Типи героїв

Ми розглянули кілька типових випадків біди як такої, але з звернули увагу те що, з ким біда відбувається. Початкова ситуація включає особи старшого й молодшого покоління, і коли біда може відбутися і з тими, і коїться з іншими. На перебіг сюжету це, як побачимо, важить, але характері, на типі героя відбивається. У випадку герой вирушає избыть чужу біду.

Він шукає викрадених царівен чи царицю, йде боротьбу з змієм, видобуває батькові молодильные яблука, тощо. буд.

Це герой-искатель. До таких ж можна віднести героя, що відправлявся шукати собі

наречену. Іншим разом він вигнали з вдома, як пасербиця чи дитина, викрадений відьмою, чи косоручка.

Іноді при викраденні казка стежить за постраждалим Терешечкой, і жодного шукача в казці немає. Такий герой можна назвати героем-жертвой. Казка може початися вже лише з біди чи недостачі, а й інакше (наприклад, казка про Сивці-Бурці), проте ці випадки ми розберемо нижче. Момент після виходу з дому – найнапруженіший, найгостріший для героя під час дії. Він іде навмання, не знаючи ні шляху, ні мети.

Він іде “куди очі дивляться”. Саме найчастіше застосовується формула “Їхав близько чи, далеко чи, низько

чи, високо чи, негаразд швидко справа робиться, як казка мовиться” (Онч. 8). Герой кинутий напризволяще й навіть впадає у відчай і плаче.

Формула “Незабаром казка мовиться” цікава щодо одного відношенні: вона ніби підкреслює нереальність часу, у якому відбувається дію. Воно може бути исчисляемо і не обчислюється реальними термінами днів, тижнів, років. Композиція, отже, не розвивається логічно. У цьому місці ланцюг хіба що порвана і наступне не підготовлено попереднім.

Тут арена для прояви випадковості. Ця випадковість значною мірою визначає собою характер фантастичності чарівної казки. Теоретично кількість можливих форм дальнейшею розвитку нескінченно. Що буде далі?

Письменник міг би дати волю своєї фантазії, і якщо б ми знайшли сотню чи тисячу письменників, які знали б народної казки, і сказали вони мають: “Складете продовження”, то вся сотня чи тисяча письменників склала б різне. Однак у народної казці негаразд. У народної казці є закономірності, межі яких народ, не виходить. Якщо є випадки виходу межі цих закономірностей (наприклад, у грамотних чи начитаних казкарів), такий вихід – не досягнення, а, навпаки, – порушення казковою естетики.

На тисячу можливих випадків завжди настає лише одне, але форми її надзвичайно різноманітні. Ми розглянемо дехто з тих форм. Композиція чарівної казки визначається наявністю двох царств. Одне царство – те з якого казка починається: “У певному царстві, у певному державі”. Є розповідачі билин, які додають: “…

Приміром у тому, у якому живемо”. Цьому царству протиставляється інше, що є “за очі” і який називається “тридесяте держава”. Довбня-яга – страж кордону, вона охороняє вхід на той далекий світ. Вхід йде через її хатинку.

За межами її – темний ліс (хатинка слід за краю лісу) і тридесяте царство. У великих, довгих казках, у яких героя чекає безліч пригод, відтоді, що він сягає хатинки, змінюється стиль казки. Початок казки буває реалістичним (крім постаті старого царя): чоловіки і баби, хата, сімейне життя і сімейні негаразди, косарювання та інші сільськогосподарські роботи. З цієї ж моменту владно вторгається казкова фантастика, реальний селянський світ забутий.

Що ж відбувається в хатинки? У цьому хатинки живе яга. Яга – дуже складний і не однозначний персонаж. Там, коли до довбні-язі потрапляє герой-искатель, вона зустрічає її дуже недружелюбно. Вона дізнається у ньому ворога за запахом: “фу-фу-фу!

Колись російського духу чутки не чувано, виглядом не бачено; нині російський дух на ложку сідає, сам до рота котиться” (Афанасьєв, 1957, І, 279-280, № 137). Вже це слово характеризують її приналежність немає людському світу (“Русь”), а до якогось іншому. Порівняльне вивчення цього показує, що яга охороняє кордон іншого царства і вхід до нього.

Вона пропускає лише гідних. Герой анітрохи не збентежений її прийомом. “Гей, стара, не сварися, слезь-ка з грубки так на лавку сідай. Спитай: куди їдемо ми? Я добренько скажу” (Саме там, з.

280). Довбня-яга цілком упокорюється від такої відповіді.

“Довбня-яга злізла з грубки, підходили до Івану Быковичу близько, кланялася йому низько” (Саме там). Це доброзичливий тип яги – дарительницы і советчицы. Вона вказує герою шлях. Відтепер він знає, куди йти. Інколи вона дарує герою чарівного коня чи орла, у яких герой вилітає у тридесяте царство.

У цьому основна функція яги з погляду розвитку дії. Вона дарує герою чарівний засіб/предмет або чарівної помічника, і дію входить у новий етап. Яга належить широкої категорії казкових дарувальників.

Зустріч пройшла з дарувальником – канонічна форма розвитку дії. Він зустрінутий випадково, і вона герой выслуживает собі чи якось інакше видобуває чарівний засіб/предмет.

Володіння чарівним засобом визначає удачу і розв’язку. Дарувальником виступає яга й у випадках, коли до неї потрапляє пасербиця.

У таких випадках, проте, неодмінно є і з надзвичайно посилено момент, який простежується й у “чоловічих” казках, але у менш яскравих формах, – момент випробування. Яга відчуває героя чи героїню. Якщо казка “жіноча”, випробування мають характеру домашніх робіт: прибрати постіль, збити перину, наносити води, перетопити піч тощо.

Буд. Дари у випадках носять чарівного характеру, а є матеріальне багатство. Казка закінчується нагородженням.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Типи героїв