Величальна матері (за поезією Олійника)

Уся краса світу, його безмежність і незбагненність втілилися для нас у жінці-матері. Вона – наша порадниця й розрадниця, наша наставниця й заступниця.

Перше слово, яке ми вимовляємо, звернене до матері, що подарувала нам життя, навчила нас говорити, бачити сонце, слухати пісню. І тому з образом матері пов’язуємо ми найдорожче нашому серцю: рідний дім, квітучий сад, запашний степ – усе те, що зветься Батьківщиною.

Із сучасних українських поетів Борис Олійник чи не найбільше віддає свого натхнення саме уславленню й возвеличенню матері.

В цьому суттєву роль відіграв біографічний фактор: зовсім малим він залишився напівсиротою – батько загинув на війні.

Хлопець зростав під опікою матері, тіток та бабусь. Отож їм, страдницям і невтомним трудівницям, поет і присвятив зворушливі рядки своїх віршів:

Мати наша – сивая горлиця.

Все до її серденька горнеться:

Золота бджола – намистиною,

Небо – празниковою хустиною…

Без перебільшення можна сказати: образ матері в творчості Бориса Олійника – домінуючий. Мати в нього – це міра всього доброго й чесного в житті. Саме тому поет проводить таку паралель: мати

– сонце – хліб. Він пише:

І котилось над містом

Пахуче, високе, рожеве.

Тепле сонце,

Як матір’ю спечений хліб.

Жити, як мати, працювати, як мати, любити, як мати, – ось думка багатьох поезій Бориса Олійника. З усією пристрастю він закликає себе і кожного з нас:

Віддай усе, що взяв, і освятись,

Ще більше, ніж узяв, зумій віддати…

Стоїть на видноколі світла мати –

У неї вчись.

Поет говорить про спадкоємність поколінь, про те, що матері усе найкраще віддають своїм дітям. А ті, коли виростуть, повинні виконати свій обов’язок, не зганьбити те, що отримали з материнським молоком.

Борис Олійник застерігає: будьте щільнішими, не згасіть полум’я серця, запаленого одвічною і щирою материнською любов’ю:

Батьки і діти! Діти і батьки!

Нерозділиме і одвічне коло.

Ми засіваємо житейське поле,

І не на день минущий – на віки.

У цьому нетлінність нашою існування на землі, наше безсмертя.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Величальна матері (за поезією Олійника)