Твір-Міркування про вірш А. С. Пушкіна “До Чаадаєва”

Вірш “До Чаадаєва” починається рядками, у яких Пушкін згадує про безтурботну юність:

Любові, надії, тихої слави

Недовго ніжив нас обман,

Зникли юні забави,

Як сон, як ранковий туман.

Ми бачимо, як чудово передає поет відчуття, які випробовує людина в пору дорослішання, коли приходить час розстатися з наївними мріями й ілюзіями дитинства.

Цей вірш написаний у формі послання до приятеля. Чаадаєв – друг Пушкіна, офіцер, філософ, член революційного суспільства “Сполучник благоденства”.

Не можна не звернути

уваги на те, що в цьому вірші інтимна лірика зливається з політичної й цивільної:

Ми чекаємо з томленьем упованья

Мінути вільності святий, Як чекає коханець молодої

Мінути вірного свиданья.

Поет широко дивиться на мир, що змушує його відчути свою відповідальність за те, що відбувається з рідною країною. Тому він призиває як свого друга, так і всю вільнодумну молодь Росії присвятити своє життя вітчизні. Пушкіна виражає надію, що самовладдя буде зруйновано, що Росія стане вільною країною. Вона не забуде ті, хто боровся проти самодержавства:

Поки свободою горимо,

Поки серця для честі живі,

Мій друг,

вітчизні присвятимо

Душі прекрасні пориви!

Цей вірш можна визначити і як патріотичне. Слова “вітчизна” і “воля” тут звучать як синоніми. Слово “зірка” у часи Пушкіна символізувало революцію. Вірш це не було надруковано відразу, але його знала й повторювала прогресивна молодь, майбутні декабристи. Саме з такими людьми Пушкін зв’язував всі свої мрії й надії. У посланні “До Чаадаєва” відчувається переконаність поета в тім, що саме в цей момент історичного розвитку вітчизні потрібні ті прекрасні якості, які є в прогресивної дворянської молоді: освіченість, розум, чесність, енергія, невгасиме прагнення до волі, гаряча любов до батьківщини. От чому така глибока віра в краще Майбутнє звучить у фіналі вірша:

Товариш, вір: зійде вона,

Зірка чарівного щастя,

Росія вспрянет від сну,

И на уламках самовластья

Напишуть наші імена!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Твір-Міркування про вірш А. С. Пушкіна “До Чаадаєва”

Categories: Нові твори

Links