Великий полтавець – Іван Котляревський

Багатостраждальна країна стогнала у кріпацькій неволі.
Уярмлені люди од зорі до зорі гнули спину на остогидлій панщині.
А мову… народну українську мову повзуни й плазуни його величності царського трону з язиком виривали і за тюремні грати чотирма ключами замикали – сиди у закутку! Не смій рота розкривати. “Де ти бродиш, моя доле!” уголос співати!
А на обріях неосяжно-просторої України клекотало, вирувало, палало і народним гнівом тисячоголосо лунало:
“Дрижіть, недолюдки! Ми з косами, з вилами ідемо на ви!..”
У

цю добу – добу антикріпосницьких селянських повстань і народився в місті Полтаві великий сатирик і основоположник українського красного письменства Іван Петрович Котляревський.
Тут, у Полтаві, серед мальовничої природи над Ворсклою і пройшли дитячі та шкільні роки Котляревського в обстановці, дуже близькій до сільської. З будиночка Котляревських відкривався чарівний краєвид: тиха, спокійна річка Ворскла, оспівана в багатьох піснях, стародавній монастир, собор, невеличкі будиночки, що потопають у вишневих садках.
Освіту майбутній письменник здобував у Полтавській духовній семінарії, але в 1789
році вибував із семінарії, не закінчивши її повного курсу. Спочатку він служить чиновником у різних полтавських канцеляріях, далі – домашнім учителем у поміщицьких родинах у різних місцевостях Полтавщини.
Живучи на селі, Котляревський, за свідченням біографів, дуже цікавився українською усною народною творчістю, вивчав звичаї і повір’я народу, брав участь у розвагах селянської молоді, пильно прислухався до народної мови, записуючи слова й пісні. Письменник любив бувати в сім’ях жителів Полтави, завжди тепло й щиро розмовляв з людьми.
І. П. Котляревський як поет став широко відомим після появи у 1798 році перших трьох частин поеми “Енеїда”. Це – перший друкований твір, написаний живою розмовною мовою.
А першим драматичним твором нової української літератури була п’єса “Наталка Полтавка”. У 1816 році І. П. Котляревського було призначено директором Полтавського театру. Письменник багато робить у справі піднесення сценічного мистецтва. Полтавський театр стає провідним на Україні, про нього далеко поширюється добра слава.
У 1835 році через хворобу І. П. Котляревський залишає службу і виходить у відставку. Останні роки життя він зовсім мало виходив з дому, але його безперервно відвідували друзі і знайомі. Помер Котляревський 29 жовтня 1838 року. На похорон зійшлося населення всього міста, виявляючи глибоку шану великому письменникові і простій, щирій, гуманній людині. ;
30 серпня 1903 року в Полтаві було урочисто відкрито пам’ятник першому класикові нової української літератури.
На постаменті пам’ятника, установленого на могилі письменника, вибито рядки з поезії Т. Г. Шевченка “На вічну пам’ять Котляревському”:
Будеш, батьку, панувати,
Поки живуть люди;
Поки сонце з неба сяє,
Тебе не забудуть!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Великий полтавець – Іван Котляревський