Тодось Осмачка: життя і творчість

Тодось Осмачка Народився в с. Куцівці (нині Черкащина) в багатодітній селянській родині. Служив в економії писарчуком, займався самоосвітою, вчителював, згодом вступив до Київського інституту народної освіти. Входив до складу літературної групи “Ланка”-МАРС. З початком репресій симулював психічний розлад, щоб урятуватися від арешту. Під час війни емігрував до Німеччини, потім – до США. Мандрував по світу. Помер у госпіталі поблизу Нью-Йорка.

Поет, прозаїк, перекладач. Твори письменника написані в експресіоністичній манері. Автор

багатьох збірок поезій (“Круча”, “Скитські вогні”, “Сучасникам”, “Китиці часу” та ін.), трьох прозових творів (“Старший боярин”, “Ротонда душогубців”, “План до твору”), перекладів п’єс Шекспіра. Тодось Осьмачка народився 3 травня 1895 р. у с. Куцівка на Черкащині.

Перші вірші Осмачки народжуються рано – ще в дитинстві, в атмосфері сільської природи, народних переказів, легенд, казок. У період плідного для української літератури і мистецтва 1917- 1922 рр. формується світогляд Т. Осьмачки.

1922 р. з’явилася перша книга поезій “Круча” – поетика самовираження. Він

– у стихії величних планетарних зрушень, в які втянуто сонце, моря, віки, народи. У збірці “Круча” критика приваблювала “нерозгадана глибінь образів і разом з тим блискуча народна мова”.

У 1925 р. виходить друта книжка поезії “Скитські вогні” – як гімн українському степові:

Гей, степе мій, 1 підпер ти ріками моря. Щоб не схитнулися вони На ниви хлібороба…

20-ті роки – це страшний голод на Україні, це селянські повстання й жорстоке придушення масових протестів. До студента Київського інституту народної освіти прилітають із рідного села Куцівки, що на Черкащині, сумні звістки. У вірші “Труни в гаях” ця трагедія українського села набуває вираження в образах двох трун, оплакуваних народними сльозами:

Як у тій труні, шо лягла під рів, битая в мороз, скупана в крові – радість молода – квіти степові: У другій труні – мати всіх людей.

1929 р – збірка “Клекіт”. Відчуття самотності, змученості душі, розпачу посилюється. “О будь ти прокляте, життя моє”. Початок 30-х років стає початком його безкінечних блукань: арешти, допити, ув’язнення в Бутирці, лікування в Кирилівській психіатричній лікарні.

Наприкінці 1942 р. Тодось Осмачка приблукав до Львова, з’явився в літературно-мистецькому клубі. Там чигає уривки з поеми “Поет”. У 1947 р. поема вийде в світ. Цей складний філософський твір вважається вершиною творчого злету Тодося Осьмачки.

У книзі “Ротонда душогубців” подається літопис злочинного винищення українського селянства в період примусової колективізації. Переслідуваний хворобою, страхом розправи над ним агентів КДБ, мандрував до США і Німеччини, де часто виступав перед українськими громадами. 7 вересня 1962 р. Тодось Осьмачка помер. Проза Тодося Осьмачки – вагома й самобутня, не схожа ні на яку іншу сторінка української епіки.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Тодось Осмачка: життя і творчість