Відповіді до теми: творчість В. Шевчука

1. Що пробудило в дитинстві В. Шевчука інтерес до української літератури?

Народився письменник у місті Житомирі 20 серпня 1939 року у родині шевця Олександра Івановича. Про свого батька в автобіографії він скаже так: “Був ве­ликий трудівник, і я ніколи не пам’ятаю його при безділлі – і після роботи си­дів на своєму пасастому стільці і шив взуття, бо жили ми дуже бідно. При робо­ті вельми любив, коли мати читала йому українську класику, улюбленими його письменниками були І. Нечуй-Левицький та Панас Мирний. Отак вони допізна засиджувалися:

він шевцював, а мати йому читала. Я згадую цей факт, бо він про­будив у мені інтерес до української літератури”. Мати В. Шевчука – полька за походженням, але українка за самоусвідомленням. Вона розмовляла правильною українською мовою, найбільше любила українську класику і над усе хотіла вивчи­ти своїх дітей Анатолія і Валерія.

2. Як склачася доля брата В. Шевчука – Анатолія 9

Найцікавіше, що саме старшому синові пророкувалася письменницька доля. Анатолій рано почав друкуватися, його помітив Іван Сенченко… Так тривало до 1966 р., коли Анатолія Шевчука було арештовано і відправлено на п’ять

років до Мордовського концтабору (за поширення статті про пожежу в Центральній на­уковій бібліотеці), звідки він повернувся морально зломленим.

3. Як відбувалося становлення письменника Валерія Шевчука?

У шкільні роки Валерій Шевчук захоплювався географією та геологією. На­магався вступити до Львівського лісотехнічного інституту – не поталанило.

1957 року закінчив технічне училище в Житомирі, згодом навчався на історико – філософському факультеті Київського університету. Відкрив для себе В. Винни – ченка, Є. Плужника, М. Грушевського. У ті роки пробує також писати вірші, оповідання, бере участь у літературній студії при видавництві “Молодь” та уні­верситеті.

4. Як мочав свій творчий шлях В. Шевчук?

1961 року дебютував у збірнику “Вінок Кобзареві” новелою “Настунька”. У цей період захоплюється творчістю Гейне, а також Василя Чумака, чия поезія “потрясла” настільки, шо знищив власні твори і вирішив “почати новий період”. А вже на початку 60-х рр. В. Шевчук досить активно друкувався в “Літературній Україні”, “Вітчизні”. Після закінчення університету працює власним кореспон­дентом газети “Молода гвардія” по Житомирській області. Одержав тавро “не – благонадійного” і був відправлений на службу до армії в Мурманську область. 1965 року повернувся в Україну. Після арешту брата залишився безробітним… 1967 року з’являється перша книжка оповідань “Серед тижня”. Її схвально приві­тав 1. Сенченко. Автора прийняли до Спілки письменників.

5. Які ще твори В. Шевчука ви знаєте?

Тільки після 1979 р., коли вийшла книжка “Крик півня на світанку”, Вале­рій Шевчук знову з’являється в літературі. 1981 року виходять “Долина джерел” і “Тепла осінь”, пізніше – “На полі смиренному”, “Дім на горі”, “Маленьке вечір­нє інтермеццо”, “Барви осіннього саду”, “Три листки за вікном”, “Камінна луна”, “Вибрані твори”, “Птахи з невидимого острова”, “Дзигар одвічний”, “Місячний біль”. У 90-х рр. побачили світ повісті “Початок жаху”, “Чортиця”, “Місяцева зо­зулька з ластів’ячого гнізда”, епопея “Стежка в траві”.

6. Які основні напрямки творчості В. Шевчука?

У творчості В. Шевчука умовно можна виділити 3 основні напрямки: історич­на проза, твори, що відображають сучасне життя, літературознавчі праці.

7. Про що розповідає роман-балада В. Шевчука “Дім на горі” ?

“Дім на горі” – твір про любов. Ця любов включає широке розуміння: і ви­соке почуття, і кохання до жінки, і поняття рідної землі, рідного дому, і здатність людини освятити навколишній світ творчим горінням. У романі присутні елемен­ти естетики бароко й романтизму, написано реалістично з додаванням мотивів імпресіонізму.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Відповіді до теми: творчість В. Шевчука