лаура для поета – ідеал, вона недоступна та величава. Її душа “мов зоря яскрава, висока й гідна владарського права”. Кохання Франческо палке і водночас чисте, сповнене глибокої пошани. Дотепер почуття Франческо Петрарки до Лаури залишаються для людей еталоном шляхетних почуттів.

Реальна Лаура, яку кохав Франческо Петрарка, була заміжньою жінкою, і поет міг лише іноді бачити її в церкви чи на вулиці. Проте поет впевнений, що саме кохання до неї – накраще, найрадісніше, що він переживає в своєму житті. Образ Лаури осяяв для нього небо, дав життю сенс:

Я вами дихаю, для вас палаю,

Я народивсь для вашого єства,

Без вас мені нема й не треба раю…

Лаура померла у розквіті літ. Відтак, у ліриці поета оселився глибокий сум: “Журбою стали довгі дні мої”. Проте, неначе наяву, внутрішнім зором поет бачить Лауру, і її краса не блідне з роками: “Ти дивишся на мене з темноти…”.Лаура пішла до іншого світу, але кохання поета безсмертне. Кохання Франческо до Лаури перемагає смерть у віках.

Сонет 61 з “Книги пісень” Ф. Петрарки

Благословенні будьте, день і рік,

І мить, і місяць, і місця урочі,

Де спостеріг я ті сяйливі очі,

Що зав’язали світ мені навік!

Благословен вогонь, що серце пік,

Солодкий біль спечаленої ночі

І лук Амура, що в безоболоччі

Пускав у мене стріл ясний потік!

Благословенні будьте, серця рани

І вимовлене пошепки ім’я

Моєї донни – ніжне і кохане,

І ці сторінки, де про неї я

Писав, творивши славу, що не в’яне,-

Й ти, неподільна радосте моя!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Відповіді на білет № 18 ДПА-2013 9 клас “Світова література”

Categories: Твори до ЗНО

Links