Відображення героїчної боротьби запорозького козацтва в народних піснях

Запорозька Січ – один із світових феноменів, над яким замислювались, який намагалися розгадати багато поколінь дослідників. Козаків Січі називали у народі “святими лицарями”, їх оспівували в думах, піснях та легендах. Звитяжні запорожці стали героями безлічі літературних і мистецьких творів. Але, безперечно, що запорозькі Козаки є улюбленими героями народних дум та пісень. Згадаймо “Пісню про Байду”, “Думу про козака Голоту”, де оспівуються захисники народу – сміливі, відчайдушні козаки, які не бояться “ні огня, ні

меча, не третього болота”. Герої цих творів – відчайдушні, хоробрі люди, вони боронять свій край, свого не віддають, але й чужого не займають. Дай же боже, щоб козаки пили та гуляли.

Хороші мислі мали,

І неприятеля під ноги топтали.

Ось, наприклад, історична пісня про руйнування старого гнізда козаччини – Січі. Ця пісня була дуже популярна за часів Т. Г. Шевченка. Як казав поет, “щоб те знали” в народі, пам’ятали історію свого народу, її трагічні й славні сторінки.

У “Думі про Самійла Кішку” оспівується герой, який провів у неволі 25 років. Кішка організував на турецькій галері повстання і повернувся

в Україну, де був обраний гетьманом.

Пісня “Ой Морозе, Морозенку” – це слава герою-захиснику, що загинув за свою Україну.

Особливе місце серед цих народних дум займають пісні про Богдана Хмельницького.

Чи не той хміль, що коло тичин в’ється?…

Ой той то Хмельницький, що з ляхами б’ється…

У думі “Гей, не дивуйтесь, добрі люди” всевидющі кобзарі звеличали сміливість та безстрашність перед ворогом Богдана Хмельницького та його друга і соратника Максима Кривоноса, який “…рубає мечем голову з плечей, а решту ляхів топить водою”.

Українська дума – то пісня про героїчну боротьбу за волю запорозького козацтва. Знати нашу історію, дбати про її збереження і вчитися на прикладах мужніх народних героїв любові до Батьківщини і до волі – то наше основне завдання.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


Відображення героїчної боротьби запорозького козацтва в народних піснях

Categories: Нові твори

Links