“Творчість Тіртея і Архілоха”

Лірична поезія Тіртея і Архілоха відноситься до періоду давньогрецького творчості VII-VI століть до нашої ери. У ті часи у жителів Стародавньої Греції вже почало вироблятися відчуття власної індивідуальності і цінності власної особистості. Лірична творчість, що містить переживання і почуття окремий людей, була характерною як для багатьох літературних діячів того часу в цілому, так і для Архілоха і Тіртея зокрема. На жаль дня наших сучасників, пам’яті про цю творчу діяльності сьогодні залишається мало – до нас дійшли лише якісь окремі

фрагменти віршів і їх незакінчені частини. Втім, певне враження все це справляє, і я б сказав, що це враження скоріш позитивне.

Як відомо, лірика колишньої Еллади ділиться на три види: меліка, елегія і ямб. Меліка зазвичай виконувалася в супроводі будь-яких музичних інструментів. Для елегії характерна форма віршів, які присвячені любові, природі або патріотизму. Ямб теж викладався у формі віршів, але для нього більшою мірою характерна критичність, засудження явища або опис щоденних подій. Характеристику цих творів обов’язково необхідно розуміти для ефективного аналізу творчості як Тіртея, так і Архілоха.

Тіртей

був справжнім майстром елегії, і це визнавалося практично всіма його сучасниками із Стародавньої Греції. Саме завдяки йому і його віршам спартанці змогли перемогти у війні. Незважаючи на свою фізичну неповноцінність (Тиртей був кульгавим), він зміг написати такий твір, який по-справжньому надихнув воїнів на перемогу в нерівній боротьбі. Зокрема, у своїй елегії Тіртей проводив чітку межу між поняттями “добре” і “погано” для кожного воїна. На його думку, кожен воїн повинен був битися до останнього, тільки це могло вважатися хорошим вчинком. Патріотичні елегії Тіртея змогли пробудити в воїнах почуття обов’язку перед рідною землею, вони воїнам мужність боротися до останнього, а також натхнення для здійснення справжнього і гідного кожного сміливого воїна подвигу.

На відміну від Тіртея, що спеціалізувалося лише на елегіях, Архілох точно так само успішно писав і ямби. Крім того, можна зазначити, що військові мотиви для нього характерні в меншій мірі. Найбільш відомим його твором є “Серце, серце…”. У ньому Архілох стверджував і чітко показував, що є життя людини – вічна боротьба, череда бід і випробувань. Водночас Архілох закликав кожну людину ставитися до життя зі стриманістю, дивитися на неї філософськи і залишатися твердою, незважаючи на всі життєві складнощі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


“Творчість Тіртея і Архілоха”

Categories: Твори на задані теми

Links